THE OTTAWA NETWORK (Corporation# 4154827) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is March 27, 2003.
| Corporation ID | 4154827 |
| Business Number | 891664005 |
| Corporation Name | THE OTTAWA NETWORK |
| Registered Office Address |
2600-160 Elgin Street Ottawa ON K1P 1C3 |
| Incorporation Date | 2003-03-27 |
| Corporation Status | Active / Actif |
| Number of Directors | 3 - 15 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| HYATT SAIKIN | 275 BAYSWATER AVENUE, OTTAWA ON K1Y 2G9, Canada |
| ERIN ENGELHARDT | MANSFIELD, Ottawa ON K2A 2T6, Canada |
| ALEX ARAGONA | DRYSDALE, KANATA ON K2K 3L9, Canada |
| ADRIAN BECEA | RUSSELL RD., CARLSBAD SPRINGS ON K0A 1K0, Canada |
| STEPHEN FRY | 1083 CINDY HALL CR, MANOTICK ON K4M 1E8, Canada |
| Sanjay Doraiswami | 66 Woodpark Way, Ottawa ON K2J 4C5, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2014-10-15 | current |
Canada Not-for-profit Corporations Act (NFP Act) Loi canadienne sur les organisations Г but non lucratif (Loi BNL) |
| Act | 2003-03-27 | 2014-10-15 |
Canada Corporations Act - Part II (CCA - Part II) Loi sur les corporations canadiennes - partie II (LCC - Partie II) |
| Address | 2014-10-15 | current | 2600-160 Elgin Street, Ottawa, ON K1P 1C3 |
| Address | 2003-03-27 | 2014-10-15 | 160 Elgin Street, Suite 2600, Ottawa, ON K1P 1C3 |
| Name | 2014-10-15 | current | THE OTTAWA NETWORK |
| Name | 2003-03-27 | 2014-10-15 | THE OTTAWA NETWORK |
| Status | 2014-10-15 | current | Active / Actif |
| Status | 2003-03-27 | 2014-10-15 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2014-10-15 | Continuance (transition) / Prorogation (transition) | Jurisdiction: Canada Corporations Act - Part II (CCA-II) / Loi sur les corporations canadiennes, partie 2 (LCC-Partie 2) |
| 2003-03-27 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2020 | 2020-01-09 | Non-Soliciting N'ayant pas recours Г la sollicitation |
| 2019 | 2019-11-14 | Non-Soliciting N'ayant pas recours Г la sollicitation |
| 2018 | 2018-11-12 | Non-Soliciting N'ayant pas recours Г la sollicitation |
| 2017 | 2017-11-10 | Non-Soliciting N'ayant pas recours Г la sollicitation |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Eamazon (canada) Inc. | 2600-160 Elgin Street, Ottawa, ON K1P 1C3 | 2000-03-01 |
| Ogdensburg Bridge Authority | 2600-160 Elgin Street, Ottawa, ON K1P 1C3 | 1952-07-04 |
| Laura's Lean Beef Canada, Inc. | 2600-160 Elgin Street, Ottawa, ON K1P 1C3 | 2006-05-19 |
| Hpb Association Management Services Inc. | 2600-160 Elgin Street, Ottawa, ON K1P 1C3 | 2001-07-26 |
| Cenergy Canadian Energy Services Ltd. | 2600-160 Elgin Street, Ottawa, ON K1P 1C3 | 2008-10-17 |
| Global Group Marketing Canada Corp. | 2600-160 Elgin Street, Ottawa, ON K1P 1C3 | 2009-02-18 |
| 7129238 Canada Corp. | 2600-160 Elgin Street, Ottawa, ON K1P 1C3 | 2009-02-24 |
| Aippi Canada Inc. | 2600-160 Elgin Street, Ottawa, ON K1P 1C3 | 2010-03-25 |
