BEREAN CHURCH OF GOD INTERNATIONAL - CALGARY (Corporation# 4155092) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is March 28, 2003.
| Corporation ID | 4155092 |
| Business Number | 891446502 |
| Corporation Name | BEREAN CHURCH OF GOD INTERNATIONAL - CALGARY |
| Registered Office Address |
307 - 32 Westwinds Crescent Ne Calgary AB T3J 5L3 |
| Incorporation Date | 2003-03-28 |
| Corporation Status | Active / Actif |
| Number of Directors | 7 - 12 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| CHARMAINE RHODEN | 269 COVILLE CIRCLE NE, CALGARY AB T3K 5L6, Canada |
| ICILDA HODGES | #1002, 2631 - 38 STREET NE, CALGARY AB T1Y 3Z8, Canada |
| DONNA STEWART | 8426 SADDLERIDGE DRIVE NE, CALGARY AB T3J 4W9, Canada |
| HUGH JONES | 128 KINCRA GLEN ROAD NW, CALGARY AB T3R 0C6, Canada |
| CECILE HACKETT | 7 SADDLEFIELD CRESCENT NE, CALGARY AB T3J 5K9, Canada |
| BEVERLEY ROSE | 41, 147 RUNDLEMERE ROAD NE, CALGARY AB T1Y 3K5, Canada |
| METSELLA MATTHIE | 343 ABALONE PLACE NE, CALGARY AB T2A 6Y5, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2014-07-24 | current |
Canada Not-for-profit Corporations Act (NFP Act) Loi canadienne sur les organisations Г but non lucratif (Loi BNL) |
| Act | 2003-03-28 | 2014-07-24 |
Canada Corporations Act - Part II (CCA - Part II) Loi sur les corporations canadiennes - partie II (LCC - Partie II) |
| Address | 2020-12-08 | current | 307 - 32 Westwinds Crescent Ne, Calgary, AB T3J 5L3 |
| Address | 2014-07-24 | current | 1111 - 33 Street Ne, Calgary, AB T2A 6T2 |
| Address | 2014-07-24 | 2020-12-08 | 1111 - 33 Street Ne, Calgary, AB T2A 6T2 |
| Address | 2010-03-31 | 2014-07-24 | 1111 33rd Street N.e, Calgary, AB T2A 6T2 |
| Address | 2008-03-31 | 2010-03-31 | 2640 Rundlelawn Rd. N.e., Calgary, AB T1Y 5X3 |
| Address | 2003-03-28 | 2008-03-31 | 2640 Rundlelawn Rd., Calgary, AB T1Y 5X3 |
| Name | 2003-03-28 | current | BEREAN CHURCH OF GOD INTERNATIONAL - CALGARY |
| Status | 2014-07-24 | current | Active / Actif |
| Status | 2003-03-28 | 2014-07-24 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2014-07-24 | Continuance (transition) / Prorogation (transition) | Jurisdiction: Canada Corporations Act - Part II (CCA-II) / Loi sur les corporations canadiennes, partie 2 (LCC-Partie 2) |
| 2003-03-28 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2020 | 2020-08-01 | Soliciting Ayant recours Г la sollicitation |
| 2019 | 2019-08-01 | Soliciting Ayant recours Г la sollicitation |
| 2018 | 2018-06-23 | Soliciting Ayant recours Г la sollicitation |
| 2016 | 2016-04-23 | Soliciting Ayant recours Г la sollicitation |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Socho International Organization | 207-32 Westwind Crest N.e, Calgary, AB T3J 5L3 | 2018-04-20 |
| Paintball 527 Inc. | Bay # 170, 32 Westwinds Crescent N.e, Calgary, AB T3J 5L3 | 2011-06-01 |
| Sakpase Calgary Multiservices Limited | 120, 32 Westwinds Crescent Ne, Calgary, AB T3J 5L3 | 2010-06-07 |
