4144023 CANADA INC. (Corporation# 4144023) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is March 11, 2003.
| Corporation ID | 4144023 |
| Business Number | 895917003 |
| Corporation Name | 4144023 CANADA INC. |
| Registered Office Address |
625 Hibernia Montreal QC H3K 2T3 |
| Incorporation Date | 2003-03-11 |
| Dissolution Date | 2006-05-15 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 1 - 50 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| DAVY TAN | 625 HIBERNIA, MONTREAL QC H3K 2T3, Canada |
| MARC-ANDRE PARIZEAU | 1298 JACQUES-DE-CHAUBLY, CARIGNAN QC J3L 3P9, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2003-03-11 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2003-03-11 | current | 625 Hibernia, Montreal, QC H3K 2T3 |
| Name | 2003-03-11 | current | 4144023 CANADA INC. |
| Status | 2006-05-15 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 2005-12-14 | 2006-05-15 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 2003-03-11 | 2005-12-14 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2006-05-15 | Dissolution | Section: 212 |
| 2003-03-11 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Management Build Canada Inc. | 6-1960 Rue Wellington, MontrГ©al, QC H3K 0A1 | 2011-11-15 |
| Halder Realty Corp. | 1960 Wellington, Suite 06, 207, Montreal, QC H3K 0A1 | 2011-03-24 |
| Simon Papineau Holding Corporation | 1960 Wellington, Suite 306, MontrÉal, QC H3K 0A1 | 2008-11-10 |
| Starboy A&r Inc. | 1175 Rue D'argenson, MontrГ©al, QC H3K 0A2 | 2020-09-03 |
| Komunik Corporation - | 1500 St-patrick Street, MontrÉal, QC H3K 0A3 | |
| 10975184 Canada Inc. | 5-344 Rue Sainte-madeleine, Montreal, QC H3K 0A5 | 2018-09-03 |
| Erp Happy Corp. | 6-350 Rue Sainte Madeleine, Montreal, QC H3K 0A5 | 2017-01-27 |
| 11136950 Canada Inc. | 1210 Rue De La Sucrerie, MontrГ©al, QC H3K 0A7 | 2018-12-09 |
| Le Panier Noir Inc. | 109-2727 Rue Saint-patrick, MontrГ©al, QC H3K 0A8 | 2020-07-21 |
| Mekanys Inc. | 619, 2727 Rue Saint-patrick, MontrГ©al, QC H3K 0A8 | 2020-03-09 |
| Find all corporations in postal code H3K | ||
| Name | Address |
|---|---|
| DAVY TAN | 625 HIBERNIA, MONTREAL QC H3K 2T3, Canada |
| MARC-ANDRE PARIZEAU | 1298 JACQUES-DE-CHAUBLY, CARIGNAN QC J3L 3P9, Canada |
| City | MONTREAL |
| Post Code | H3K 2T3 |
Please comment or provide details below to improve the information on 4144023 CANADA INC..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.