MIRIFIQUE FILMS INC. (Corporation# 4257944) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is September 23, 2004.
| Corporation ID | 4257944 |
| Business Number | 848734547 |
| Corporation Name |
MIRIFIQUE FILMS INC. LES FILMS MIRIFIQUE INC. |
| Registered Office Address |
1234 Avenue Lajoie Bureau 4 Outremont QC H2V 1P1 |
| Incorporation Date | 2004-09-23 |
| Dissolution Date | 2009-07-23 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 1 - 10 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| PIERRE COUTURE | 50 DE LA SENTINELLE, BLAINVILLE QC J7V 5A4, Canada |
| ALAIN BLOT | 12M 397 RUE RANGER, MONTREAL QC H4J 2L7, Canada |
| ÉMILIE DUSSEAULT | 1234 AVENUE LAJOIE, APP. 4, OUTREMONT QC H2V 1P1, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2004-09-23 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2004-09-23 | current | 1234 Avenue Lajoie, Bureau 4, Outremont, QC H2V 1P1 |
| Name | 2004-10-07 | current | MIRIFIQUE FILMS INC. |
| Name | 2004-10-07 | current | LES FILMS MIRIFIQUE INC. |
| Name | 2004-09-23 | 2004-10-07 | 4257944 CANADA INC. |
| Status | 2009-07-23 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 2009-02-11 | 2009-07-23 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 2007-10-16 | 2009-02-11 | Active / Actif |
| Status | 2007-09-14 | 2007-10-16 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 2004-09-23 | 2007-09-14 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2009-07-23 | Dissolution | Section: 212 |
| 2004-10-07 | Amendment / Modification | Name Changed. |
| 2004-09-23 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2006 | 2007-09-04 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2005 | 2007-09-04 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Hotgrinds Inc. | 1216 Lajoie Ave., Outremont, QC H2V 1P1 | 2007-06-21 |
| L'officinale Inc. | 1212 Lajoie, Outremont, QC H2V 1P1 | 2006-09-14 |
| Hotgrinds Canada Inc. | 1216 Lajoie Ave., Outremont, QC H2V 1P1 | 2007-06-20 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| CafÉ Tredici Inc. | 275 Avenue Fairmount Ouest, Montréal, QC H2V 0A1 | 2007-05-25 |
| F.gas Technologies Inc. | 5220 Rue Jeanne Mance Appt 311, Montreal, QC H2V 0A2 | 2018-05-21 |
| 7087829 Canada Inc. | 5220 Rue Jeanne Mance, Apt. 403, Montreal, QC H2V 0A2 | 2008-12-03 |
| Mont Royal Parkas Inc. | 5064 Hutchison, Outremont, QC H2V 0A6 | 2017-12-01 |
| 9318453 Canada Inc. | 5064, Rue Hutchison, MontrГ©al, QC H2V 0A6 | 2015-06-03 |
| Mission Dairy Farms Inc. | 225 Saint-zotique Street West, MontrГ©al, QC H2V 1A2 | 2020-12-07 |
| Union Des Producteurs Et Productrices Du CinГ©ma QuГ©bГ©cois | 335-6750, Avenue De L'esplanade, MontrГ©al, QC H2V 1A2 | 2020-07-15 |
| 12188571 Canada Inc. | 6750 Avenue De L'esplanade #290, MontrГ©al, QC H2V 1A2 | 2020-07-10 |
| Studio Bonafide Inc. | 225 Saint-zotique West, Montreal, QC H2V 1A2 | 2016-08-25 |
| 8527237 Canada Inc. | 215 St. Zotique Street West, Montreal, QC H2V 1A2 | 2013-05-22 |
| Find all corporations in postal code H2V | ||
| Name | Address |
|---|---|
| PIERRE COUTURE | 50 DE LA SENTINELLE, BLAINVILLE QC J7V 5A4, Canada |
| ALAIN BLOT | 12M 397 RUE RANGER, MONTREAL QC H4J 2L7, Canada |
| ÉMILIE DUSSEAULT | 1234 AVENUE LAJOIE, APP. 4, OUTREMONT QC H2V 1P1, Canada |
| City | OUTREMONT |
| Post Code | H2V 1P1 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Battalion Films Inc. | 2170 Ave. Pierre-dupuy, Suite 700, MontrГ©al, QC H3C 3R4 | 2014-11-25 |
| Associated Films Distributors Ltd. | 44 Kennedy, Levis, QC G6V 6C5 | 1979-08-07 |
| Les Films Du Grand DÉsert Inc. | 433 Rue Chabanel Ouest, 516, Montréal, QC H2N 2J4 | 2014-01-14 |
| New Guard Films Inc. | 3596, Avenue Northcliffe, Montreal, QC H4A 3R1 | 2010-04-15 |
| Analogue Films Et Histoires Inc. | 4251 Boyer, Montreal, QC H2J 3C8 | 1999-06-09 |
| Films Splendides Inc. | 1414 Redpath Crescent, Montreal, QC H3G 1A2 | 1995-09-06 |
| Films Renne Ltee | 2076 Tupper Street, Apt 2, Montreal, QC | 1978-10-17 |
| Cma Films Inc. | 3575 Boul St-laurent, Suite 650, Montreal, QC H2X 2T7 | 1982-05-11 |
| Gr Films Inc. | 2400 Chemin Lucerne Suite 558, Mont-royal, QC H3R 2J8 | 2019-03-06 |
| Les Films Jlf Ltee | 2165 Lincoln Avenue, Suite 2, Montreal, QC | 1976-08-19 |
Please comment or provide details below to improve the information on MIRIFIQUE FILMS INC..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.