THE WALRUS MAGAZINE INC. (Corporation# 4155149) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is March 28, 2003.
| Corporation ID | 4155149 |
| Business Number | 891175101 |
| Corporation Name | THE WALRUS MAGAZINE INC. |
| Registered Office Address |
131 Langley Ave. Toronto ON M4K 1B6 |
| Incorporation Date | 2003-03-28 |
| Dissolution Date | 2016-07-08 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 3 - 3 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| JERRY LAZARE | 160 HAMPTON AVE., TORONTO ON M4K 2Z1, Canada |
| KENNETH ALEXANDER | 131 LANGLEY AVE., TORONTO ON M4K 1B6, Canada |
| EARL BERGER | 83 HOWLAND AVE., TORONTO ON M5R 3B2, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2003-03-28 | current |
Canada Corporations Act - Part II (CCA - Part II) Loi sur les corporations canadiennes - partie II (LCC - Partie II) |
| Address | 2003-03-28 | current | 131 Langley Ave., Toronto, ON M4K 1B6 |
| Name | 2003-03-28 | current | THE WALRUS MAGAZINE INC. |
| Status | 2016-07-08 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 2016-02-09 | 2016-07-08 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 2003-03-28 | 2016-02-09 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2016-07-08 | Dissolution | Section: 222 |
| 2003-03-28 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2012 | 2005-10-18 | |
| 2011 | 2005-10-18 | |
| 2010 | 2005-10-18 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Lions Gate X Productions Corp. | 77 King Street West, Toronto-dominion Centre, Suite 400, Toronto, ON M4K 0A1 | |
| 12386593 Canada Inc. | 93 Simpson Ave, Toronto, ON M4K 1A1 | 2020-10-01 |
| Curated Beverage Company Limited | 17 Simpson Ave., Toronto, ON M4K 1A1 | 2020-08-31 |
| Jackson's Body Essentials Ltd. | 79 Simpson Ave, Toronto, ON M4K 1A1 | 2019-02-05 |
| Adaemi Inc. | 25 Simpson Ave, Toronto, ON M4K 1A1 | 2015-06-16 |
| Sharp Rock Developments Inc. | 95 Simpson Ave, Toronto, ON M4K 1A1 | 2010-02-11 |
| 6871763 Canada Ltd. | 61 Simpson Avenue, Toronto, ON M4K 1A1 | 2007-11-11 |
| Bothwell Management Ltd. | 45 Simpson Avenue, Toronto, ON M4K 1A1 | 2006-08-23 |
| Metropolitan Community Churches In Canada | 115 Simpson Ave, Toronto, ON M4K 1A1 | 1976-11-24 |
| 11841041 Canada Inc. | 30 Simpson Avenue, Toronto, ON M4K 1A2 | 2020-01-13 |
| Find all corporations in postal code M4K | ||
| Name | Address |
|---|---|
| JERRY LAZARE | 160 HAMPTON AVE., TORONTO ON M4K 2Z1, Canada |
| KENNETH ALEXANDER | 131 LANGLEY AVE., TORONTO ON M4K 1B6, Canada |
| EARL BERGER | 83 HOWLAND AVE., TORONTO ON M5R 3B2, Canada |
| City | TORONTO |
| Post Code | M4K 1B6 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Vinyl Magazine Inc. | 2135 Clifton Street, Suite 2, Montreal, QC H4A 2N5 | 2001-04-17 |
| Days & Nights Magazine Inc. | 1500 Du Bosquet, St-lazare, QC J7T 1Z2 | 2007-02-27 |
| Synergy Magazine Inc. | 2505 Bates Road, Montreal, QC H3S 1A9 | 1984-03-29 |
| Le Magazine De La Maison Du Futur Inc. | 1175 Les Saules, Ste-dorothee, Laval, QC H7X 1W9 | 1997-04-09 |
| Painted Walrus Inc. | 596 Queen St, Newmarket, ON L3Y 2H9 | 2014-01-03 |
| Pixel Walrus Inc. | 100 Aldergrove Drive, Markham, ON L3R 7B5 | 2020-10-31 |
| White Walrus Assets Ltd. | 2 Ambrose Street, Charlottetown, PE C1A 3N9 | 2020-11-03 |
| Walrus Toothbrush Incorporated | 7102 Nesters Road, Whistler, BC V0N 1B7 | 2012-06-12 |
| The Walrus Foundation | 411 Richmond Street East, Suite B15, Toronto, ON M5A 3S5 | 2002-12-24 |
| Ominous Walrus Publications Inc. | 103-327 11th Street East, Saskatoon, SK S7N 0E5 | 2020-04-21 |
Please comment or provide details below to improve the information on THE WALRUS MAGAZINE INC..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.