4258061 CANADA INC. (Corporation# 4258061) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is September 29, 2004.
| Corporation ID | 4258061 |
| Business Number | 848383345 |
| Corporation Name | 4258061 CANADA INC. |
| Registered Office Address |
1203 Route 321 Nord St-andre-avellin QC J0V 1W0 |
| Incorporation Date | 2004-09-29 |
| Corporation Status | Inactive - Amalgamated / Inactif - FusionnГ©e |
| Number of Directors | 1 - 10 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| MARC CLEMENT | 1203 ROUTE 321 NORD, ST-ANDRE-AVELLIN QC J0V 1W0, Canada |
| MICHEL CLEMENT | 1203 ROUTE 321 NORD, ST-ANDRE-AVELLIN QC J0V 1W0, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2004-09-29 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2004-09-29 | current | 1203 Route 321 Nord, St-andre-avellin, QC J0V 1W0 |
| Name | 2004-09-29 | current | 4258061 CANADA INC. |
| Status | 2017-10-01 | current | Inactive - Amalgamated / Inactif - FusionnГ©e |
| Status | 2009-03-17 | 2017-10-01 | Active / Actif |
| Status | 2009-02-11 | 2009-03-17 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 2004-09-29 | 2009-02-11 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2004-09-29 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2016 | 2017-01-06 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2015 | 2015-11-24 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2014 | 2014-12-15 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 4258061 Canada Inc. | 1203, Route 321 Nord, Saint-andrГ©-avellin, QC J0V 1W0 |
| Address | 1203 ROUTE 321 NORD |
| City | ST-ANDRE-AVELLIN |
| Province | QC |
| Postal Code | J0V 1W0 |
| Country | Canada |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Gestion Xl Inc. | 238, Chemin Du Lac-des-quatres-chemins, Saint-andrГ©-avellin, QC J0V 1W0 | 2020-10-19 |
| M-trex Canada Inc. | 1217 Chemin Du Vieux Pin, Saint-andrГ©-avellin, QC J0V 1W0 | 2020-02-15 |
| 11877836 Canada Inc. | 200, Rang Saint-joseph Ouest, Saint-andrГ©-avellin, QC J0V 1W0 | 2020-01-31 |
| 11360035 Canada Inc. | 734, Rang Saint-joseph Est, Saint-andrГ©-avellin, QC J0V 1W0 | 2019-04-25 |
| Construction Moduleflex Inc. | 1193 Route 321 Nord, Saint-andrГ©-avellin, QC J0V 1W0 | 2019-02-12 |
| 11059319 Canada Inc. | 623, Route 321 Nord, Saint-andrГ©-avellin, QC J0V 1W0 | 2018-10-24 |
| 10712957 Canada Inc. | 138, Rang Saint Joseph Ouest, Saint AndrГ©-avellin, QC J0V 1W0 | 2018-04-03 |
| Qc Gold Tech Inc. | 517, Rang Sainte-julie Est, Saint-andrГ©-avellin, QC J0V 1W0 | 2017-12-04 |
| Ferme Grazing Days Farm Inc. | 567 Rang Sainte Julie Est, Saint-andrГ©-avellin, QC J0V 1W0 | 2017-10-16 |
| Polar Maxima Inc. | 1193 Rte 321 N, Saint-andrÉ-avellin, QC J0V 1W0 | 2017-05-12 |
| Find all corporations in postal code J0V 1W0 | ||
| Name | Address |
|---|---|
| MARC CLEMENT | 1203 ROUTE 321 NORD, ST-ANDRE-AVELLIN QC J0V 1W0, Canada |
| MICHEL CLEMENT | 1203 ROUTE 321 NORD, ST-ANDRE-AVELLIN QC J0V 1W0, Canada |
| City | ST-ANDRE-AVELLIN |
| Post Code | J0V 1W0 |
Please comment or provide details below to improve the information on 4258061 CANADA INC..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.