AIR_D DESIGN INC. (Corporation# 4154355) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is March 21, 2003.
| Corporation ID | 4154355 |
| Business Number | 145036794 |
| Corporation Name | AIR_D DESIGN INC. |
| Registered Office Address |
2063 Rue Aird Suite 405 MontrÉal QC H1V 2V9 |
| Incorporation Date | 2003-03-21 |
| Dissolution Date | 2006-01-05 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 1 - 9 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| BRIGITTE CHARTRAND | 111 RUE VINET, APT. 506, MONTRÉAL QC H3J 2W2, Canada |
| KARL LATRAVERSE | 2251 RUE AIRE, APT. 009, MONTRÉAL QC H1V 2W4, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2003-03-21 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2003-03-21 | current | 2063 Rue Aird, Suite 405, MontrÉal, QC H1V 2V9 |
| Name | 2003-03-21 | current | AIR_D DESIGN INC. |
| Status | 2006-01-05 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 2005-12-14 | 2006-01-05 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 2003-03-21 | 2005-12-14 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2006-01-05 | Dissolution | Section: 210 |
| 2003-03-21 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 38e Inc. | 2037 Avenue Aird, Suite 311, MontrГ©al, QC H1V 2V9 | 2019-03-14 |
| Blaireau MontrГ©al Inc. | 305-2037 Avenue Aird, MontrГ©al, QC H1V 2V9 | 2015-06-13 |
| Electrochem Technologies & Materials Inc. | 201-2037, Avenue Aird, MontrГ©al, QC H1V 2V9 | 2011-08-17 |
| 7655762 Canada Inc. | 2063, Avenue Aird, UnitГ© 110, MontrГ©al, QC H1V 2V9 | 2010-09-21 |
| L'Équipe Macniak Inc. | 2061 Avenue Aird, MontrÉal, QC H1V 2V9 | 2003-08-28 |
| 3922481 Canada Inc. | 2063 Aird, Suite 702, Montreal, QC H1V 2V9 | 2001-07-26 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Solidlink Live Development Group Inc. | 2097 Viau, Suite 109, Montreal, QC H1V 0A7 | 2009-12-02 |
| Productions Ad Libitum, Inc. | 2097, Rue Viau, #308, Montreal, QC H1V 0A7 | 2000-09-06 |
| FÉdÉration QuÉbÉcoise De Kite | 4545 Avenue Pierre-de Coubertin, Montréal, QC H1V 0B2 | 2009-04-30 |
| Kin-ball Canada | 4545 Pierre-de-coubertin, Montreal, QC H1V 0B2 | 2000-11-23 |
| Le Club De La MГ©daille D'or Inc. | 4545 Avenue Pierre-de-coubertin, Montreal, QC H1V 0B2 | 1979-11-21 |
| PÉtanque Canada | 4545 Avenue Pierre-de-coubertin, Montréal, QC H1V 0B2 | 1978-10-04 |
| 8481946 Canada Inc. | 5000 Sherbrooke Street East, Montreal, QC H1V 1A1 | 2013-04-06 |
| 8067970 Canada Inc. | 5000, Rue Sherbrooke Est, Montreal, QC H1V 1A1 | 2012-02-01 |
| 3970094 Canada Inc. | 5222 Sheerbrooke St. East, Montreal, QC H1V 1A1 | 2001-11-16 |
| 2990181 Canada Inc. | 5000 Rue Sherbrooke Est, Montreal, QC H1V 1A1 | 1993-12-31 |
| Find all corporations in postal code H1V | ||
| Name | Address |
|---|---|
| BRIGITTE CHARTRAND | 111 RUE VINET, APT. 506, MONTRÉAL QC H3J 2W2, Canada |
| KARL LATRAVERSE | 2251 RUE AIRE, APT. 009, MONTRÉAL QC H1V 2W4, Canada |
| City | MONTRÉAL |
| Post Code | H1V 2V9 |
| Category | design |
| Category + City | design + MONTRÉAL |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| North Atlantic Design Inc. | 50 Rue De La Marquise, St-sauveur Des Monts, QC J0R 1R4 | 1999-04-15 |
| Agence Mondiale Du Design Inc. | 90 Rue Des Soeurs-grises # 806, MontrГ©al, QC H3C 6N1 | 2017-05-02 |
| Design Terreoption Inc. | 1170 Peel Street, Montreal, QC H3B 4S8 | 1990-12-10 |
| Groupe Gid Design Inc. | 7460 Boul. Wilfrid-hamel, Quebec, QC G2G 1C1 | 1997-10-14 |
| Cats Cafe Design Inc. | 55 Riverview Heights, Toronto, ON M9P 2N3 | 2019-07-25 |
| 20 West Design Inc. | 8660 Ch. Darnley, Suite 102, Mont-royal, QC H4T 1M4 | 2003-09-23 |
| HospitalitÉ Par Design Inc. | 9494 Boul. St-laurent, Bureau 401, Montréal, QC H2N 1P4 | 2012-05-07 |
| Mode Design D D I Inc. | 5155 Iberville, Montreal, QC H2G 2A9 | 1986-12-17 |
| Dw Technical Design Entertainment Inc. | 9, Rue De La Flandre, Blainville, QC J7C 5G3 | 2019-12-12 |
| Ldi Technologie Design Inc. | 3154 Boul. Industriel, Laval, QC H7L 4P7 | 2009-10-15 |
Please comment or provide details below to improve the information on AIR_D DESIGN INC..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.