4258398 CANADA INC. (Corporation# 4258398) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is October 6, 2004.
| Corporation ID | 4258398 |
| Business Number | 847945748 |
| Corporation Name | 4258398 CANADA INC. |
| Registered Office Address |
3779 Vendome Montreal QC H4A 3M8 |
| Incorporation Date | 2004-10-06 |
| Dissolution Date | 2013-03-27 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 1 - 10 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| LOUIS Lacasse | 3779 VENDOME, MONTREAL QC H4A 3M8, Canada |
| MARTIAL LACROIX | 9025 RICHMOND, BROSSARD QC J4X 2R9, Canada |
| INES HOLZBAUR | 30 RUE STANTON, APT. 402, WESTMOUNT QC H3Y 3B2, Canada |
| ELIZABETH DOUVILLE | 4350 CORONATION, NOTRE-DAME-DE-GRACE QC H4B 3M8, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2004-10-06 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2004-10-06 | current | 3779 Vendome, Montreal, QC H4A 3M8 |
| Name | 2004-10-06 | current | 4258398 CANADA INC. |
| Status | 2013-03-27 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 2004-10-06 | 2013-03-27 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2013-03-27 | Dissolution | Section: 210(2) |
| 2004-10-06 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2010 | 2009-10-30 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2007 | 2007-12-20 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2005 | 2005-05-17 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 4371798 Canada Inc. | 3779 Vendome, Montreal, QC H4A 3M8 | 2006-06-12 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Apex Realty Investments Inc. | 3791 Avenue De VendГґme, MontrГ©al, QC H4A 3M8 | 2019-08-05 |
| A. Sender Liberman Md Inc. | 3791, De VendГґme Avenue, Montreal, QC H4A 3M8 | 2007-12-14 |
| 4371798 Canada Inc. | 3779 Av. De VendГґme, MontrГ©al, QC H4A 3M8 | |
| 8762279 Canada Inc. | 3779 VendГґme, Montreal, QC H4A 3M8 | 2014-05-22 |
| 8767378 Canada Inc. | 3791, De VendГґme Avenue, Montreal, QC H4A 3M8 | 2014-01-24 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Mda Initiatives Ltd. | 4545 Girouard #404, Montreal, QC H4A 0A1 | 2009-04-08 |
| Rent-buy-sell Property Inc. | 4545, Girouard (suite 404), Montreal, QC H4A 0A1 | 2005-06-27 |
| Bestselfinitiative Inc. | 4545 Girouard #404, Montreal, QC H4A 0A1 | 2010-01-18 |
| 11280171 Canada Inc. | #103, 2036 Avenue Wilson, Montreal, QC H4A 0A2 | 2019-03-03 |
| 10486680 Canada Inc. | 102 - 2028, Avenue Wilson, MontrГ©al, QC H4A 0A2 | 2017-11-08 |
| D & L Healing Foundation | 2028 Wilson Ave. #103, Montreal, QC H4A 0A2 | 2011-09-15 |
| Ccs Cybernod Computer Services Inc. | 103-2036 Wilson Avenue, MontrÉal, QC H4A 0A2 | 2009-11-18 |
| 12355469 Canada Inc. | 2025 Av Wilson, MontrГ©al, QC H4A 0A3 | 2020-09-20 |
| 12036142 Canada Inc. | 102-2025 Av Wilson, Montreal, QC H4A 0A3 | 2020-05-02 |
| Demoskratos | 2025 Avenue Wilson, Apt 102, MontrГ©al, QC H4A 0A3 | 2018-03-20 |
| Find all corporations in postal code H4A | ||
| Name | Address |
|---|---|
| LOUIS Lacasse | 3779 VENDOME, MONTREAL QC H4A 3M8, Canada |
| MARTIAL LACROIX | 9025 RICHMOND, BROSSARD QC J4X 2R9, Canada |
| INES HOLZBAUR | 30 RUE STANTON, APT. 402, WESTMOUNT QC H3Y 3B2, Canada |
| ELIZABETH DOUVILLE | 4350 CORONATION, NOTRE-DAME-DE-GRACE QC H4B 3M8, Canada |
| City | MONTREAL |
| Post Code | H4A 3M8 |
Please comment or provide details below to improve the information on 4258398 CANADA INC..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.