EGAMI CORPORATION (Corporation# 4153901) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is March 21, 2003.
| Corporation ID | 4153901 |
| Business Number | 894518000 |
| Corporation Name | EGAMI CORPORATION |
| Registered Office Address |
5 Marine Parade Drive Suite 702 Toronto ON M8V 4B4 |
| Incorporation Date | 2003-03-21 |
| Dissolution Date | 2006-05-15 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 1 - 15 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| LINDSAY HAMPTON | 5 MARINE PARADE DR., UNIT #702, TORONTO ON M8V 4B4, Canada |
| SAI SIVANESAN | 25 DUNBLAINE AVE., TORONTO ON M5M 2R6, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2003-03-21 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2003-10-10 | current | 5 Marine Parade Drive, Suite 702, Toronto, ON M8V 4B4 |
| Address | 2003-03-21 | 2003-10-10 | 180 Attwell Drive, Suite 400, Toronto, ON M9W 6A9 |
| Name | 2003-03-21 | current | EGAMI CORPORATION |
| Status | 2006-05-15 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 2005-12-14 | 2006-05-15 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 2003-03-21 | 2005-12-14 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2006-05-15 | Dissolution | Section: 212 |
| 2003-03-21 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 6856624 Canada Limited | 5 Marine Parade Drive, Suite: 908, Etobicoke, ON M8V 4B4 | 2007-10-16 |
| Calliope Production Services Ltd. | 5 Marine Parade Drive, Suite 206, Etobicoke, ON M8V 4B4 | 2011-08-01 |
| 8674043 Canada Inc. | 5 Marine Parade Drive, 209, Toronto, ON M8V 4B4 | 2013-10-25 |
| E&t Windows Speciality Inc. | 5 Marine Parade Drive, Toronto, ON M8V 4B4 | 2017-03-06 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Ds Tech Solutions Inc. | 630 - 5 Marine Parade Drive, Toronto, ON M8V 4B4 | 2019-08-24 |
| Genesis Advisory Inc. | 5 Marine Parade Drive Suite 416, Toronto, ON M8V 4B4 | 2015-03-23 |
| 8176043 Canada Corp. | 306-5 Marine Parade Drive, Toronto, ON M8V 4B4 | 2012-04-24 |
| Girlwatch Films Inc. | 5 Marine Parade Drive, Suite 309, Toronto, ON M8V 4B4 | 2010-06-04 |
| 6269630 Canada Inc. | 5 Marine Parade Drive, Apt # 806, Toronto, ON M8V 4B4 | 2004-08-06 |
| Sunnysys Technology Incorporated | 5 Marine Parade Drv., Suite 716, Toronto, ON M8V 4B4 | 2004-06-26 |
| Name | Address |
|---|---|
| LINDSAY HAMPTON | 5 MARINE PARADE DR., UNIT #702, TORONTO ON M8V 4B4, Canada |
| SAI SIVANESAN | 25 DUNBLAINE AVE., TORONTO ON M5M 2R6, Canada |
| City | TORONTO |
| Post Code | M8V 4B4 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Egami Vivid Inc. | 26 Upland Drive, Whitby, ON L1N 8H8 | 2007-06-25 |
| La Compagnie Constituer Votre Corporation: Incorp Canada Amerique/e.u.a. (cmrc) Corporation | P.o.box 7147-a, Toronto, ON M5W 1X8 | 1975-10-14 |
| Rdi Mortgage Investments Corporation/ | 8300 Boulvard Pie Ix, Montreal, QC H1Z 4E8 | 2000-11-10 |
| Corporation L.v. Apt. No. 2 | 625 RenÉ-lÉvesque Blvd. West, Suite 1600, Montreal, QC H3B 1R2 | 1999-11-22 |
| Corporation L.v. Apt. No. 1 | 625 RenÉ-lÉvesque Blvd. West, Suite 1600, Montreal, QC H3B 1R2 | 1999-11-22 |
| Les Outils D'apprentissage Corporation | 4 Costello Avenue, Ottawa, ON K2H 7C4 | 1995-09-07 |
| Commerce D'automobile F.j.c. Corporation | 5905 Transcanadienne, Montreal, QC H4T 1A1 | 1994-05-18 |
| Worldwide Magnesium Corporation | 86 - 14e Rue, Rouyn-noranda, QC J9X 2J1 | 2009-01-12 |
| Td Mortgage Investment Corporation | 324 8th Avenue Sw, Suite 900, Calgary, AB T2P 2Z2 | |
| Pr Financial Corporation | 701 Rossland Road East, Suite 447, Whitby, ON L1N 9K3 | 2013-11-17 |
Please comment or provide details below to improve the information on EGAMI CORPORATION.
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.