HOLIDAY GROUP HOLDINGS INC. (Corporation# 4258479) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is February 4, 2005.
| Corporation ID | 4258479 |
| Business Number | 853966372 |
| Corporation Name |
HOLIDAY GROUP HOLDINGS INC. GESTION GROUPE HOLIDAY INC. |
| Registered Office Address |
258, Adelaide Street East Suite 201 Toronto ON M5A 1N1 |
| Incorporation Date | 2005-02-04 |
| Corporation Status | Inactive - Amalgamated / Inactif - FusionnГ©e |
| Number of Directors | 1 - 10 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| ROBIN RANKIN | 54 SEABREEZE AVENUE, DELRAY BEACH FL 33483, United States |
| BRENT HOLLISTER | 22 GOVERNORS ROAD, TORONTO ON M4W 2G1, Canada |
| IAN COLLIER | 7 BERNEY CRESCENT, TORONTO ON M4G 3G4, Canada |
| GERARD MCGRATH | 5 WARRENDER AVENUE, ONE FINANCIAL PLACE, SUITE 2800, TORONTO ON M9B 5Z3, Canada |
| David Kingston | 28 Evergreen Lane, Dunlop Shores Road General Delivery, Elliott Lake ON P5A 2J9, Canada |
| VIPON GHAI | 200 BLOOR STREET EAST, NT-4, TORONTO ON M4W 1E5, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2005-02-04 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2013-04-03 | current | 258, Adelaide Street East, Suite 201, Toronto, ON M5A 1N1 |
| Address | 2012-05-14 | 2013-04-03 | 49 Wellington Street East, Flatiron Bldg. Suite 300, Toronto, ON M5E 1C9 |
| Address | 2006-05-18 | 2012-05-14 | 49 Wellington Street East, Flatiron Bldg. Suite 300, Toronto, ON M5E 1C9 |
| Address | 2005-03-23 | 2006-05-18 | 1 Adelaide St. East, Suite 2800, One Financial Place, Toronto, ON M5C 2V9 |
| Address | 2005-03-22 | 2005-03-23 | 1155 RenÉ-lÉvesque Boulevard West, 40th Floor, Montreal, ON H3B 3V2 |
| Address | 2005-02-04 | 2005-03-22 | 1155 RenÉ-lÉvesque Boulevard West, 40th Floor, Montreal, QC H3B 3V2 |
| Name | 2005-02-28 | current | HOLIDAY GROUP HOLDINGS INC. |
| Name | 2005-02-28 | current | GESTION GROUPE HOLIDAY INC. |
| Name | 2005-02-04 | 2005-02-28 | 4258479 CANADA INC. |
| Status | 2014-01-01 | current | Inactive - Amalgamated / Inactif - FusionnГ©e |
| Status | 2009-08-24 | 2014-01-01 | Active / Actif |
| Status | 2009-07-23 | 2009-08-24 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 2005-02-04 | 2009-07-23 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2005-03-22 | Amendment / Modification | RO Changed. |
| 2005-02-28 | Amendment / Modification | Name Changed. |
| 2005-02-04 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2013 | 2012-06-20 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2012 | 2009-04-08 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2010 | 2009-04-08 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 50plus Canada Works | 258, Adelaide Street East, Suite 302, Toronto, ON M5A 1M1 | 2008-12-16 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Caper & Co Inc. | 200 - 258 Adelaide St East, Toronto, ON M5A 1N1 | 2020-07-01 |
| Global Alliance of Sickle Cell Disease Organizations (gascdo) | 260 Adelaide St E, Unit 127, Toronto, ON M5A 1N1 | 2019-10-21 |
| Roustan Media Ltd. | 264 Adelaide Street, Suite B01, Toronto, ON M5A 1N1 | 2017-08-21 |
| Mint Room Studios Incorporated | 200 - 258 Adelaide Street East, C/o Purple Tree Photography, Toronto, ON M5A 1N1 | 2017-05-22 |
| Meftih Services Incorporated | 260 Adelaide St. E, #192, Toronto, ON M5A 1N1 | 2015-01-02 |
| Myplanet International Ltd. | 252 Adelaide Street East, Toronto, ON M5A 1N1 | 2013-06-12 |
| Purple Tree Photography Inc. | 200-258 Adelaide Street East, Toronto, ON M5A 1N1 | 2012-08-25 |
| Maw Holding Company, Inc. | 163-260 Adelaide St. E, Toronto, ON M5A 1N1 | 2009-08-31 |
| Sickle Cell Disease Association of Canada | Unit 34, 260 Adelaide St. E., Toronto, ON M5A 1N1 | 2008-08-05 |
| Canadian Pku and Allied Disorders Inc. | Suite 180-260 Adelaide Street East, Toronto, ON M5A 1N1 | 2008-02-26 |
| Find all corporations in postal code M5A 1N1 | ||
| Name | Address |
|---|---|
| ROBIN RANKIN | 54 SEABREEZE AVENUE, DELRAY BEACH FL 33483, United States |
| BRENT HOLLISTER | 22 GOVERNORS ROAD, TORONTO ON M4W 2G1, Canada |
| IAN COLLIER | 7 BERNEY CRESCENT, TORONTO ON M4G 3G4, Canada |
| GERARD MCGRATH | 5 WARRENDER AVENUE, ONE FINANCIAL PLACE, SUITE 2800, TORONTO ON M9B 5Z3, Canada |
| David Kingston | 28 Evergreen Lane, Dunlop Shores Road General Delivery, Elliott Lake ON P5A 2J9, Canada |
| VIPON GHAI | 200 BLOOR STREET EAST, NT-4, TORONTO ON M4W 1E5, Canada |
| City | Toronto |
| Post Code | M5A 1N1 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Holiday Group Inc. - | 4875 Des Grandes Prairies Blvd., St-leonard, QC H1R 1X4 | |
| Holiday Group Inc. | 258 Adelaide Street East, Suite 201, Toronto, ON M5A 1N1 | |
| Holiday Group Inc. | 181 Bay Street, Suite 1800, Toronto, ON M5J 2T9 | |
| Holiday Group Inc. | 1250 RenГ©-lГ©vesque Blvd West, Suite 1400, Montreal, QC H3B 5E9 | |
| Les Doublures En Soie Holiday Inc. | 326 Adelaide Street, Toronto, ON | 1977-02-14 |
| Milles De Vacances Inc. | 1 Holiday, Suite 320, Pointe Claire, QC H9R 5N3 | 1989-10-03 |
| Parapluie Holiday Inc. | 4855 Boul Des Grandes Prairies, St-leonard, QC H1R 1A5 | 1993-12-23 |
| Bagages Holiday (canada) Inc. | 1155 Rene Levesque West, Suite 4000, Montreal, QC H3B 3V2 | |
| Bagages Holiday (canada) Inc. | 4875 Boul Des Grandes Prairies, St-leonard, QC H1R 1X4 | 1990-03-15 |
| Ramcki Holdings Inc. | 1 Holiday Avenue, Suite 805, Pointe-claire, QC H9R 5N3 | 2015-08-06 |
Please comment or provide details below to improve the information on HOLIDAY GROUP HOLDINGS INC..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.