CARL SIMARD MANAGEMENT INC. (Corporation# 4155084) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is March 27, 2003.
| Corporation ID | 4155084 |
| Business Number | 893541904 |
| Corporation Name | CARL SIMARD MANAGEMENT INC. |
| Registered Office Address |
1590 Rue Des Alouettes St-bruno QC J3V 6E4 |
| Incorporation Date | 2003-03-27 |
| Dissolution Date | 2019-06-17 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 1 - 10 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| CARL SIMARD | 1590, RUE DES ALOUETTES, SAINT-BRUNO-DE-MONTARVILLE QC J3V 6E4, Canada |
| DANIELLE FOSTER | 1590, RUE DES ALOUETTES, SAINT-BRUNO-DE-MONTARVILLE QC J3V 6E4, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2003-03-27 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2016-09-26 | current | 1590 Rue Des Alouettes, St-bruno, QC J3V 6E4 |
| Address | 2003-03-27 | 2016-09-26 | 438 Keroack St., St-bruno, QC J3V 5S1 |
| Name | 2003-03-27 | current | CARL SIMARD MANAGEMENT INC. |
| Status | 2019-06-17 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 2003-03-27 | 2019-06-17 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2019-06-17 | Dissolution | Section: 210(2) |
| 2005-02-09 | Amendment / Modification | |
| 2003-03-27 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2019 | 2019-01-10 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2018 | 2018-05-01 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2017 | 2016-05-31 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 11154940 Canada Inc. | 1535, Rue Des Alouettes, Saint-bruno-de-montarville, QC J3V 6E4 | 2018-12-19 |
| 10640468 Canada Inc. | 1605 Rue Du Sommet TrinitГ©, St-bruno-de-montarville, QC J3V 6E4 | 2018-02-20 |
| Cb Management Advisory Inc. | 901 Ch.des Hirondelles, St-bruno De Montarville, QC J3V 6E4 | 2017-02-14 |
| 10082538 Canada Inc. | 1615, Du Sommet-trinitГ©, Saint-bruno-de-montarville, QC J3V 6E4 | 2017-01-28 |
| XГ©rus Capital Inc. | 1530, Rue Du Sommet-trinitГ©, Saint-bruno, QC J3V 6E4 | 2016-11-02 |
| Jetorizon Consulting Inc. | 1700 Rue Du Sommet Trinite, Saint-bruno-de-montarville, QC J3V 6E4 | 2016-09-27 |
| Centre De SantÉ Pure Conscience Inc. | 1850 Rue Du Sommet Trinite, Saint-bruno, QC J3V 6E4 | 2015-03-30 |
| Alex Dominguez Consultant Ax Inc. | 1557 Rue Des MГ©sanges, Saint Bruno De Montarville, QC J3V 6E4 | 2015-03-16 |
| Fondation VÉromyka | 1585 Des Alouettes, Saint-bruno, QC J3V 6E4 | 2015-01-16 |
| 8917876 Canada Inc. | 920, Place De La Corniche, Saint-bruneau-de-montarville, QC J3V 6E4 | 2014-06-09 |
| Find all corporations in postal code J3V 6E4 | ||
| Name | Address |
|---|---|
| CARL SIMARD | 1590, RUE DES ALOUETTES, SAINT-BRUNO-DE-MONTARVILLE QC J3V 6E4, Canada |
| DANIELLE FOSTER | 1590, RUE DES ALOUETTES, SAINT-BRUNO-DE-MONTARVILLE QC J3V 6E4, Canada |
| City | ST-BRUNO |
| Post Code | J3V 6E4 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Carl The Computer Inc. | 8355 De Gaspe, Montreal, QC H2P 2K2 | 1985-08-23 |
| Fleuriste Carl Ltee | 2100 Place Du Canada, Montreal, QC | 1977-10-20 |
| Agence Des Voyages Carl Inc. | 1015 Beaver Hall Hill, Suite 104, Montreal, QC | 1979-02-01 |
| Carl Otto Associates Inc. | 1100 RenГ©-lГ©vesque Blvd. West #2500, MontrГ©al, QC H3B 5C9 | |
| Les Placements Carl Grekin Ltee | 755 Powell Avenue, Town of Mount Royal, QC H4P 1E2 | 1980-02-20 |
| Carl Otto AssociÉs Inc. | 1100 René-lévesque Blvd. West, 25th Floor, Montréal, QC H3B 5C9 | 1996-05-30 |
| Plomberie Et Chauffage Carl Burton Ltee | 5307 Van Horne, Montreal, QC | 1977-03-17 |
| Les Entreprises Carl Storfer Inc. | 6900 Decarie Blvd, Suite 303, Montreal, QC H3X 2T8 | 1979-04-25 |
| Les Produits Forestiers Carl Tubman Inc. | Rr No. 3, Twnp Clarendon, Shawville, QC J0X 2Y0 | 1982-03-25 |
| Carl Moody Courtier En Assurances Ltee | 5800 St-james Street West, Montreal, QC L5L 1K5 | 1976-08-13 |
Please comment or provide details below to improve the information on CARL SIMARD MANAGEMENT INC..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.