CANADIAN WOMEN FOR WOMEN IN AFGHANISTAN INC. (Corporation# 4153804) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is May 29, 2003.
| Corporation ID | 4153804 |
| Business Number | 887718203 |
| Corporation Name |
CANADIAN WOMEN FOR WOMEN IN AFGHANISTAN INC. FEMMES CANADIENNES POUR LES FEMMES EN AFGHANISTAN INC. |
| Registered Office Address |
123 Cornwallis Drive Nw Calgary AB T2K 1V3 |
| Incorporation Date | 2003-05-29 |
| Corporation Status | Active / Actif |
| Number of Directors | 3 - 4 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| Carolyn Reicher | 216 Sierra Madre Crt. SW, Calgary AB T3H 3H7, Canada |
| Natasha Fernando | 100 Boteler St. Apt 907, Ottawa ON K1N 8Y1, Canada |
| Patrick Cashion | 1322 Montreal Ave SW, Calgary AB T2T 0Z5, Canada |
| Fawad Akbari | 119 Oakfield Crescent, Ottawa ON K2J 5H6, Canada |
| Sarah Hayes | 423 47 Ave SW, Calgary AB T2S 1C3, Canada |
| Laila Rashid | 1140 15th Ave SW Suite 505, Calgary AB T2R 1K6, Canada |
| Jameson Voison | 456 Palmerston Blvd - 5A, Toronto ON M6G 2P1, Canada |
| Raynie Wood | 32 Hidden Ranch Mews NW, Calgary AB T3A 5Z5, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2014-07-22 | current |
Canada Not-for-profit Corporations Act (NFP Act) Loi canadienne sur les organisations Г but non lucratif (Loi BNL) |
| Act | 2003-05-29 | 2014-07-22 |
Canada Corporations Act - Part II (CCA - Part II) Loi sur les corporations canadiennes - partie II (LCC - Partie II) |
| Address | 2015-08-21 | current | 123 Cornwallis Drive Nw, Calgary, AB T2K 1V3 |
| Address | 2014-07-22 | 2015-08-21 | 2215-19 Street Sw, Calgary, AB T2T 4X1 |
| Address | 2003-05-29 | 2014-07-22 | Bankview P.o. Box 32014, Calgary, AB T2T 5X6 |
| Name | 2014-07-22 | current | CANADIAN WOMEN FOR WOMEN IN AFGHANISTAN INC. |
| Name | 2014-07-22 | current | FEMMES CANADIENNES POUR LES FEMMES EN AFGHANISTAN INC. |
| Name | 2003-05-29 | 2014-07-22 | CANADIAN WOMEN FOR WOMEN IN AFGHANISTAN INC. |
| Name | 2003-05-29 | 2014-07-22 | FEMMES CANADIENNES POUR LES FEMMES EN AFGHANISTAN INC. |
| Status | 2014-07-22 | current | Active / Actif |
| Status | 2003-05-29 | 2014-07-22 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2014-07-22 | Continuance (transition) / Prorogation (transition) | Jurisdiction: Canada Corporations Act - Part II (CCA-II) / Loi sur les corporations canadiennes, partie 2 (LCC-Partie 2) |
| 2010-09-16 | Ordinary By-Laws Filing / DГ©pГґt de rГЁglement ordinaire | |
| 2009-02-02 | Amendment / Modification | |
| 2003-05-29 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2015 | 2014-10-02 | Soliciting Ayant recours Г la sollicitation |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Cece Enterprises Inc. | 912 31 Ave Nw, Calgary, AB T2K 0A5 | 2020-04-15 |
| Contour Surveys Inc. | 947-31 Ave N.w., Calgary, AB T2K 0A6 | 2002-05-29 |
| 6404561 Canada Incorporated | 1102 31st Ave North West, Calgary Alberta, AB T2K 0A9 | 2005-06-09 |
| Plumb Tree Fw Inc. | 450 33rd Ave Nw, Calgary, AB T2K 0B4 | 2006-09-11 |
| I.a.m. International Association of Ministries Inc. | 458-35 Ave Nw, Calgary, AB T2K 0C1 | 1992-10-13 |
| Equip International Recovery Group Inc. | 458-35 Ave Nw, Calgary, AB T2K 0C1 | 1994-02-14 |
| Mayong Services Limited | 439 37 Avenue Northwest, Calgary, AB T2K 0C6 | 2019-12-22 |
| Nyummm Magazine Ltd. | 127 - 42 Avenue Nw, Calgary, AB T2K 0H2 | 2009-01-02 |
| Seismic Shift Solutions Inc. | 1215 48 Avenue Northwest, Calgary, AB T2K 0J6 | 2017-09-01 |
| Sageiron Inc. | 211 56 Avenue Northeast, Calgary, AB T2K 0L1 | |
| Find all corporations in postal code T2K | ||
| Name | Address |
|---|---|
| Carolyn Reicher | 216 Sierra Madre Crt. SW, Calgary AB T3H 3H7, Canada |
| Natasha Fernando | 100 Boteler St. Apt 907, Ottawa ON K1N 8Y1, Canada |
| Patrick Cashion | 1322 Montreal Ave SW, Calgary AB T2T 0Z5, Canada |
| Fawad Akbari | 119 Oakfield Crescent, Ottawa ON K2J 5H6, Canada |
| Sarah Hayes | 423 47 Ave SW, Calgary AB T2S 1C3, Canada |
| Laila Rashid | 1140 15th Ave SW Suite 505, Calgary AB T2R 1K6, Canada |
| Jameson Voison | 456 Palmerston Blvd - 5A, Toronto ON M6G 2P1, Canada |
| Raynie Wood | 32 Hidden Ranch Mews NW, Calgary AB T3A 5Z5, Canada |
| City | CALGARY |
| Post Code | T2K 1V3 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Canadian Women's Wellness Foundation | 10811 Peggys Cove Road, Seabright, NS B3Z 3C7 | 2008-05-07 |
| Canadian Women's Wellness Initiative | 10811 Peggys Cove Road, Seabright, NS B3Z 3C7 | 2017-02-01 |
| Canadian Women In Cannabis | 11304 Kalamalka Rd, Coldstream, BC V1B 1M1 | 2019-03-15 |
| Canadian Women's Health Network Inc. | 40 Alloway Ave., Winnipeg, MB R3G 0Z8 | 2000-01-11 |
| Association of Canadian Women Composers (acwc) | 20 St. Joseph Street, Toronto, ON M4Y 1J9 | 2013-05-27 |
| Canadian Women's Chamber of Commerce | 1 Yonge Street, Suite 1801, Toronto, ON M5E 1W7 | 2017-09-16 |
| Le Club Des Femmes Syriennes-canadiennes | 207 Queen's Quay West, Suite 822, Toronto, ON M5J 1A7 | 1993-05-03 |
| The Canadian and African Business Women's Alliance | 105 Princess Anne Crescent, Toronto, ON M9A 2R1 | 2001-10-15 |
| Ligue Des Femmes Arabo-americaines Et Canadiennes Au Canada, Inc. | 7191 Fielding Ave., Apt. 303, Montreal, QC H4V 1R3 | 1981-08-18 |
| Jamaican Canadian Community Women's League of Montreal Inc. | 5465 Queen Mary Road, Suite 330, Montreal, QC H3X 1V5 | 2001-07-26 |
Please comment or provide details below to improve the information on CANADIAN WOMEN FOR WOMEN IN AFGHANISTAN INC..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.