VALEO PHARMA INC. (Corporation# 4154690) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is March 27, 2003.
| Corporation ID | 4154690 |
| Business Number | 894464700 |
| Corporation Name | VALEO PHARMA INC. |
| Registered Office Address |
16,667 Hymus Boulevard Kirkland QC H9H 4R9 |
| Incorporation Date | 2003-03-27 |
| Corporation Status | Active / Actif |
| Number of Directors | 1 - 15 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| MICHEL TRUDEAU | 104 Avenue Jasper, Mont-Royal QC H3P 1J9, Canada |
| VINCENT P HOGUE | 57 Chemin Lakeshore, Beaconsfield QC H9W 4H6, Canada |
| Wells Michael | 77 Colfax, Skillman NJ 08558, United States |
| STEVE SAVIUK | 14 THOMPSON POINT, BEACONSFIELD QC H9W 5Y8, Canada |
| Maureen Brennan | 4615 Avenue Doherty, Montréal QC H4B 2B2, Canada |
| FREDERIC FASANO | 457 Portland Avenue, Town Mont Royal QC H3R 1V6, Canada |
| RICHARD J MACKAY | 2402-1000 Rue de la Montagne, Montréal QC H3G 1Y7, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2003-03-27 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2003-06-26 | current | 16,667 Hymus Boulevard, Kirkland, QC H9H 4R9 |
| Address | 2003-03-27 | 2003-06-26 | 5 Place Ville Marie, Suite 1203, Montreal, QC H3B 2G2 |
| Name | 2003-03-27 | current | VALEO PHARMA INC. |
| Status | 2003-03-27 | current | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2020-10-16 | Proxy / Procuration | Statement Date: 2020-04-29. |
| 2019-02-18 | Amendment / Modification | Section: 178 |
| 2018-09-18 | Amendment / Modification | Section: 178 |
| 2015-10-30 | Amendment / Modification | Section: 178 |
| 2015-01-06 | Amendment / Modification | Section: 178 |
| 2008-04-23 | Amendment / Modification | |
| 2003-03-27 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2020 | 2019-03-26 | Distributing corporation SociГ©tГ© ayant fait appel au public |
| 2019 | 2018-04-30 | Distributing corporation SociГ©tГ© ayant fait appel au public |
| 2018 | 2018-04-06 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 3354717 Canada Inc. | 16,667 Hymus Boulevard, Kirkland, QC H4H 4P9 | 1997-03-14 |
| Manitex Capital Inc. | 16,667 Hymus Boulevard, Kirkland, QC H9H 4R9 | |
| 2944758 Canada Inc. | 16,667 Hymus Boulevard, Kirkland, QC H9H 4R9 | 1993-08-11 |
| Hywood Pharmachem Inc. | 16,667 Hymus Boulevard, Kirkland, QC H9H 4R9 | 2002-10-17 |
| Simcor Canada Holdings Inc. | 16,667 Hymus Boulevard, Kirkland, QC H9H 4R9 | 1984-03-14 |
| Wekopa Investments Inc. | 16,667 Hymus Boulevard, Kirkland, QC H9H 4R9 | 1987-06-26 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 10384801 Canada Inc. | 16667 Boul Hymus, Kikland, QC H9H 4R9 | 2017-08-29 |
| Ortho Regenerative Technologies Inc. | 16667, Hymus Blvd., Kirkland, QC H9H 4R9 | 2015-02-05 |
| 8104140 Canada Inc. | 16633, Boulevard Hymus, Kirkland, QC H9H 4R9 | 2012-05-16 |
| Vpr Impex Inc. | 16663 Boulevard Hymus, Kirkland, QC H9H 4R9 | 2010-02-08 |
| Pace Pharmaceuticals Inc. | 16667 Boulevard Hymus, Kirkland, QC H9H 4R9 | 2009-07-22 |
| 3925536 Canada Inc. | 16661 Hymus Blvd., Kirkland, QC H9H 4R9 | 2001-08-15 |
| Investissements Klug Inc. | 16667 Hymus Blvd., Kirkland, QC H9H 4R9 | 1997-12-22 |
| Baralex Inc. | 16667 Hymus Boulevard, Kirkland, QC H9H 4R9 | 1997-06-23 |
| Aquavex Services Inc. | 16641 Hymus, Kirkland, QC H9H 4R9 | 1993-08-19 |
| Vpi Pharmaceuticals Inc. | 16667 Hymus Blvd, Kirkland, QC H9H 4R9 | 1993-08-19 |
| Find all corporations in postal code H9H 4R9 | ||
| Name | Address |
|---|---|
| MICHEL TRUDEAU | 104 Avenue Jasper, Mont-Royal QC H3P 1J9, Canada |
| VINCENT P HOGUE | 57 Chemin Lakeshore, Beaconsfield QC H9W 4H6, Canada |
| Wells Michael | 77 Colfax, Skillman NJ 08558, United States |
| STEVE SAVIUK | 14 THOMPSON POINT, BEACONSFIELD QC H9W 5Y8, Canada |
| Maureen Brennan | 4615 Avenue Doherty, Montréal QC H4B 2B2, Canada |
| FREDERIC FASANO | 457 Portland Avenue, Town Mont Royal QC H3R 1V6, Canada |
| RICHARD J MACKAY | 2402-1000 Rue de la Montagne, Montréal QC H3G 1Y7, Canada |
| City | KIRKLAND |
| Post Code | H9H 4R9 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Valeo Aesthetics Inc. | 16667 Hymus Blvd., Kirkland, QC H9H 4R9 | 2004-09-14 |
| Valeo Corporate Real Estate Inc. | 3480 Ave Laval, MontrÉal, QC H2X 3C8 | 2003-08-01 |
| Imperium Valeo Incorporated | 16 Spinnaker Way, Concord, ON L6A 0M6 | 2016-04-14 |
| Valeo Vision, Inc. | 533 Romeo St, Stratford, ON N5A 6T7 | 1995-03-09 |
| Valeo Canada, Inc. | 6795 Industrial Parkway, Alliston, ON L9R 1W1 | 2014-04-02 |
| Valeo Forem Inc. | 1098 Bob Scott Court, Newmarket, ON L3X 3L7 | 2008-03-07 |
| Valeo Music Inc. | 2 Bloor Street West, Suite 700, Toronto, ON M4W 3R1 | 2006-06-08 |
| Valeo Engine Cooling, Limited | 533 Romeo St, Stratford, ON N5A 4V3 | 1954-10-27 |
| Valeo Arts Management Inc. | 812a St. Clair Avenue West, Toronto, ON M6C 1B6 | 2017-01-12 |
| Bio Pharma Logistics Inc. | 680 Chemin De La RiviГЁre Nord, Saint-eustache, QC J7R 0J6 | 2013-12-10 |
Please comment or provide details below to improve the information on VALEO PHARMA INC..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.