MOUVEMENT URBAIN MONTRÉALAIS - (Corporation# 4155106) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is March 28, 2003.
| Corporation ID | 4155106 |
| Business Number | 891444705 |
| Corporation Name |
MOUVEMENT URBAIN MONTRÉALAIS - MONTREAL URBAN MOVEMENT (MUM) |
| Registered Office Address |
175 Rue Roy Est Montreal QC H2W 1M3 |
| Incorporation Date | 2003-03-28 |
| Dissolution Date | 2015-04-26 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 3 - 3 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| JEAN-CLAUDE DULIEPRE | 3801 RUE ST-URBAIN, MONTREAL QC H2W 1T6, Canada |
| LOUIS CHARRON | 5134 RUE ST-DENIS, MONTREAL QC H2J 2M2, Canada |
| BENOIT LEPINE | 4053 BOULEVARD ST-LAURENT, MONTREAL QC H2W 1Y7, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2003-03-28 | current |
Canada Corporations Act - Part II (CCA - Part II) Loi sur les corporations canadiennes - partie II (LCC - Partie II) |
| Address | 2003-03-28 | current | 175 Rue Roy Est, Montreal, QC H2W 1M3 |
| Name | 2003-03-28 | current | MOUVEMENT URBAIN MONTRÉALAIS - |
| Name | 2003-03-28 | current | MONTREAL URBAN MOVEMENT (MUM) |
| Status | 2015-04-26 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 2014-11-27 | 2015-04-26 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 2003-03-28 | 2014-11-27 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2015-04-26 | Dissolution | Section: 222 |
| 2003-03-28 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Jean-michel Ravon Productions Inc. | 4225 Rue St-dominique, App. 612, Montreal, QC H2W 2T5 | 1997-06-05 |
| Du Vert Au Rouge Inc. | 202-3762, Rue Saint-dominique, MontrГ©al, QC H2W 0A2 | 2014-10-29 |
| 12356635 Canada Inc. | 3861 Boulevard Saint-laurent, #42017, MontrГ©al, QC H2W 1A0 | 2020-09-21 |
| 12253631 Canada Inc. | 64 Rue Marie-anne, MontrГ©al, QC H2W 1A2 | 2020-08-08 |
| Cursuum Inc. | 66, Marie-anne Est, MontrГ©al, QC H2W 1A2 | 2013-04-23 |
| Ngo Studios Inc. | 15, Rue Marie-anne Ouest Suite 502, Montreal, QC H2W 1B6 | 2011-11-11 |
| Nathaniel/anik Communications Inc. | 200 - 15 Marie-anne Ouest, Montreal, QC H2W 1B6 | 2010-10-13 |
| Intema Solutions Inc. | 15 Marie-anne Street West, Suite 200, Montreal, QC H2W 1B6 | |
| 9892834 Canada Inc. | 101 Marie-anne Street W., Suite 2, MontrГ©al, QC H2W 1B7 | 2016-09-02 |
| 9646132 Canada Inc. | 101 Marie-anne West, Suite 2, MontrГ©al, QC H2W 1B7 | 2016-02-26 |
| Find all corporations in postal code H2W | ||
| Name | Address |
|---|---|
| JEAN-CLAUDE DULIEPRE | 3801 RUE ST-URBAIN, MONTREAL QC H2W 1T6, Canada |
| LOUIS CHARRON | 5134 RUE ST-DENIS, MONTREAL QC H2J 2M2, Canada |
| BENOIT LEPINE | 4053 BOULEVARD ST-LAURENT, MONTREAL QC H2W 1Y7, Canada |
| City | MONTREAL |
| Post Code | H2W 1M3 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Le Mouvement Des Arts Burlesques De MontrÉal | 7104 Des Erables, Suite 4, Montreal, QC H2E 2R2 | 2010-07-23 |
| Mouvement Raelien Canadien | 8483 Av. De ChÂteaubriand, MontrÉal, QC H2P 2A4 | 1977-03-22 |
| Focolare Movement (men's Branch) | 2680 Rue Nantel, MontrГ©al, QC H4M 2T8 | |
| Les Consultants Jacques Dagenais Et Associes Limitee | Urban Quebec Urbain, Urban Quebec Urbain, QC | 1980-03-13 |
| Mouvement Libdemo | 1988, Rue Sainte-catherine Est, Local 207, MontrГ©al, QC H2K 2H7 | 2013-08-20 |
| PensÉe Et Mouvement Aftificiels Inc. | 416 De Maisonneuve Ouest, 600, Montreal, QC H3A 1L2 | 1992-09-21 |
| Mouvement Npbv | 765 Rue Beaubien Est, Suite 512, MontrГ©al, QC H2S 1S8 | 2010-06-24 |
| Le Mouvement De Libre Choix | Snowdon Postal Station, P.o. Box 926, Montreal, QC H3X 3Y1 | 1979-01-02 |
| World Geniocraty Canadian Movement (m.c.g.m.) | 2194 Est, Ave. Du Mont-royal, Montreal, QC H2H 1K3 | 1979-06-01 |
| Mouvement Pour Les Sans-abri Feuille D'erable | 1193 Mackay Street, Apt 203, Montreal, QC H3G 2H5 | 1988-01-25 |
Please comment or provide details below to improve the information on MOUVEMENT URBAIN MONTRÉALAIS -.
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.