4144031 CANADA INC. (Corporation# 4144031) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is March 11, 2003.
| Corporation ID | 4144031 |
| Business Number | 895870004 |
| Corporation Name | 4144031 CANADA INC. |
| Registered Office Address |
6 Harley Notre-dame De L'ile Perrot QC J7V 7P2 |
| Incorporation Date | 2003-03-11 |
| Dissolution Date | 2006-05-15 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 1 - 7 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| RACHEL CLEMENT | 6 HARLEY, NOTRE-DAME DE L'ILE PERROT QC J7V 7P2, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2003-03-11 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2003-03-11 | current | 6 Harley, Notre-dame De L'ile Perrot, QC J7V 7P2 |
| Name | 2003-03-11 | current | 4144031 CANADA INC. |
| Status | 2006-05-15 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 2005-12-14 | 2006-05-15 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 2003-03-11 | 2005-12-14 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2006-05-15 | Dissolution | Section: 212 |
| 2003-03-11 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Address | 6 HARLEY |
| City | NOTRE-DAME DE L'ILE PERROT |
| Province | QC |
| Postal Code | J7V 7P2 |
| Country | Canada |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 2ufitty Inc. | 1638 Blvd Perrot, N.d.i.p, QC J7V 7P2 | 2019-04-04 |
| 11046144 Canada Inc. | 3 81st Avenue, Notre-dame-de-l'ile Perrot, QC J7V 7P2 | 2018-10-16 |
| 8 Million G Inc. | 20, Trenet, Notre-dame-de-l'ГЋle-perrot, QC J7V 7P2 | 2018-08-23 |
| Arl Global Logistics Inc. | 5, 56e Avenue, Notre-dame-de-l'ГЋle-perrot, QC J7V 7P2 | 2018-06-01 |
| 10691798 Canada Inc. | 17, 63e Avenue, Notre-dame-de L'ГЋle-perrot, QC J7V 7P2 | 2018-03-20 |
| Estrategika Technologies Incorporated | 9 Rue Harley, Notre-dame-de-l'ГЋle-perrot, QC J7V 7P2 | 2018-01-05 |
| Services Conseil Claudette St-germain Inc. | 1357 Jordi-bonet, #104, Notre-dame-de-l'ile-perrot, QC J7V 7P2 | 2017-11-19 |
| Mclc Inc. | 1721 Boulevard Perrot, Notre-dame-de-l'ГЋle-perrot, QC J7V 7P2 | 2017-07-06 |
| Rajan Sareen Real Estate Inc. | 2083 Boulevard Don-quichotte, Notre-dame-de-l'ГЋle-perrot, QC J7V 7P2 | 2017-07-04 |
| 10255858 Canada Inc. | 105, Promenade Saint-louis, Notre-dame-de-l'ГЋle-perrot, QC J7V 7P2 | 2017-05-29 |
| Find all corporations in postal code J7V 7P2 | ||
| Name | Address |
|---|---|
| RACHEL CLEMENT | 6 HARLEY, NOTRE-DAME DE L'ILE PERROT QC J7V 7P2, Canada |
| City | NOTRE-DAME DE L'ILE PERROT |
| Post Code | J7V 7P2 |
Please comment or provide details below to improve the information on 4144031 CANADA INC..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.