YOUVILLE INVESTMENTS INC. (Corporation# 4154037) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is March 21, 2003.
| Corporation ID | 4154037 |
| Business Number | 895062602 |
| Corporation Name | YOUVILLE INVESTMENTS INC. |
| Registered Office Address |
1385 Diane Cres. Orleans ON K4A 2P1 |
| Incorporation Date | 2003-03-21 |
| Corporation Status | Active / Actif |
| Number of Directors | 1 - 5 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| YVES DUQUETTE | 1703 CARA CRESCENT, OTTAWA ON K4A 1M4, Canada |
| FRANCINE TREMBLAY | 1385 DIANE CRES., ORLEANS ON K4A 2P1, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2003-03-21 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2008-10-27 | current | 1385 Diane Cres., Orleans, ON K4A 2P1 |
| Address | 2006-09-15 | 2008-10-27 | 177 Nightingale Street, Ottawa, ON K1E 1Y6 |
| Address | 2003-03-21 | 2006-09-15 | 77 Nightingale Street, Ottawa, ON K1E 1Y6 |
| Name | 2003-03-21 | current | YOUVILLE INVESTMENTS INC. |
| Status | 2015-08-24 | current | Active / Actif |
| Status | 2015-08-18 | 2015-08-24 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 2003-03-21 | 2015-08-18 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2003-03-21 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Mahdavi Law Professional Corporation | 1431 York Mills Drive, Orleans, ON K4A 2P1 | 2017-02-21 |
| York Mills Consulting Ltd. | 1432 York Mills Dr, Orleans, ON K4A 2P1 | 2009-03-27 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 3964370 Canada Inc. | 550 Wilkie Dr., OrlÉans, ON K4A 1M7 | 2001-11-01 |
| Av Experts Inc. | 178 Branthaven Street, Ottawa, ON K4A 0A1 | 2014-01-15 |
| Dads Tools Inc. | 160 Branthaven Street, Orleans, ON K4A 0A1 | 2010-04-08 |
| Alain Carle & AssociÉs Inc. | 143, Rue Branthaven, Ottawa, ON K4A 0A1 | 2009-05-28 |
| Raj & Mrm Inc. | 178 Branthaven Street, Ottawa, ON K4A 0A1 | 2017-07-09 |
| Eridesign Inc. | 517 Clarington Avenue, Ottawa, ON K4A 0A2 | 2010-11-28 |
| The Alexandria Lighthouse Inc. | 103 Wortham Way, Ottawa, ON K4A 0A3 | 2020-10-23 |
| 11331051 Canada Inc. | 501 Clarington Ave, Orleans, ON K4A 0A3 | 2019-04-01 |
| Quatre Epingles Inc. | 512 Clarington Avenue, Ottawa, ON K4A 0A3 | 2017-05-25 |
| Tephaz Holdings Inc. | 314 Sarabella Street, Ottawa, ON K4A 0A3 | 2016-04-22 |
| Find all corporations in postal code K4A | ||
| Name | Address |
|---|---|
| YVES DUQUETTE | 1703 CARA CRESCENT, OTTAWA ON K4A 1M4, Canada |
| FRANCINE TREMBLAY | 1385 DIANE CRES., ORLEANS ON K4A 2P1, Canada |
| City | Orleans |
| Post Code | K4A 2P1 |
| Category | investment |
| Category + City | investment + Orleans |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Oops! Investments Inc. | 1-1420 Youville Drive, Orleans, ON K1C 7B3 | 1998-11-17 |
| Nemson Investments Ltd. | 306 Place D'youville, Suite A-10, Montreal, QC | 1976-08-25 |
| Youville Real Estate Ltd. | 1365 Rue Newton, Boucherville, QC J4B 5H2 | 1978-02-10 |
| Meubles & Armoires Youville Inc. | 1555 Est R Jean Talon, Montreal, QC H2E 1S9 | 1979-06-15 |
| Youville Travel Agency Ltd. | 324 Ouest, Rue St-paul, Montreal, QC H2Y 2A3 | 1979-02-13 |
| Sztuke Investments Inc. | 285 Place D'youville, #45, Montreal, QC H2Y 2A4 | 2010-10-22 |
| Blackfly Investments Inc. | 290, Place D'youville, MontrÉal, QC H2Y 2B6 | 1998-07-16 |
| Societe Immobiliere 373 Place D'youville Inc. | 373 Place D'youville, Suite 407, Montreal, QC H2Y 2B7 | 1983-07-05 |
| Transport Maritime Youville Ltee | Place D'armes, P.o.box 726, Montreal, QC | 1973-04-16 |
| Youville Drive Property Inc. | 210 - 1455 Youville Drive, Ottawa, ON K1C 6Z7 | 2003-12-23 |
Please comment or provide details below to improve the information on YOUVILLE INVESTMENTS INC..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.