Dale King Design and Landscaping Ltd. (Corporation# 4154207) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is April 3, 2003.
| Corporation ID | 4154207 |
| Business Number | 892641903 |
| Corporation Name | Dale King Design and Landscaping Ltd. |
| Registered Office Address |
4 Aspen Street R.r. 1 Cantley QC J8V 3B2 |
| Incorporation Date | 2003-04-03 |
| Dissolution Date | 2010-02-10 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 2 - 10 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| FLORA ROWE | 408-2 HAMMILL CRT., NEPEAN ON K2H 1A8, Canada |
| LAURIE E. KING | 1-675 MACLAREN ST., OTTAWA ON K1R 5L1, Canada |
| DALE KING | 4 ASPEN STREET, R.R. 1, CANTLEY QC J8V 3B2, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2003-04-03 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2003-04-03 | current | 4 Aspen Street, R.r. 1, Cantley, QC J8V 3B2 |
| Name | 2007-09-28 | current | Dale King Design and Landscaping Ltd. |
| Name | 2003-04-03 | 2007-09-28 | Dale King Design and Landscaping Ltd. |
| Status | 2010-02-10 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 2009-09-17 | 2010-02-10 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 2007-09-28 | 2009-09-17 | Active / Actif |
| Status | 2006-06-14 | 2007-09-28 | Dissolved / Dissoute |
| Status | 2006-01-04 | 2006-06-14 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 2003-04-03 | 2006-01-04 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2010-02-10 | Dissolution | Section: 212 |
| 2007-09-28 | Revival / Reconstitution | |
| 2006-06-14 | Dissolution | Section: 212 |
| 2003-04-03 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2006 | 2006-04-15 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2005 | 2005-04-15 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2007 | 2004-04-15 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Marine Human Interfaces Inc. | 48 Rue D'oslo, Cantley, QC J8V 3B2 | 2020-01-01 |
| 11012266 Canada Inc. | 12, Rue De Zurich, Cantley, QC J8V 3B2 | 2018-09-26 |
| Piedmont Farms Corp. | 32 Rue De Saint Moritz, Cantley, QC J8V 3B2 | 2018-06-07 |
| Mon-flamme Inc. | 51, Rue Du Mont-royal, Cantley, QC J8V 3B2 | 2017-12-20 |
| Les Installations Buisson Inc. | 4 Rue De Sarajevo, Cantley, QC J8V 3B2 | 2017-11-02 |
| 10438260 Canada Inc. | 776 Chemin Du Mont-des-cascades, Cantley, QC J8V 3B2 | 2017-10-06 |
| Ecoconstruction Inc. | 23 Rue De Sarajevo, Cantley, QC J8V 3B2 | 2017-04-21 |
| Jrs Business Development Inc. | 271 Chamonix W., Cantley, QC J8V 3B2 | 2016-08-01 |
| 9708758 Canada Inc. | 7 Rue Falun, Cantley, QC J8V 3B2 | 2016-04-13 |
| 9387595 Canada Inc. | 56 Matterhorn, Cantley, QC J8V 3B2 | 2015-09-22 |
| Find all corporations in postal code J8V 3B2 | ||
| Name | Address |
|---|---|
| FLORA ROWE | 408-2 HAMMILL CRT., NEPEAN ON K2H 1A8, Canada |
| LAURIE E. KING | 1-675 MACLAREN ST., OTTAWA ON K1R 5L1, Canada |
| DALE KING | 4 ASPEN STREET, R.R. 1, CANTLEY QC J8V 3B2, Canada |
| City | CANTLEY |
| Post Code | J8V 3B2 |
| Category | design |
| Category + City | design + CANTLEY |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Sun Landscaping & Design Inc. | 10 Copthorne Ave, Scarborough, ON M1V 2H9 | 2019-06-25 |
| Consultation & Design Interieur John H. King Inc. | 177 Dibble Street East, P.o. Box:2383, Prescott, ON K0E 1T0 | 1996-07-24 |
| Yardcore Landscaping Design Inc. | 3 Geraldton Crescent, Toronto, ON M2J 2R5 | 2020-08-18 |
| Honey Dew Landscaping & Design Inc. | 338 Rothesay Ave., Saint John, NB E2J 2C2 | 2015-05-25 |
| Harmonic Landscaping and Design Inc. | 603-415 Greenview Avenue, Ottawa, ON K2B 8G5 | 2019-06-14 |
| Lansdell's Landscaping & Structural Design Ltd. | 129 Cornwall Heights, Brampton, ON L6W 2J1 | 2003-02-17 |
| Curb Appeal Landscaping & Design Inc. | 137 Langlaw Drive, Cambridge, ON N1P 1H9 | 2009-01-19 |
| Primo Landscaping & Design Inc. | 1482 Queensbury Crec., Oakville, ON L6H 4G4 | 2005-12-12 |
| Dale & Associates Interior Design Incorporated | 17 Michael Power Place, Suite 616, Etobicoke, ON M9A 5G5 | 2008-06-15 |
| Grass Roots Landscaping Design and Maintenance Inc. | 131 Miller Drive, Georegetown, ON L7G 5Y1 | 2014-02-15 |
Please comment or provide details below to improve the information on Dale King Design and Landscaping Ltd..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.