TROW INTERNATIONAL LTD. (Corporation# 4155114) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is March 28, 2003.
| Corporation ID | 4155114 |
| Business Number | 894250604 |
| Corporation Name | TROW INTERNATIONAL LTD. |
| Registered Office Address |
56 Queen Street East Suite 301 Brampton ON L6V 4M8 |
| Incorporation Date | 2003-03-28 |
| Corporation Status | Inactive - Amalgamated / Inactif - FusionnГ©e |
| Number of Directors | 1 - 12 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| H. BRYCE ENGLISH | 1163 FAIRBIRCH DRIVE, MISSISSAUGA ON L5H 1M4, Canada |
| VLADIMIR F. STRITESKY | 7 RAVENCROFT CIRCLE, BRAMPTON ON L6Z 4P2, Canada |
| TOM NG | 46 BRENTWOOD CRESCENT, LONDON ON N6G 1X2, Canada |
| S.E. GONSALVES | 56 QUEEN STREET EAST, SUITE 301, BRAMPTON ON L6V 4M8, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2003-03-28 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2005-06-17 | current | 56 Queen Street East, Suite 301, Brampton, ON L6V 4M8 |
| Address | 2003-03-28 | 2005-06-17 | 1595 Clark Boulevard, Brampton, ON L6T 4V1 |
| Name | 2003-03-28 | current | TROW INTERNATIONAL LTD. |
| Status | 2011-04-01 | current | Inactive - Amalgamated / Inactif - FusionnГ©e |
| Status | 2003-03-28 | 2011-04-01 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2003-03-28 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2010 | 2009-09-30 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2009 | 2009-04-30 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2008 | 2007-11-29 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Trow Associates Inc. | 56 Queen Street East, Suite 301, Brampton, ON L6V 4M8 | |
| Exp Global Inc. | 56 Queen Street East, Suite 301, Brampton, ON L6V 4M8 | |
| J5 Developments Inc. | 56 Queen Street East, Suite 301, Brampton, ON L6V 4M8 | |
| Group Eight Engineering Limited | 56 Queen Street East, Suite 301, Brampton, ON L6V 4M8 | |
| Trow Associates Inc. | 56 Queen Street East, Suite 301, Brampton, ON L6V 4M8 | |
| 4517253 Canada Inc. | 56 Queen Street East, Suite 301, Brampton, ON L6V 4M8 | |
| 4517261 Canada Inc. | 56 Queen Street East, Suite 301, Brampton, ON L6V 4M8 | |
| 4517270 Canada Inc. | 56 Queen Street East, Suite 301, Brampton, ON L6V 4M8 | |
| 4517288 Canada Inc. | 56 Queen Street East, Suite 301, Brampton, ON L6V 4M8 | |
| 4517296 Canada Inc. | 56 Queen Street East, Suite 301, Brampton, ON L6V 4M8 | |
| Find all corporations in the same location | ||
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Canada Heli-contract Services Inc. | 56 Queen St. E., Suite 300, Brampton, ON L6V 4M8 | 2004-02-18 |
| Trow Associates Inc. | 56 Queen Street East, Suite 301, Brampton, ON L6V 4M8 | 2003-03-25 |
| Exp Services Inc. | 56, Queen Street East, Suite 301, Brampton, ON L6V 4M8 | |
| Exp Services Inc. | 301-56, Queen Street East, Brampton, ON L6V 4M8 | |
| 4517300 Canada Inc. | 56 Queen Street East, Suite 301, Brampton, ON L6V 4M8 | |
| 4517318 Canada Inc. | 56 Queen Street East, Suite 301, Brampton, ON L6V 4M8 | |
| Trow Global Inc. | 56 Queen Street East, Suite 301, Brampton, ON L6V 4M8 | 2003-03-19 |
| 6787738 Canada Inc. | 56 Queen Street East, Suite 301, Brampton, ON L6V 4M8 | 2007-06-11 |
| Weslake Inc. | 56 Queen Street East, Suite 301, Brampton, ON L6V 4M8 | |
| Northland Engineering (1987) Limited | 56 Queen Street East, Suite 301, Brampton, ON L6V 4M8 | |
| Find all corporations in postal code L6V 4M8 | ||
| Name | Address |
|---|---|
| H. BRYCE ENGLISH | 1163 FAIRBIRCH DRIVE, MISSISSAUGA ON L5H 1M4, Canada |
| VLADIMIR F. STRITESKY | 7 RAVENCROFT CIRCLE, BRAMPTON ON L6Z 4P2, Canada |
| TOM NG | 46 BRENTWOOD CRESCENT, LONDON ON N6G 1X2, Canada |
| S.E. GONSALVES | 56 QUEEN STREET EAST, SUITE 301, BRAMPTON ON L6V 4M8, Canada |
| City | BRAMPTON |
| Post Code | L6V 4M8 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Franklin, Trow & Associates Ltee | 43 Baywood, Rexdale, ON M9V 3Y8 | 1975-07-22 |
| Trow Associates Inc. | 56 Queen Street East, Brampton, ON L6V 4M8 | |
| Parats Consultancy Services Inc. | 86 Buckley Trow Bay, Winnipeg, MB R2N 0G5 | 2016-09-13 |
| Trow Associates Inc. | 56 Queen Street East, Suite 301, Brampton, ON L6V 4M8 | |
| Trow Associates Inc. | 56 Queen Street East, Suite 301, Brampton, ON L6V 4M8 | 2003-03-25 |
| Trow Global Inc. | 56 Queen Street East, Suite 301, Brampton, ON L6V 4M8 | 2003-03-19 |
| Trow Associates Inc. | 56 Queen Street East, Suite 301, Brampton, ON L6V 4M8 | |
| 7808097 Canada Inc. | 56 Queen Street East, Suite 301, Brampton, ON L6V 4M8 | |
| 7808291 Canada Inc. | 56 Queen Street East, Suite 301, Brampton, ON L6V 4M8 | |
| SolidaritÉ Pour Le DÉveloppement International (solideve International) | 1900 Marquis Avenue, #74, Ottawa, ON K1J 8J2 | 2011-06-02 |
Please comment or provide details below to improve the information on TROW INTERNATIONAL LTD..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.