TRANSPORTATION ASSOCIATION OF CANADA FOUNDATION (Corporation# 4154011) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is March 21, 2003.
| Corporation ID | 4154011 |
| Business Number | 892004805 |
| Corporation Name |
TRANSPORTATION ASSOCIATION OF CANADA FOUNDATION FONDATION DE L'ASSOCIATION DES TRANSPORTS DU CANADA |
| Registered Office Address |
401 - 1111 Prince of Wales Dr. Ottawa ON K2C 3T2 |
| Incorporation Date | 2003-03-21 |
| Corporation Status | Active / Actif |
| Number of Directors | 6 - 11 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| Jean-François Gysel | 1955,Montee de la Cote rouge, Mirabel QC J7N 2R3, Canada |
| Janelle Warren | 1111 Prince of Wales Drive, c/o TAC, Ottawa ON K2C 3T2, Canada |
| KEITH FOSTER | 20 DARROWBY CRESCENT, CALEDON ON L7E 0C8, Canada |
| ANNE-MARIE LECLERC | 1287 RUE NELLES, QUEBEC QC G1W 3B4, Canada |
| Max Mantha | 85 Cottingham Street, Toronto ON M4V 1B9, Canada |
| Jeanette Montufar | 1465 Buffalo Place, unit 201, Winnipeg MB R3T 6B8, Canada |
| Susan L. Tighe | 200 University Avenue West, Waterloo ON N2L 3G1, Canada |
| Scott Stewart | 55 Saint Clair Avenue West, 7th Floor, Toronto ON M4V 2Y7, Canada |
| Sarah Wells | 401-1111 Prince of Wales Drive, OTTAWA ON K2C 3T2, Canada |
| Jim Weir | 300-125 Commerce Valley Drive West, Markham ON L3T 7W4, Canada |
| Gerry Chaput | 20 Bay Street, Suite 600, Toronto ON M5J 2W3, Canada |
| Vimy Henderson | 6925 Century Avenue, Suite 100, Mississauga ON L5N 7K2, Canada |
| Raymond Mantha | 235 Yorkland Boulevard, Suite 600, Toronto ON M2J 4Y7, Canada |
| CARL CLAYTON | 271-122 A STREET, EDMONTON AB T6J 4X6, Canada |
| Ryan Essex | 287 Ram Forest Road, Stouffville ON L4A 2G8, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2012-12-21 | current |
Canada Not-for-profit Corporations Act (NFP Act) Loi canadienne sur les organisations Г but non lucratif (Loi BNL) |
| Act | 2003-03-21 | 2012-12-21 |
Canada Corporations Act - Part II (CCA - Part II) Loi sur les corporations canadiennes - partie II (LCC - Partie II) |
| Address | 2017-06-09 | current | 401 - 1111 Prince of Wales Dr., Ottawa, ON K2C 3T2 |
| Address | 2012-12-21 | 2017-06-09 | 2323 St.laurent Boulevard, Ottawa, ON K1G 4J8 |
| Address | 2003-03-21 | 2012-12-21 | 2323 St. Laurent Blvd., Ottawa, ON K1G 4J8 |
| Name | 2012-12-21 | current | TRANSPORTATION ASSOCIATION OF CANADA FOUNDATION |
| Name | 2012-12-21 | current | FONDATION DE L'ASSOCIATION DES TRANSPORTS DU CANADA |
| Name | 2003-03-21 | 2012-12-21 | Transportation Association of Canada Foundation |
| Name | 2003-03-21 | 2012-12-21 | Fondation de l'Association des transports du Canada |
| Status | 2012-12-21 | current | Active / Actif |
| Status | 2003-03-21 | 2012-12-21 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2012-12-21 | Continuance (transition) / Prorogation (transition) | Jurisdiction: Canada Corporations Act - Part II (CCA-II) / Loi sur les corporations canadiennes, partie 2 (LCC-Partie 2) |
| 2003-03-21 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2019 | 2019-04-06 | Non-Soliciting N'ayant pas recours Г la sollicitation |
| 2018 | 2018-04-21 | Non-Soliciting N'ayant pas recours Г la sollicitation |
| 2017 | 2017-04-22 | Non-Soliciting N'ayant pas recours Г la sollicitation |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Canadian Council of Motor Transport Administrators | 404 - 1111 Prince of Wales Dr., Ottawa, ON K2C 3T2 | 1987-08-28 |
| Association Des Transports Du Canada | 1111 Prince of Wales Drive, Suite 401, Ottawa, ON K2C 3T2 | 1970-11-20 |
| Ulanan Holdings Inc. | 1111 Prince of Wales Drive, Suite 100, Ottawa, ON K2C 3T2 | 2012-12-14 |
