NATCO DEVELOPMENTS LTD. (Corporation# 415481) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is February 26, 1980.
| Corporation ID | 415481 |
| Business Number | 103110474 |
| Corporation Name |
NATCO DEVELOPMENTS LTD. LES DEVELOPPEMENTS NATCO LTEE |
| Registered Office Address |
1010 De La Gauchetiere Ouest Bur. 600 MontrÉal QC H3B 2N2 |
| Incorporation Date | 1980-02-26 |
| Corporation Status | Inactive - Amalgamated / Inactif - FusionnГ©e |
| Number of Directors | 1 - 7 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| CLAUDE CATY | 6090 RUE MIGNAULT, MONTREAL QC H1M 1Z3, Canada |
| NORMAND DUMONT | 6160 ALFRED-PELLAN, MONTREAL QC H1M 3T1, Canada |
| MARIO MESSIER | 1956 RUE ALFRED-PELLAN, LONGUEUIL QC J4N 1P6, Canada |
| BERNARD THIBAULT | 1425 DR PENFIELD, PENTHOUSE 1, MONTREAL QC H3G 2V1, Canada |
| P. CURADEAU-GROU | 717 DUNLOP, OUTREMONT QC H2V 2W5, Canada |
| SERGE SAVARD | 1790 PLACE DE LA FALAISE, ST-BRUNO-DE-MONTARVILLE QC J3V 4P6, Canada |
| PAUL ANDRE MALO | 676 ANGUSTIN-QUINTAL, BOUCHERVILLE QC J4B 3E7, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 1980-02-26 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Act | 1980-02-25 | 1980-02-26 |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2001-09-13 | current | 1010 De La Gauchetiere Ouest, Bur. 600, MontrÉal, QC H3B 2N2 |
| Address | 1980-02-26 | 2001-09-13 | 1010 De La Gauchetiere Ouest, Bur. 2260, MontrÉal, QC H3B 2N2 |
| Name | 1981-01-21 | current | NATCO DEVELOPMENTS LTD. |
| Name | 1981-01-21 | current | LES DEVELOPPEMENTS NATCO LTEE |
| Name | 1980-02-26 | 1981-01-21 | 96982 CANADA INC. |
| Status | 2004-01-01 | current | Inactive - Amalgamated / Inactif - FusionnГ©e |
| Status | 1988-05-12 | 2004-01-01 | Active / Actif |
| Status | 1986-06-01 | 1988-05-12 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2001-05-28 | Amendment / Modification | Directors Limits Changed. |
| 1980-02-26 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2002 | 2003-04-08 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2001 | 2002-02-15 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2000 | 2001-03-26 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 2694344 Canada Inc. | 1010 De La Gauchetiere Ouest, Suite 510, Montreal, QC H3B 2N2 | 1991-02-26 |
| Gestion A.r.c. D'or Inc. | 1010 De La Gauchetiere Ouest, Suite 1350, Montreal, QC H3B 2N2 | 1986-09-30 |
| 2764059 Canada Inc. | 1010 De La Gauchetiere Ouest, Bur 1900, Montreal, QC H3N 2N2 | 1991-10-31 |
| B.c.r. Interface Inc. | 1010 De La Gauchetiere Ouest, Pl. Canada Bureau 1200, Montreal, QC H3B 2P9 | 1993-04-29 |
| FinanciÈre Genfin Inc. | 1010 De La Gauchetiere Ouest, Bur. 2260, MontrÉal, QC H3B 2N2 | 1995-10-30 |
| FinanciÈre Natfin Inc. | 1010 De La Gauchetiere Ouest, Bur. 2260, MontrÉal, QC H3B 2N2 | 1995-10-30 |
| Quipall Corporation | 1010 De La Gauchetiere Ouest, Bur. 1900, Montreal, QC H3B 2N2 | 1995-11-08 |
| 3258106 Canada Inc. | 1010 De La Gauchetiere Ouest, Suite 2260, Montreal, QC H3B 2N2 | 1996-05-08 |
