ZUCKER FOODS INC. (Corporation# 4257332) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is August 25, 2004.
| Corporation ID | 4257332 |
| Business Number | 852204270 |
| Corporation Name | ZUCKER FOODS INC. |
| Registered Office Address |
5637 Greenwood Cote St. Luc QC H4W 1Y5 |
| Incorporation Date | 2004-08-25 |
| Corporation Status | Active / Actif |
| Number of Directors | 1 - 15 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| MOISHE ZUCKER | 5637 GREENWOOD, COTE ST. LUC QC H4W 1Y5, Canada |
| JONATHAN ZUCKER | 5637 GREENWOOD, \, COTE ST. LUC QC H4W 1Y5, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2004-08-25 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2004-08-25 | current | 5637 Greenwood, Cote St. Luc, QC H4W 1Y5 |
| Name | 2004-08-25 | current | ZUCKER FOODS INC. |
| Status | 2010-01-18 | current | Active / Actif |
| Status | 2010-01-14 | 2010-01-18 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 2007-11-19 | 2010-01-14 | Active / Actif |
| Status | 2007-09-14 | 2007-11-19 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 2004-08-25 | 2007-09-14 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2007-10-12 | Amendment / Modification | |
| 2004-08-25 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2017 | 2016-11-02 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2016 | 2015-12-02 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2015 | 2014-09-03 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Address | 5637 GREENWOOD |
| City | COTE ST. LUC |
| Province | QC |
| Postal Code | H4W 1Y5 |
| Country | Canada |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Las Condes Antique Furniture Inc. | 5700 Cavendish Blvd, Suite 707, MontrÉal, QC H4W 1Y5 | 2002-02-25 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 7284551 Canada Inc. | 6501 Kildare Road, CГґte Saint-luc, QC H4W 0A1 | 2009-12-01 |
| Investissements 200-216 Prince Arthur Inc. | 5625 Av. Irving-layton, CГґte-saint-luc, QC H4W 0A3 | 2019-09-24 |
| 10200336 Canada Inc. | 5625 Avenue Irving Layton, CГґte Saint-luc, QC H4W 0A3 | 2017-04-20 |
| 9943366 Canada Inc. | 5625 Irving-layton Ave., CГґte St. Luc, QC H4W 0A3 | 2016-10-13 |
| Amzallag Realties Inc. | 5625 Irving Layton, Cote St-luc, QC H4W 0A3 | 2009-05-19 |
| 6525270 Canada Inc. | 5625 Irving Layton Avenue, Cote-st-luc, QC H4W 0A3 | 2006-02-20 |
| D&a Realties Inc. | 5625 Irving Layton, Cote St-luc, QC H4W 0A3 | 2010-09-14 |
| 9207490 Canada Inc. | 5625 Irving Layton, CГґte-saint-luc, QC H4W 0A3 | 2015-03-03 |
| Gdr Group Holdings Inc. | 5625 Irving Layton, CГґte St. Luc, QC H4W 0A3 | 2016-07-13 |
| 10067075 Canada Inc. | 5625 Irving Layton, CГґte-saint-luc, QC H4W 0A3 | 2017-01-18 |
| Find all corporations in postal code H4W | ||
| Name | Address |
|---|---|
| MOISHE ZUCKER | 5637 GREENWOOD, COTE ST. LUC QC H4W 1Y5, Canada |
| JONATHAN ZUCKER | 5637 GREENWOOD, \, COTE ST. LUC QC H4W 1Y5, Canada |
| City | COTE ST. LUC |
| Post Code | H4W 1Y5 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Zucker & Zucker Inc. | 5180 Queen Mary, Suite 340, Montreal, QC H3W 3E7 | 1983-01-10 |
| Jean Zucker Management Ltd. | 216 Devon Rd, Mount Royal, QC | 1974-05-08 |
| Zucker Hygiene Services Limited | 1 Queen Street East, Suite 2101, Toronto, ON M5C 3B8 | 1999-05-27 |
| Dominion Foods: African, Caribbean and Tropical Foods Inc. | 92 New Pines Trail, Brampton, ON L6Z 0H6 | 2020-02-12 |
| Les Ventes Commerciales De General Foods Inc. | 2200 Yonge St, P.o.box 4019, Toronto, ON M5W 1J6 | 1970-12-18 |
| Central Foods Co. Ltd. | 666 Burrard Street, Suite 1700, Park Place, Vancouver, BC V6C 2X8 | |
| Leadbetter Foods Inc. | 2900 Manulife Place, 10180 101 Street, Edmonton, AB T5J 3V5 | |
| Noble Foods Nutrition Inc. | 250 Avenue Avro, Pointe-claire, QC H9R 6B1 | |
| Borealis Foods Inc. | 1599 Hurontario Street, Suite 205, Mississauga, ON L5G 4S1 | |
| Nutcracker Foods Limited | 575 Blythwood Square, Oshawa, ON L1K 2R7 | 2019-07-27 |
Please comment or provide details below to improve the information on ZUCKER FOODS INC..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.