| Ip Neutrals of Canada | 2600-160 Elgin Street, Ottawa, ON K1P 1C3 | 2010-05-07 |
| 7601409 Canada Limited | 2600-160 Elgin Street, Ottawa, ON K1P 1C3 | 2010-07-13 |
| Find all corporations in the same location | ||
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Foundation for Defense of Democracies | 2600 - 160 Elgin Street, Ottawa, ON K1P 1C3 | 2012-03-02 |
| Sitrion Canada Inc. | Suite 2600, 160 Elgin Street, Ottawa, ON K1P 1C3 | 2009-11-26 |
| Cmpa Investment Corporation | Suite 2600, 160 Elgin Street, Ottawa, ON K1P 1C3 | 2006-12-13 |
| 6418856 Canada Corp. | 160 Elgin Street, Suite 2600, Ottawa, ON K1P 1C3 | 2005-07-15 |
| Pvh Canada, Inc. | 160 Elgin Steet, Suite 2600, Ottawa, ON K1P 1C3 | 2005-06-30 |
| Evoice Canada Inc. | 160 Elgin, #2600, Ottawa, ON K1P 1C3 | 2000-03-07 |
| The Ontario Patch Works Inc. | 160 Elgin St, Suite 2600, Ottawa, ON K1P 1C3 | 1999-08-26 |
| Arinc Aeronautical Radio of Canada, Ltd. | 160 Elgin Street, Suite 2600, Ottawa, ON K1P 1C3 | 1991-04-11 |
| Troy Chemical Company Limited | 2600- 160 Elgin Street, Ottawa, ON K1P 1C3 | 1985-08-21 |
| Cabdew Investments Ltd. | C/o Gowling Lafleur Henderson LLP, 160 Elgin Street, Suite 2600, Ottawa, ON K1P 1C3 | 1978-06-27 |
| Find all corporations in postal code K1P 1C3 | ||
| Name | Address |
|---|---|
| HYATT SAIKIN | 275 BAYSWATER AVENUE, OTTAWA ON K1Y 2G9, Canada |
| ERIN ENGELHARDT | MANSFIELD, Ottawa ON K2A 2T6, Canada |
| ALEX ARAGONA | DRYSDALE, KANATA ON K2K 3L9, Canada |
| ADRIAN BECEA | RUSSELL RD., CARLSBAD SPRINGS ON K0A 1K0, Canada |
| STEPHEN FRY | 1083 CINDY HALL CR, MANOTICK ON K4M 1E8, Canada |
| Sanjay Doraiswami | 66 Woodpark Way, Ottawa ON K2J 4C5, Canada |
| City | OTTAWA |
| Post Code | K1P 1C3 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Visible Minority Training and Employment Network (vm Network) | 440 Albert Street, Unit E123b, Ottawa, ON K1R 5B5 | 2005-01-11 |
| Ottawa Fashion Network | 1133 Baxter Road, Ottawa, ON K2C 3R4 | 2019-02-18 |
| Ottawa Network for Borderline Personality Disorder | 902 - 40 Arthur Street, Ottawa, ON K1R 7T5 | 2017-06-16 |
| Young Nonprofit Professionals Network (ynpn) Ottawa | 5-249 Garneau Street, Ottawa, ON K1L 7T7 | 2014-07-24 |
| Jewish Ottawa Inclusion Network (join) | 45 Loch Isle Road, Ottawa, ON K2H 8G6 | 2018-08-15 |
| Ottawa Health Services Network Inc. | #120-1929, Russell Road, Ottawa, ON K1G 4G3 | 1997-10-16 |
| Rideau-ottawa Valley Learning Network | 210-404 Mcarthur Avenue, Ottawa, ON K1K 1G8 | 1987-07-22 |
| Ottawa Somali Network | 2152 Benjamin Avenue, Ottawa, ON K2A 1P4 | 2018-01-29 |
| Chabad Student Network of Ottawa | 59 Sweetland Avenue, Ottawa, ON K1N 7T7 | 2008-07-02 |
| Ottawa Festival Network | 450 Churchill Ave North, Ottawa, ON K1Z 5E2 | 1996-03-22 |
Please comment or provide details below to improve the information on THE OTTAWA NETWORK.
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.