AGROGREEN CANADA INC. (Corporation# 4256859) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is September 14, 2004.
| Corporation ID | 4256859 |
| Business Number | 850317470 |
| Corporation Name | AGROGREEN CANADA INC. |
| Registered Office Address |
1938 Hwy, #20 Fonthill ON L0S 1E0 |
| Incorporation Date | 2004-09-14 |
| Corporation Status | Active / Actif |
| Number of Directors | 1 - 10 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| DON JENNINGS | 3227 FLANAGAN CR., MISSISSAUGA ON L5C 2M6, Canada |
| SCOTT SHAUBEL | 286 KILLALY STREET EAST, PORT COLBORNE ON L3K 1N9, Canada |
| MICHAEL TEDESCO | 1938 HWY, #20, R.R. 1, FONTHILL ON L0S 1E6, Canada |
| MARCY SHAUBEL | 286 KILLALY STREET EAST, PORT COLBORNE ON L3K 1N9, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2004-09-14 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2004-09-14 | current | 1938 Hwy, #20, Fonthill, ON L0S 1E0 |
| Name | 2004-09-14 | current | AGROGREEN CANADA INC. |
| Status | 2007-10-29 | current | Active / Actif |
| Status | 2007-09-14 | 2007-10-29 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 2004-09-14 | 2007-09-14 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2004-09-14 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2020 | 2020-09-30 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2019 | 2019-10-01 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2018 | 2018-01-09 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2017 | 2017-08-31 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Sauna and Steam Bath Association of Canada | 1541 Haist Street, Pelham, ON L0S 1E0 | 2020-09-25 |
| Authentic Thermal Clubs Holding Inc. | 1541 Haist St, Fonthill, ON L0S 1E0 | 2019-07-15 |
| PrГіvlepsi Consulting Incorporated | 16 Alan Cres, Fonthill, ON L0S 1E0 | 2019-02-25 |
| Connect4kids | 7 Port Robinson Road, Fonthill, ON L0S 1E0 | 2018-06-25 |
| Concierge Travel Group Inc. | 32 College Street, Fonthill, ON L0S 1E0 | 2016-09-30 |
| I Rooms Incorporated | 16 Alan Crescent, Fonthill, ON L0S 1E0 | 2016-09-20 |
| Gain Learning Centre Inc. | 3b-170 Hwy 20 West, Fonthill, ON L0S 1E0 | 2016-05-26 |
| Secflows Inc. | 61 Canboro Rd, Box 1262, Fonthill, ON L0S 1E0 | 2016-02-03 |
| Jupiter Aero Limited | 1408 Pelham Road, Fonthill, ON L0S 1E0 | 2015-02-26 |
| Take 5 Mindfulness and Wellness Centre Inc. | 1345 Haist St, Box 995, Fonthill, ON L0S 1E0 | 2015-01-15 |
| Find all corporations in postal code L0S 1E0 | ||
| Name | Address |
|---|---|
| DON JENNINGS | 3227 FLANAGAN CR., MISSISSAUGA ON L5C 2M6, Canada |
| SCOTT SHAUBEL | 286 KILLALY STREET EAST, PORT COLBORNE ON L3K 1N9, Canada |
| MICHAEL TEDESCO | 1938 HWY, #20, R.R. 1, FONTHILL ON L0S 1E6, Canada |
| MARCY SHAUBEL | 286 KILLALY STREET EAST, PORT COLBORNE ON L3K 1N9, Canada |
| City | FONTHILL |
| Post Code | L0S 1E0 |
Please comment or provide details below to improve the information on AGROGREEN CANADA INC..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.