Butoku Kai of Canada (Corporation# 4154649) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is March 25, 2003.
| Corporation ID | 4154649 |
| Business Number | 883604605 |
| Corporation Name | Butoku Kai of Canada |
| Registered Office Address |
#22- 15 Greenwood Drive Stratford ON N5A 7K1 |
| Incorporation Date | 2003-03-25 |
| Corporation Status | Active / Actif |
| Number of Directors | 3 - 20 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| BOB JONES | 30 MCCREERY ROAD, INGERSOLL ON N5C 4G1, Canada |
| DEBRA BILTON | 10390 REGIONAL ROAD 25, MILTON ON L9T 2X7, Canada |
| MICHAEL BURKE | 30 UNCLE TOM CRESCENT, R.R.#2, MOUNT FOREST ON N0G 2L0, Canada |
| STEVE FOLEY | 15 GREENWOOD DR, APT 22, STRATFORD ON N5A 7K1, Canada |
| LISA ROBINSON | 4396 CENTRAL AVENUE, BEAMSVILLE ON L0R 1B6, Canada |
| ANDY FRASER | 112 DORCHESTER DRIVE, GRIMSBY ON L3M 1A8, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2014-01-08 | current |
Canada Not-for-profit Corporations Act (NFP Act) Loi canadienne sur les organisations Г but non lucratif (Loi BNL) |
| Act | 2003-03-25 | 2014-01-08 |
Canada Corporations Act - Part II (CCA - Part II) Loi sur les corporations canadiennes - partie II (LCC - Partie II) |
| Address | 2020-01-21 | current | #22- 15 Greenwood Drive, Stratford, ON N5A 7K1 |
| Address | 2014-01-08 | 2020-01-21 | 47 Main Street South, Box 504, Milverton, ON N0K 1M0 |
| Address | 2013-03-31 | 2014-01-08 | 4 Queen St., 2nd Floor, Box 2173, St. Catharines, ON L2R 5G3 |
| Address | 2007-03-31 | 2013-03-31 | 4 Queen St., 2nd Floor Box 2173, St. Catharines, ON L2R 5G3 |
| Address | 2006-03-31 | 2007-03-31 | 4 Queen St., 2nd Floor, St. Catharines, ON L2R 5G3 |
| Address | 2003-03-25 | 2006-03-31 | 4 Queen Street, 2nd Floor, St. Catharines, ON L2R 5G3 |
| Name | 2014-01-08 | current | Butoku Kai of Canada |
| Name | 2003-03-25 | 2014-01-08 | BUTOKU KAI OF CANADA |
| Status | 2014-01-08 | current | Active / Actif |
| Status | 2003-03-25 | 2014-01-08 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2014-01-08 | Continuance (transition) / Prorogation (transition) | Jurisdiction: Canada Corporations Act - Part II (CCA-II) / Loi sur les corporations canadiennes, partie 2 (LCC-Partie 2) |
| 2003-03-25 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2020 | 2019-10-27 | Non-Soliciting N'ayant pas recours Г la sollicitation |
| 2019 | 2018-10-21 | Non-Soliciting N'ayant pas recours Г la sollicitation |
| 2018 | 2017-10-22 | Non-Soliciting N'ayant pas recours Г la sollicitation |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Armonico Corp. | 400 Romeo Street North, Stratford Terraces, Unit 505, Stratford, ON N5A 0A2 | 2003-07-09 |
| Event Safety Alliance Canada | 205-50 Galt Road, Stratford, ON N5A 0B2 | 2020-12-09 |
| Terrainpark Inc. | 139 - 50 Galt Road, Stratford, ON N5A 0B2 | 2016-08-15 |
| Funko Canada, Ltd. | 93 Thomas Street, Stratford, ON N5A 0B9 | 2017-09-15 |
| Uma Manickavasagam Medicine Professional Corporation | 64 Thomas Street, Startford, ON N5A 0B9 | 2016-07-04 |
| 10382779 Canada Inc. | 521 Forman, Stratford, ON N5A 0C5 | 2017-08-28 |
| Foundry Business Development Inc. | 13 Davidson, Stratford, ON N5A 0C7 | 2014-10-02 |
| Wearatec Inc. | 147 Brown Street, Stratford, ON N5A 0E8 | 2015-03-26 |
| 11859030 Canada Inc. | 47 Ahrens Drive, Stratford, ON N5A 0E9 | 2020-01-22 |
| 11737414 Canada Inc. | 39 Ahrens Dr, Stratford, ON N5A 0E9 | 2019-11-13 |
| Find all corporations in postal code N5A | ||
| Name | Address |
|---|---|
| BOB JONES | 30 MCCREERY ROAD, INGERSOLL ON N5C 4G1, Canada |
| DEBRA BILTON | 10390 REGIONAL ROAD 25, MILTON ON L9T 2X7, Canada |
| MICHAEL BURKE | 30 UNCLE TOM CRESCENT, R.R.#2, MOUNT FOREST ON N0G 2L0, Canada |
| STEVE FOLEY | 15 GREENWOOD DR, APT 22, STRATFORD ON N5A 7K1, Canada |
| LISA ROBINSON | 4396 CENTRAL AVENUE, BEAMSVILLE ON L0R 1B6, Canada |
| ANDY FRASER | 112 DORCHESTER DRIVE, GRIMSBY ON L3M 1A8, Canada |
| City | Stratford |
| Post Code | N5A 7K1 |
Please comment or provide details below to improve the information on Butoku Kai of Canada.
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.