4257731 CANADA INC. (Corporation# 4257731) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is September 16, 2004.
| Corporation ID | 4257731 |
| Business Number | 850370677 |
| Corporation Name | 4257731 CANADA INC. |
| Registered Office Address |
51 Cure Labelle Blvd Laval QC H7V 2R7 |
| Incorporation Date | 2004-09-16 |
| Dissolution Date | 2008-02-13 |
| Corporation Status | Active / Actif |
| Number of Directors | 1 - 10 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| NICOLAS SALOUROS | 6873 LEON TREPANIER, MONTREAL QC H4K 2M1, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2004-09-16 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2004-09-16 | current | 51 Cure Labelle Blvd, Laval, QC H7V 2R7 |
| Name | 2008-04-18 | current | 4257731 CANADA INC. |
| Name | 2004-09-16 | 2008-04-18 | 4257731 CANADA INC. |
| Status | 2018-02-21 | current | Active / Actif |
| Status | 2018-02-20 | 2018-02-21 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 2010-04-08 | 2018-02-20 | Active / Actif |
| Status | 2010-02-10 | 2010-04-08 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 2008-04-18 | 2010-02-10 | Active / Actif |
| Status | 2008-02-13 | 2008-04-18 | Dissolved / Dissoute |
| Status | 2007-09-14 | 2008-02-13 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 2004-09-16 | 2007-09-14 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2008-04-18 | Revival / Reconstitution | |
| 2008-02-13 | Dissolution | Section: 212 |
| 2004-09-16 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2018 | 2019-04-30 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2019 | 2019-04-01 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2017 | 2018-02-21 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Par Amour Import Export Inc. | 145, Boulevard Du CurГ©-labelle, Bureau 2, Laval, QC H7V 2R7 | 2017-08-16 |
| 7261969 Canada Inc. | 25 CurГ© Labelle Blvd., Laval, QC H7V 2R7 | 2009-10-19 |
| 6331246 Canada Inc. | 55 Cure Labelle, Laval, QC H7V 2R7 | 2005-01-05 |
| 6304010 Canada Inc. | 17 CurГ©-labelle Blvd., Laval, QC H7V 2R7 | 2004-10-29 |
| Carre Labelle Inc. | 145 Boul. Cure-labelle, Porte 2, Laval, QC H7V 2R7 | 1991-04-18 |
| Jalberco Inc. | 145, Boul. Cure-labelle, Bureau 10, Laval, QC H7V 2R7 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 154355 Canada Inc. | 601-3045 Boul. Notre-dame, Laval, QC H7V 0A1 | 1987-02-17 |
| Marie Art DÉco Inc. | 1202-3045 Boulevard Notre Dame, Laval, QC H7V 0A1 | 1983-01-25 |
| Les Placements Gelinotte Inc. | 804-3045 Boul. Notre Dame, Laval, QC H7V 0A1 | 1981-12-17 |
| Gestion Jovie Inc. | 3045 Boul. Notre Dame, App. 903, Laval, QC H7V 0A1 | 1980-11-10 |
| Centre Le Triangle Rouge Inc. | 3045 Boul. Notre-dame, #1708, Laval, QC H7V 0A1 | 1980-03-13 |
| Investissements Goulam Ltee | 806-3045 Boulevard Notre Dame, Laval, QC H7V 0A1 | 1978-02-13 |
| J.c. Laverdure Limited | 307 3045, Notre-dame, Laval, QC H7V 0A1 | 1969-04-22 |
| Groupe Immobilier Myre Inc. | 502-3045, Boul. Notre-dame, Laval, QC H7V 0A1 | |
| Les Logiciels Avilo Inc. | 2905, Place Louis-r.-renaud, Bureau 501, Laval, QC H7V 0A3 | 2012-09-07 |
| 6477526 Canada Inc. | 2805, Place Louis-r.-renaud, Laval, QC H7V 0A3 | 2005-11-14 |
| Find all corporations in postal code H7V | ||
| Name | Address |
|---|---|
| NICOLAS SALOUROS | 6873 LEON TREPANIER, MONTREAL QC H4K 2M1, Canada |
| City | LAVAL |
| Post Code | H7V 2R7 |
Please comment or provide details below to improve the information on 4257731 CANADA INC..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.