OXBOW HOLDINGS LTD. (Corporation# 4154169) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is January 1, 1970.
| Corporation ID | 4154169 |
| Business Number | 104034111 |
| Corporation Name | OXBOW HOLDINGS LTD. |
| Registered Office Address |
200 - 5 Donald St. Winnipeg MB R3L 2T4 |
| Corporation Status | Active / Actif |
| Number of Directors | 2 - 2 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| Glenna Tapper | 200 - 5 Donald Street, Winnipeg MB R3L 2T4, Canada |
| Lisa Tapper | 678 Brierwood Avenue, Ottawa ON K2A 1J2, Canada |
| Joshua Tapper | 200 - 5 Donald Street, Winnipeg MB R3L 2T4, Canada |
| Simon Tapper | 200 - 5 Donald Street, Winnipeg MB R3L 2T4, Canada |
| LAWRENCE TAPPER | 678 BRIERWOOD AVENUE, OTTAWA ON K2A 1J2, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2003-03-20 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2006-12-18 | current | 200 - 5 Donald St., Winnipeg, MB R3L 2T4 |
| Address | 2003-03-20 | 2006-12-18 | 330 St. Mary Avenue, 1000, Winnipeg, MB R3C 3Z5 |
| Name | 2003-03-20 | current | OXBOW HOLDINGS LTD. |
| Status | 2003-03-20 | current | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2017-08-03 | Amendment / Modification |
Directors Limits Changed. Section: 178 |
| 2007-08-01 | Amendment / Modification |
Directors Limits Changed. Directors Changed. |
| 2003-03-20 | Continuance (import) / Prorogation (importation) | Jurisdiction: Manitoba |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2020 | 2020-05-15 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2019 | 2019-04-18 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2018 | 2018-03-19 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Vamoos Inc. | 200-5 Donald Street, Winnipeg, MB R3L 2T4 | 1999-09-08 |
| Precision Command Centres Inc. | 100 - Five Donald Street, Winnipeg, MB R3L 2T4 | 1996-11-26 |
| Alloway Investments Ltd. | 200 - 5 Donald Street, Winnipeg, MB R3L 2T4 | |
| 6080545 Canada Inc. | 200-5 Donald Street, Winnipeg, MB R3L 2T4 | 2003-03-27 |
| Association of Canadian Real Estate Syndicators Inc. | 5 Donald Street, Suite 600, Winnipeg, MB R3L 2T4 | 1984-10-04 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Itek Media Solutions Inc. | 504-21 Mayfair Place, Winnipeg, MB R3L 0A5 | 2010-04-13 |
| The Montreal Smoked Meat House Inc. | 407-478 River Ave, Winnipeg, MB R3L 0B3 | 2009-07-15 |
| 7308515 Canada Ltd. | 407-478 River Ave, Winnipeg, MB R3L 0B3 | 2010-01-08 |
| 6247300 Canada Inc. | 357 River Ave., Winnipeg, MB R3L 0B5 | 2004-06-11 |
| Mozetta Inc. | E9 281 River Ave, Winnipeg, MB R3L 0B7 | 2002-04-04 |
| Spaceman Smart Services Inc. | 300 River Ave, Apt. 12, Winnipeg, MB R3L 0B9 | 2020-12-07 |
| 12035588 Canada Inc. | 405 River Avenue, Winnipeg, MB R3L 0C6 | 2020-05-01 |
| Cronus Biopharma Inc. | 3-430 River Avenue, Winnipeg, MB R3L 0C6 | 1995-06-07 |
| Augustine Centre | 444 River Avenue, Winnipeg, MB R3L 0C7 | 2018-06-15 |
| Premium Dynamics Disability Consultants Ltd. | 374 River Ave, Suite 101, Winnipeg, MB R3L 0E4 | 2010-02-04 |
| Find all corporations in postal code R3L | ||
| Name | Address |
|---|---|
| Glenna Tapper | 200 - 5 Donald Street, Winnipeg MB R3L 2T4, Canada |
| Lisa Tapper | 678 Brierwood Avenue, Ottawa ON K2A 1J2, Canada |
| Joshua Tapper | 200 - 5 Donald Street, Winnipeg MB R3L 2T4, Canada |
| Simon Tapper | 200 - 5 Donald Street, Winnipeg MB R3L 2T4, Canada |
| LAWRENCE TAPPER | 678 BRIERWOOD AVENUE, OTTAWA ON K2A 1J2, Canada |
| City | WINNIPEG |
| Post Code | R3L 2T4 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Mcspitz Enterprise Inc. | Nw 18 3 3, Oxbow, SK S0C 2B0 | 2009-12-23 |
| Aboor Inc. | 274 Oxbow Cres, Mississauga, ON L4Z 2S3 | 2005-02-15 |
| Dtw Agri-sales Ltd. | 416 Marion Ave., Oxbow, SK S0C 2B0 | 2014-10-08 |
| B Brabant Company Ltd. | 1982 Oxbow, Ottawa, ON K1H 5P2 | 2002-02-21 |
| 6945031 Canada Inc. | 291 Oxbow Cres, Mississauga, ON L4Z 2S4 | 2008-03-25 |
| Trojan Rabbit Inc. | 1999 Oxbow Ave., Ottawa, ON K1H 5P1 | 2016-06-29 |
| Waste Control International Inc. | Rr2 Marconi Rd, Oxbow, SK S0C 2B0 | 2006-11-21 |
| Canadian Ostrich Association | Box 824, Oxbow, SK S0C 2B0 | 1991-04-08 |
| 8169527 Canada Incorporated | 26 Oxbow, Woodbridge, ON L4H 2V4 | 2012-04-17 |
| Oxbow Properties Inc. | 14946 92 Avenue, Surrey, BC V3R 1C1 | 2019-12-01 |
Please comment or provide details below to improve the information on OXBOW HOLDINGS LTD..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.