| Veritaaq Technology House Inc. | 1111 Prince of Wales Drive, Suite 100, Ottawa, ON K2C 3T2 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Purethrottle Inc. | 1113 Cameo Drive, Ottawa, ON K2C 1Y6 | 2001-06-19 |
| Yiro's Flooring and Reno Inc. | 808 Baseline Road, Ottawa, ON K2C 0A3 | 2019-08-29 |
| Suesky Services Inc. | 808 Baseline Rd, Ottawa, ON K2C 0A3 | 2016-09-01 |
| Hz & Sa Trading Inc. | 796, Baseline, Ottawa, ON K2C 0A3 | 2017-03-07 |
| M. Tracey Consulting Services Inc. | 886 Baseline Road, Ottawa, ON K2C 0A4 | 2007-11-20 |
| Styles C2s Computer Consulting & Sales Inc. | 930 Baseline Road, Ottawa, ON K2C 0A5 | 2008-06-06 |
| 6075011 Canada Inc. | 958 Baseline Road, Ottawa, ON K2C 0A5 | 2003-03-12 |
| Agio Youth Association | 1026 Baseline Road, Ottawa, ON K2C 0A6 | 2009-04-06 |
| Fondation Scouts Canada Foundation | 1345 Baseline Road, Ottawa, ON K2C 0A7 | 1976-11-09 |
| Scouts Canada | 1345 Baseline Road, Ottawa, ON K2C 0A7 | 1914-06-12 |
| Find all corporations in postal code K2C | ||
| Name | Address |
|---|---|
| Jean-François Gysel | 1955,Montee de la Cote rouge, Mirabel QC J7N 2R3, Canada |
| Janelle Warren | 1111 Prince of Wales Drive, c/o TAC, Ottawa ON K2C 3T2, Canada |
| KEITH FOSTER | 20 DARROWBY CRESCENT, CALEDON ON L7E 0C8, Canada |
| ANNE-MARIE LECLERC | 1287 RUE NELLES, QUEBEC QC G1W 3B4, Canada |
| Max Mantha | 85 Cottingham Street, Toronto ON M4V 1B9, Canada |
| Jeanette Montufar | 1465 Buffalo Place, unit 201, Winnipeg MB R3T 6B8, Canada |
| Susan L. Tighe | 200 University Avenue West, Waterloo ON N2L 3G1, Canada |
| Scott Stewart | 55 Saint Clair Avenue West, 7th Floor, Toronto ON M4V 2Y7, Canada |
| Sarah Wells | 401-1111 Prince of Wales Drive, OTTAWA ON K2C 3T2, Canada |
| Jim Weir | 300-125 Commerce Valley Drive West, Markham ON L3T 7W4, Canada |
| Gerry Chaput | 20 Bay Street, Suite 600, Toronto ON M5J 2W3, Canada |
| Vimy Henderson | 6925 Century Avenue, Suite 100, Mississauga ON L5N 7K2, Canada |
| Raymond Mantha | 235 Yorkland Boulevard, Suite 600, Toronto ON M2J 4Y7, Canada |
| CARL CLAYTON | 271-122 A STREET, EDMONTON AB T6J 4X6, Canada |
| Ryan Essex | 287 Ram Forest Road, Stouffville ON L4A 2G8, Canada |
| City | OTTAWA |
| Post Code | K2C 3T2 |
| Category | transport |
| Category + City | transport + OTTAWA |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Association Des Transports Du Canada | 1111 Prince of Wales Drive, Suite 401, Ottawa, ON K2C 3T2 | 1970-11-20 |
| The Foundation of The Canadian Psychiatric Association | 141 Laurier Avenue West, Suite 701, Ottawa, ON K1P 5J3 | 1994-01-26 |
| Fondation De L'association Des Hopitaux Du Canada | 17 York Street, Suite 100, Ottawa, ON K1N 9J6 | 1984-10-30 |
| Professional Golfers' Association of Canada Foundation | 13450 Dublin Line, Rr 1, Acton, ON L7J 2L7 | 1994-04-22 |
| The Tourism Industry Association of Canada Foundation | 116 Lisgar Street, Suite 600, Ottawa, ON K2P 0C2 | 2009-02-23 |
| Association of Canada Lands Surveyors Foundation Inc. | 100e - 900 Dynes Road, Ottawa, ON K2C 3L6 | 2004-06-04 |
| Art Dealers Association of Canada Foundation | 250 Consumers Road, Suite 301, Toronto, ON M2J 4V6 | 1986-02-07 |
| Fondation De L'association Des Urologues Du QuÉbec | 2 Complexe Desjardins, Tour Est, 32e Etage, Montreal, QC H5B 1G8 | 1999-10-25 |
| The Canadian Railroad Historical Association Foundation | 110 Rue St-pierre, St-constant, QC J5A 1G7 | 2007-07-16 |
| Association of Canadian Archivists Foundation | Suite 1912 - 130 Albert Street, Ottawa, ON K1P 5G4 | 2006-02-21 |
Please comment or provide details below to improve the information on TRANSPORTATION ASSOCIATION OF CANADA FOUNDATION.
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.