| 3322114 Canada Inc. | 1010 De La Gauchetiere Ouest, Bur 1900, Montreal, QC H3B 2N2 | 1996-12-05 |
| 3322122 Canada Inc. | 1010 De La Gauchetiere Ouest, Bur 1900, Montreal, QC H3B 2N2 | 1996-12-05 |
| Find all corporations in the same location | ||
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Evotiontech Inc. | 950-1010, De La GauchetiГЁre Street West, Montreal, QC H3B 2N2 | 2020-11-19 |
| Cannabis Quality Assurance (cqa) Inc. | 950-1010 Rue De La GauchetiГЁre West, MontrГ©al, QC H3B 2N2 | 2019-03-06 |
| Evofun Inc. | 950-1010 Rue De La GauchetiГЁre Ouest, MontrГ©al, QC H3B 2N2 | 2019-01-25 |
| 10863335 Canada Inc. | 1020-1010 De La GauchetiГЁre Street West, MontrГ©al, QC H3B 2N2 | 2018-06-28 |
| Digital Nomad Analytics Inc. | 200-1010 Rue De La GauchetiГЁre O, Montreal, QC H3B 2N2 | 2017-05-04 |
| 9993819 Canada Inc. | 1010 De La Gauchetiere W., Suite 1315, Montreal (ville-marie), QC H3B 2N2 | 2016-11-22 |
| 9992049 Canada Inc. | 1020-1010 Rue De La GauchetiГЁre O, MontrГ©al, QC H3B 2N2 | 2016-11-21 |
| 9727744 Canada Inc. | 1020-1010 De La GauchetiГЁre St W., MontrГ©al, QC H3B 2N2 | 2016-04-27 |
| 9155830 Canada Inc. | 1010, De La GauchetiГЁre Street West, Suite 1020, Montreal, QC H3B 2N2 | 2015-01-16 |
| 9062467 Canada Inc. | 1010 De La GauchetiГЁre W, Suite 1230, MontrГ©al, QC H3B 2N2 | 2014-10-24 |
| Find all corporations in postal code H3B 2N2 | ||
| Name | Address |
|---|---|
| CLAUDE CATY | 6090 RUE MIGNAULT, MONTREAL QC H1M 1Z3, Canada |
| NORMAND DUMONT | 6160 ALFRED-PELLAN, MONTREAL QC H1M 3T1, Canada |
| MARIO MESSIER | 1956 RUE ALFRED-PELLAN, LONGUEUIL QC J4N 1P6, Canada |
| BERNARD THIBAULT | 1425 DR PENFIELD, PENTHOUSE 1, MONTREAL QC H3G 2V1, Canada |
| P. CURADEAU-GROU | 717 DUNLOP, OUTREMONT QC H2V 2W5, Canada |
| SERGE SAVARD | 1790 PLACE DE LA FALAISE, ST-BRUNO-DE-MONTARVILLE QC J3V 4P6, Canada |
| PAUL ANDRE MALO | 676 ANGUSTIN-QUINTAL, BOUCHERVILLE QC J4B 3E7, Canada |
| City | MONTRÉAL |
| Post Code | H3B 2N2 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Les Developpements Natco Ltee | 1010, De La GauchetiÈre Ouest, Bureau 600, MontrÉal, QC H3B 2N2 | |
| Natco Г‰lectronique Inc. | 53 - C Boul Clermont, Laval, QC H7N 2Z3 | 1999-03-22 |
| C-e Natco Limited | 1100a 58th Ave S.e., Calgary, AB | |
| Natco Library Supplies Ltd. | Stn F Bag 51, Ottawa, ON K2C 3H4 | 1977-06-20 |
| C-e Natco Limited | 99 Bank Street, 5th Floor, Ottawa, ON | |
| Natco Mining Corporation | 16 Victoria Ave, Smiths Falls, ON K7A 2P1 | 2009-10-01 |
| Natco (j.w.) Inc. | 2020 University, Suite 1625 B.p. 51, Montreal, QC H3A 2A5 | 1991-01-15 |
| Groupe Immobilier Natco Inc. | 1010 De La Gauchetiere Ouest, Bureau 600, Montreal, QC H3B 2N2 | 1997-10-30 |
| Natco Pharma (canada) Inc. | Meadowvale Corporate Centre, 2000 Argentia Road, Suite 200, Plaza 1, Mississauga, ON L5N 1P7 | 2012-11-07 |
| Nor-la Developments Ltd. | Rr 2, Chemin Vanier, Lucerne, QC | 1972-05-12 |
Please comment or provide details below to improve the information on NATCO DEVELOPMENTS LTD..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.