BEAT STUDIOS INC. (Corporation# 4154622) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is March 21, 2003.
| Corporation ID | 4154622 |
| Business Number | 894515402 |
| Corporation Name | BEAT STUDIOS INC. |
| Registered Office Address |
3 Lakewood Drive Richmond ON K0A 2Z0 |
| Incorporation Date | 2003-03-21 |
| Corporation Status | Active / Actif |
| Number of Directors | 1 - 7 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| ROBERT JEROME HOSELTON | 3 LAKEWOOD DRIVE, RICHMOND, ON ON K0A 2Z0, Canada |
| ADRIANA Hoselton | 3 LAKEWOOD DRIVE, RICHMOND ON K0A 2Z0, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2003-03-21 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2013-03-25 | current | 3 Lakewood Drive, Richmond, ON K0A 2Z0 |
| Address | 2012-03-22 | 2013-03-25 | 203 Colonnade Rd. South, Suite 202, Ottawa, ON K2E 7K3 |
| Address | 2005-12-05 | 2012-03-22 | 1-210 Colonnade Rd. South, Ottawa, ON K2E 7L5 |
| Address | 2003-03-21 | 2005-12-05 | 3 Lakewood Drive, Richmond, ON K0A 2Z0 |
| Name | 2003-03-21 | current | BEAT STUDIOS INC. |
| Status | 2003-03-21 | current | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2003-03-21 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2020 | 2019-10-31 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2019 | 2018-10-31 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2018 | 2017-10-31 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Skywards Consulting Inc. | 13 Regal Crescent, Ottawa, ON K0A 2Z0 | 2020-12-03 |
| The Brainstrong Network of Canada | 45 Gertie St., Richmond, ON K0A 2Z0 | 2020-12-01 |
| Emmy's Earrings Inc. | 41 Chanonhouse Dr, Richmond, ON K0A 2Z0 | 2020-11-17 |
| Wise Water Plumbing & Heating Inc. | 96 Christopher Hamilton Street, Ottawa, ON K0A 2Z0 | 2020-11-12 |
| Colpitts Solutions Inc. | 74 Dr. Neelin Drive, Richmond, ON K0A 2Z0 | 2020-11-11 |
| Rgssl Tennis Club | 65 Dallaire Crescent, Richmond, ON K0A 2Z0 | 2020-10-05 |
| 12367513 Canada Inc. | 6197 Perth St, Richmond, ON K0A 2Z0 | 2020-09-25 |
| Stump Hole Distillers Ltd. | 129 Talos Circle, Richmond, ON K0A 2Z0 | 2020-08-31 |
| Cavenwell Industrial Ai Corp. | 12 Melissa Court, Richmond, ON K0A 2Z0 | 2020-08-27 |
| Shawarma Beirut Canada Inc. | 601- 6179 Perth St, Richmond, ON K0A 2Z0 | 2020-08-14 |
| Find all corporations in postal code K0A 2Z0 | ||
| Name | Address |
|---|---|
| ROBERT JEROME HOSELTON | 3 LAKEWOOD DRIVE, RICHMOND, ON ON K0A 2Z0, Canada |
| ADRIANA Hoselton | 3 LAKEWOOD DRIVE, RICHMOND ON K0A 2Z0, Canada |
| City | RICHMOND |
| Post Code | K0A 2Z0 |
| Category | studio |
| Category + City | studio + RICHMOND |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Galafilm (the Beat II) Productions Inc. | 225 Roy Street East, Suite 203, Montreal, QC H2W 1M5 | 2011-09-09 |
| Kgs Studios Limited/studios Kgs Limitée | 7960 Saint-denis Street, MontrÉal, QC H2R 2G1 | 2003-04-23 |
| Perfect Pitch Studios Inc. | 60 Rue St-jacques, Suite 800, Montreal, QC H2Y 1L5 | 2008-12-30 |
| Pz Design Studios Inc. | 1650 Chabanel Street West, Montreal, QC H4N 3M8 | 2005-08-09 |
| Studios Infinite (photographiques) Inc. | 140 Rue Mcgill St., Montreal, QC | 1977-01-27 |
| Studios D'enregistrement Adb Inc. | 5442 Mennereuil, St. Leonard, QC H1S 1S6 | 1983-11-15 |
| Studios Kay Inc. | 8255 Mountain Sights, Suite 340, Montreal, QC H4P 2B5 | 1985-02-06 |
| Studios DiffÉrentiels Inc. | 208 Chester Street, Montreal, QC H3R 1W3 | 2009-11-02 |
| Les Studios Universels Om Inc. | 7031 Trans-canada Hwy, Ville St. Laurent, QC H4T 1A2 | 1980-01-31 |
| Ec Studios Vetements Inc. | 8400 Boul Saint-laurent, 4th Floor, Montreal, QC H2P 2M4 | 1985-11-08 |
Please comment or provide details below to improve the information on BEAT STUDIOS INC..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.