NUNAVUT POWER CORPORATION (Corporation# 4155203) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is March 28, 2003.
| Corporation ID | 4155203 |
| Corporation Name | NUNAVUT POWER CORPORATION |
| Registered Office Address |
Gn Building #267 P.o. Box: 420 Baker Lake NU X0C 0A0 |
| Incorporation Date | 2003-03-28 |
| Dissolution Date | 2016-06-23 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 6 - 10 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| PETER Mackey | -, SUITE 42 BOX 580, IQALUIT NU X0A 0H0, Canada |
| RON ROACH | SUITE 42, BOX 580, IQALUIT NU X0A 0H0, Canada |
| SIMON MERKOSAK | SUITE 42, BOX 580, IQALUIT NU X0A 0H0, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2003-03-28 | current |
Canada Corporations Act - Part II (CCA - Part II) Loi sur les corporations canadiennes - partie II (LCC - Partie II) |
| Address | 2004-03-31 | current | Gn Building #267 P.o. Box: 420, Baker Lake, NU X0C 0A0 |
| Address | 2003-03-28 | 2004-03-31 | Gn Building #267, P.o. Box: 420, Baker Lake, NU X0C 0A0 |
| Name | 2003-03-28 | current | NUNAVUT POWER CORPORATION |
| Status | 2016-06-23 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 2016-01-25 | 2016-06-23 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 2003-03-28 | 2016-01-25 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2016-06-23 | Dissolution | Section: 222 |
| 2006-04-04 | Ordinary By-Laws Filing / DГ©pГґt de rГЁglement ordinaire | |
| 2003-11-10 | Ordinary By-Laws Filing / DГ©pГґt de rГЁglement ordinaire | |
| 2003-03-28 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2010 | 2006-03-28 | |
| 2006 | 2006-03-28 | |
| 2005 | 2005-03-23 |
| Address | GN BUILDING #267 P.O. Box: 420 |
| City | BAKER LAKE |
| Province | NU |
| Postal Code | X0C 0A0 |
| Country | Canada |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 12046806 Canada Society | 2057-4th Ave, Baker Lake, NU X0C 0A0 | 2020-05-07 |
| 12041294 Canada Inc. | 2057-4th Avenue, Baker Lake, NU X0C 0A0 | 2020-05-05 |
| Abf Arctique Inc. | 2023, 1st Avenue, Baker Lake, NU X0C 0A0 | 2011-07-19 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Inu-vations Inc. | 245 Bruce St, Coral Harbour, NU X0C 0C0 | 2018-05-28 |
| Coral Harbour Community Development Corporation | P.o. Box 177, Lot #50, Coral Harbour, NU X0C 0C0 | 2001-06-20 |
| Kitnuna Projects Inc. | 10 Omuik Road, P.o. Box 92, Cambridge Bay, NU X0C 0C0 | |
| Dr. F. Main Medicine Professional Corporation | 606-c 3 Rd Avenue, Arviat, NU X0C 0E0 | 2016-02-05 |
| Larry & Sons Ltd. | House 60 Box 274, Arviat, NU X0C 0E0 | 2011-09-13 |
| Qitik Inc. | Box 112, Arviat, NT X0C 0E0 | 1997-05-26 |
| Inuit Silattunrsarvingat | General Delivery, Eskimo Point, NT X0C 0E0 | 1983-03-15 |
| 12332621 Canada Inc. | 104 Tiktaq St, Rankin Inlet, NU X0C 0G0 | 2020-09-10 |
| Tegvic Consulting Services Inc. | 209 Piqtuq Ave, Unit 13, Rankin Inlet, NU X0C 0G0 | 2020-07-22 |
| Wisdom House Canada Inc. | 13-209 Piqtuq Ave, Rankin Inlet, NU X0C 0G0 | 2019-02-16 |
| Find all corporations in postal code X0C | ||
| Name | Address |
|---|---|
| PETER Mackey | -, SUITE 42 BOX 580, IQALUIT NU X0A 0H0, Canada |
| RON ROACH | SUITE 42, BOX 580, IQALUIT NU X0A 0H0, Canada |
| SIMON MERKOSAK | SUITE 42, BOX 580, IQALUIT NU X0A 0H0, Canada |
| City | BAKER LAKE |
| Post Code | X0C 0A0 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Nunavut Nukkiksautiit Corporation | 922 Niaqunngusiaq Road, Box 1228, Iqaluit, NU X0H 0H0 | |
| Nunavut Insurance Brokers Ltd. | 2200 - One Lombard Place, Winnipeg, MB R3B 0X7 | 2002-03-14 |
| Corporation Г‰nergie Renouvelable Power | 200 Wellington St W, Suite 1102, Toronto, ON M5V 3C7 | 2015-06-17 |
| Power Technology Investment Corporation | 751 Victoria Square, Montreal, QC H2Y 2J3 | |
| Corporation D'actifs Power Asie | 751 Square Victoria, Montreal, QC H2Y 2J3 | 1992-12-14 |
| Nunavut Eastern Arctic Shipping Inc. | 208 Sinaa Street, Iqaluit, NT X0A 0H0 | 1997-05-16 |
| Corporation Internationale Power | 751 Square Victoria, Montreal, QC H2Y 2J3 | 1994-03-04 |
| Crt Power Holding Corporation | 5255 De Sorel Street, Montreal, QC H4P 1G8 | 2004-03-18 |
| Association Des Francophones Du Nunavut | 981 Nunavut Drive, Po Box 880, Iqaluit, NU X0A 0H0 | 1997-07-17 |
| Power Energy Corporation | 751 Square Victoria, Montreal, QC H2Y 2J3 | 2012-03-22 |
Please comment or provide details below to improve the information on NUNAVUT POWER CORPORATION.
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.