Phoenix Innovation Technologie inc. (Corporation# 4258363) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is September 21, 2004.
| Corporation ID | 4258363 |
| Business Number | 848965547 |
| Corporation Name |
Phoenix Innovation Technologie inc. Phoenix Innovation Technology inc. |
| Registered Office Address |
277, Boul. Labelle Bureau 150 RosemГЁre QC J7A 2H3 |
| Incorporation Date | 2004-09-21 |
| Corporation Status | Inactive - Amalgamated / Inactif - FusionnГ©e |
| Number of Directors | 1 - 10 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| PATRICK FLEURY | 325 RUE PAUL-LAPLANTE, #102, ST-LUC QC J2W 3P6, Canada |
| STEPHANE LEFEBVRE | 299, RUE ST-LAURENT, SALABERRY-DE-VALLEYFIELD QC J6S 6C3, Canada |
| DONALD PRIMEAU | 12 RUE GERVAIS, STE MARTINE QC J0S 1K0, Canada |
| SYLVAIN MARTEL | 4 BOUL. BÉLISLE, STE-THÉRÈSE QC J7E 3P6, Canada |
| JEAN-MARC VIDAL | 248, RUE MARTIN, DORVAL QC H9S 3R7, Canada |
| JEAN-CLAUDE HERVIEUX | 602, ROUTE 138, HOWICK QC J0S 1G0, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2004-09-21 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2006-09-29 | current | 277, Boul. Labelle, Bureau 150, RosemГЁre, QC J7A 2H3 |
| Address | 2004-09-21 | 2006-09-29 | 1001 Square Victoria, Bloc E-8e Etage, Montreal, QC H2Z 2B7 |
| Name | 2006-08-29 | current | Phoenix Innovation Technologie inc. |
| Name | 2006-08-29 | current | Phoenix Innovation Technology inc. |
| Name | 2004-09-21 | 2006-08-29 | 4258363 CANADA INC. |
| Status | 2008-04-14 | current | Inactive - Amalgamated / Inactif - FusionnГ©e |
| Status | 2004-09-21 | 2008-04-14 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2008-04-07 | Amendment / Modification | |
| 2007-03-14 | Amendment / Modification | |
| 2006-08-29 | Amendment / Modification | Name Changed. |
| 2004-09-21 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2006 | 2005-11-25 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2005 | 2005-11-25 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Phoenix Innovation Technologie Inc. | 401-1250 Avenue Greene, Westmount, QC H3Z 2A3 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 4279506 Canada Inc. | 277, Boul. Labelle, Suite 135, RosemГЁre, QC J7A 2H3 | 2005-09-23 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Combinaison SystÈme SantÉ Inc. | 102-259 Boulevard Labelle, Rosemère, QC J7A 2H3 | 2018-10-31 |
| Jarsie Finrealty Corporation | 182- 277 Boulevard CurГ©-labelle, RosemГЁre, QC J7A 2H3 | 2018-08-09 |
| Miss Wagner Inc. | 289, Boulevard Labelle, RosemГЁre, QC J7A 2H3 | 2018-05-01 |
| Lonaco Technologies Inc. | 155-277 Boulevard CurГ©-labelle, RosemГЁre, QC J7A 2H3 | 2017-03-07 |
| Buspatrol Inc. | 259 Labelle Blvd., Suite 201, RosemГЁre, QC J7A 2H3 | 2015-08-04 |
| 7596758 Canada Inc. | 277 CurÉ-labelle, 139, RosemÈre, QC J7A 2H3 | 2010-09-29 |
| Solutions D'affaires Realcore Inc. | 277, Boul. CurГ©-labelle, RosemГЁre, QC J7A 2H3 | 2009-03-27 |
| 4445481 Canada Inc. | 277, Boulevard CurГ©-labelle # 214, Rosemere, QC J7A 2H3 | 2007-10-25 |
| 4432037 Canada Inc. | 277 Boulevard Cure Labelle, #214, Rosemere, QC J7A 2H3 | 2007-09-06 |
| Terramekanica Inc. | 277, Boulevard Labelle, Bureau 146, RosemГЁre, QC J7A 2H3 | 2007-08-16 |
| Find all corporations in postal code J7A 2H3 | ||
| Name | Address |
|---|---|
| PATRICK FLEURY | 325 RUE PAUL-LAPLANTE, #102, ST-LUC QC J2W 3P6, Canada |
| STEPHANE LEFEBVRE | 299, RUE ST-LAURENT, SALABERRY-DE-VALLEYFIELD QC J6S 6C3, Canada |
| DONALD PRIMEAU | 12 RUE GERVAIS, STE MARTINE QC J0S 1K0, Canada |
| SYLVAIN MARTEL | 4 BOUL. BÉLISLE, STE-THÉRÈSE QC J7E 3P6, Canada |
| JEAN-MARC VIDAL | 248, RUE MARTIN, DORVAL QC H9S 3R7, Canada |
| JEAN-CLAUDE HERVIEUX | 602, ROUTE 138, HOWICK QC J0S 1G0, Canada |
| City | RosemГЁre |
| Post Code | J7A 2H3 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Phoenix Technology Games Inc. | 1200 Mcgill College, Suite 1100, MontrГ©al, QC H3B 4G7 | 2008-05-12 |
| Institut De Gestion De La Technologie Et De L'innovation - Igt | 1276 Sandhill Drive, Box 7070, Ancaster, ON L9G 3L3 | 1988-10-19 |
| Insi Technology Innovation Inc. | 199 Bay Street, Commerce Court West, Suite 4000, Toronto, ON M5L 1A9 | 2009-12-22 |
| Innotag, Agricultural Innovation and Technology Inc. | 521, Rang Des Soixante, St-marc-sur-richelieu, QC J0L 2E0 | 1987-04-01 |
| Phoenix, Fruits De Mer, Inc. | 182 Roger Pilon, Dollard Des Ormeaux, QC H9B 2B6 | 1982-12-10 |
| Phoenix Mentorat Partenaires Inc. | 4524 Roitelet, Sherbrooke, QC J1N 2Z1 | 1990-03-12 |
| Phoenix Optical Inc. | 5210 Avenue Van-horne, Montreal, QC H3W 1J7 | 1981-02-20 |
| Phoenix Deterrent Systems Inc. | 200 Rue Racine Est, Bur 109, Chicoutimi, QC G7H 1S1 | 1996-11-22 |
| Phoenix Resources (az) Inc. | 725 King Street West, Unit 801, Toronto, ON M5V 2W9 | 1993-04-30 |
| La Fondation Phoenix Inc. | 1250 St-antoine, Lachine, QC H8S 1T5 | 1984-12-18 |
Please comment or provide details below to improve the information on Phoenix Innovation Technologie inc..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.