EL SALAM ISLAMIC CENTRE INC. (Corporation# 4154550) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is March 21, 2003.
| Corporation ID | 4154550 |
| Business Number | 875152001 |
| Corporation Name | EL SALAM ISLAMIC CENTRE INC. |
| Registered Office Address |
50 Aurora Court Suite 1014 Toronto ON M1W 2M6 |
| Incorporation Date | 2003-03-21 |
| Dissolution Date | 2015-04-26 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 3 - 10 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| AHMED BARAKAT | 130 GEORGE HENRY BLVD, SUITE 516, NORTH YORK ON M2J 1G3, Canada |
| YOUSEF MERCHANT | 49 NORTHLEY DR, TORONTO ON M2L 2S8, Canada |
| SALEEM BIDAOUI | 50 AURORA COURT, SUITE 1014, TORONTO ON M1W 2M6, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2003-03-21 | current |
Canada Corporations Act - Part II (CCA - Part II) Loi sur les corporations canadiennes - partie II (LCC - Partie II) |
| Address | 2003-03-21 | current | 50 Aurora Court, Suite 1014, Toronto, ON M1W 2M6 |
| Name | 2003-03-21 | current | EL SALAM ISLAMIC CENTRE INC. |
| Status | 2015-04-26 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 2014-11-27 | 2015-04-26 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 2003-03-21 | 2014-11-27 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2015-04-26 | Dissolution | Section: 222 |
| 2003-03-21 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| M.s. Dillon Express Inc. | 50 Aurora Court, Suite 704, Scarborough, ON M1W 2M6 | 1999-04-27 |
| The Flava Shop Inc. | 50 Aurora Court, Unit 914, Scarborough, ON M1W 2M6 | 2006-02-06 |
| Smart Software Solutions Inc. | 50 Aurora Court, Apt. # 908, Scarborough, ON M1W 2M6 | 2011-04-27 |
| 8256772 Canada Inc. | 50 Aurora Court, Apt 504, Toronto, ON M1W 2M6 | 2012-07-22 |
| Ronibi Business Intelligence Solutions Inc. | 50 Aurora Court, Toronto, ON M1W 2M6 | 2017-05-09 |
| 10626678 Canada Inc. | 50 Aurora Court, Apt#1209, Toronto, ON M1W 2M6 | 2018-02-10 |
| 11198254 Canada Inc. | 50 Aurora Court, Apt. 209, Toronto, ON M1W 2M6 | 2019-01-15 |
| Irad Solutions Inc. | 50 Aurora Court, Apt 301, Toronto, ON M1W 2M6 | 2019-04-09 |
| Maanya Tech Solutions Inc. | 50 Aurora Court, Toronto, ON M1W 2M6 | 2020-03-19 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 11667076 Canada Inc. | 304-50 Aurora Court, Toronto, ON M1W 2M6 | 2019-10-07 |
| Talent Search Partners Inc. | 610-50 Aurora Court, Toronto, ON M1W 2M6 | 2019-09-11 |
| Pitchup Technologies and Solutions Inc. | 612-50 Aurora Crt, Scarborough, ON M1W 2M6 | 2017-08-15 |
| Toronto Express Delivery Logistics Inc. | 605- 50 Aurora Court, Toronto, ON M1W 2M6 | 2015-02-20 |
| L & W Home Services Ltd. | 818-2343 Brimley Rd., Toronto, ON M1W 2M6 | 2009-04-18 |
| 6941303 Canada Ltd. | 301-50 Aurora Court, Toronto, ON M1W 2M6 | 2008-03-17 |
| Wy Mapleleaf International Trade Inc. | 601-50 Aurora Court, Scarborough, ON M1W 2M6 | 2006-02-15 |
| Name | Address |
|---|---|
| AHMED BARAKAT | 130 GEORGE HENRY BLVD, SUITE 516, NORTH YORK ON M2J 1G3, Canada |
| YOUSEF MERCHANT | 49 NORTHLEY DR, TORONTO ON M2L 2S8, Canada |
| SALEEM BIDAOUI | 50 AURORA COURT, SUITE 1014, TORONTO ON M1W 2M6, Canada |
| City | TORONTO |
| Post Code | M1W 2M6 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Le Centre Islamique Libanais Inc. | 60 Port-royal Est, Montreal, QC H3L 1H7 | 1983-02-24 |
| Salam Charity Canada | 55 Village Centre Place - Suite 200, Mississauga, ON L4Z 1V9 | 2019-07-15 |
| Al Salam Services Inc. | Third Floor, 14505 Bannister Road Se, Calgary, AB T2Z 0B6 | |
| Centre Islamique Communautaire Canadien (c.i.c.c.) | 5505 Cote De Liesse, MontrÉal, QC H4P 1A1 | 2002-08-16 |
| Investissements Al Salam-medina Canada Inc. | 3764 Cote Des Neiges, Montreal, QC H3H 1V6 | 1991-04-25 |
| Commerce Import-export Tsf Salam Inc. | 113, Louis-riel, Dollard Des Ormeaux, QC H9B 3A8 | 2005-03-22 |
| Al Hayat, Centre Islamique | 1250 Rene-levesque Blvd West, Bureau 1400, Montreal, QC H3B 5E9 | 1991-12-13 |
| Bosnian Islamic Centre | 75 Birmingham St., Toronto, ON M8V 2C3 | 1974-10-18 |
| Centre Islamique De L'outaouais | 4 Rue Lois, Gatineau, QC J8Y 3R1 | 2003-01-06 |
| Caledon Islamic Centre | 3806 Manatee Way, Mississauga, ON L5M 6Y1 | 2018-12-30 |
Please comment or provide details below to improve the information on EL SALAM ISLAMIC CENTRE INC..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.