| Qcom College of Technology (qct) Incorporated | 207-32 Westwind Crest N.e, Calgary, AB T3J 5L3 | 2018-07-06 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Glass Scale Technical Services Inc. | 340 Taralake Terr Ne, Calgary, AB T3J 0A1 | 2020-06-29 |
| 10320811 Canada Inc. | 148 Teralake Terrace Ne, Calgary, AB T3J 0A3 | 2017-07-13 |
| 7965770 Canada Ltd. | 126 Taralake Terrace Ne, Calgary, AB T3J 0A3 | 2011-09-08 |
| Al-sub Inc. | 164 Taralake Terrace Ne, Calgary, AB T3J 0A3 | 2008-02-23 |
| 8015864 Canada Limited | 126 Taralake Terrace Ne, Calgary, AB T3J 0A3 | 2011-11-04 |
| 8022259 Canada Corporation | 126 Taralake Terrace Ne, Calgary, AB T3J 0A3 | 2011-11-13 |
| Safeback Wellness Inc. | 32 Taralake Rise Ne, Calgary, AB T3J 0A5 | 2019-01-01 |
| D.a. Walley Consulting Inc. | 51 Taralake Gardens Northeast, Calgary, AB T3J 0A7 | 2017-06-16 |
| 6526730 Canada Inc. | 107 Taralake Way Ne, Calgary, AB T3J 0A7 | 2006-02-22 |
| 11447521 Canada Ltd. | 168 Taralake Crescent Northeast, Calgary, AB T3J 0A9 | 2019-06-04 |
| Find all corporations in postal code T3J | ||
| Name | Address |
|---|---|
| CHARMAINE RHODEN | 269 COVILLE CIRCLE NE, CALGARY AB T3K 5L6, Canada |
| ICILDA HODGES | #1002, 2631 - 38 STREET NE, CALGARY AB T1Y 3Z8, Canada |
| DONNA STEWART | 8426 SADDLERIDGE DRIVE NE, CALGARY AB T3J 4W9, Canada |
| HUGH JONES | 128 KINCRA GLEN ROAD NW, CALGARY AB T3R 0C6, Canada |
| CECILE HACKETT | 7 SADDLEFIELD CRESCENT NE, CALGARY AB T3J 5K9, Canada |
| BEVERLEY ROSE | 41, 147 RUNDLEMERE ROAD NE, CALGARY AB T1Y 3K5, Canada |
| METSELLA MATTHIE | 343 ABALONE PLACE NE, CALGARY AB T2A 6Y5, Canada |
| City | Calgary |
| Post Code | T3J 5L3 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Berean Church of God International - Canada | 15 Fisherman Drive, Units 4 & 5, Brampton, ON L7A 1B7 | 2002-03-06 |
| Berean Church of God International Global Missions | 217 Mountainberry Road, Brampton, ON L6R 1W3 | 2009-01-16 |
| Berean Church of God International - Brampton | 15 Fisherman Drive, Unit 4 & 5, Brampton, ON L7A 1B7 | 2002-06-21 |
| Berean Church of God International - Edmonton | 13020 - 114 Street, Edmonton, AB T5E 5C9 | 2002-09-09 |
| Joy Overflow International Church | 2013, 39 Avenue, Ne, Calgary, AB T2E 6R7 | 2016-12-09 |
| Members, Church of God International In Canada | 3839-b Burnsland Rd Se, Calgary, AB T2G 3Z4 | 2015-11-15 |
| Divine Covenant International Church, Canada | 8351 Saddlebrook Dr Ne, Calgary, AB T3J 0P9 | 2017-01-07 |
| Missional International Church Network - Canada | 130, 11680 Sarcee Trail Nw, Calgary, AB T3R 0A1 | 2015-03-10 |
| Kabod International Revival Church | 268 Erin Woods Drive Southeast, Calgary, AB T2B 3B9 | 2017-09-05 |
| Calgary Chin Emmanuel Church | 4120 Whitehorn Drive Northeast, Calgary, AB T1Y 4Y2 | 2018-12-30 |
Please comment or provide details below to improve the information on BEREAN CHURCH OF GOD INTERNATIONAL - CALGARY.
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.