Plancher Exotika Flooring Inc. (Corporation# 4144015) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is March 11, 2003.
| Corporation ID | 4144015 |
| Business Number | 896162609 |
| Corporation Name | Plancher Exotika Flooring Inc. |
| Registered Office Address |
1340 Jacinthe L'assomption QC J5W 6A7 |
| Incorporation Date | 2003-03-11 |
| Dissolution Date | 2004-03-05 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 1 - 10 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| JOSEE DESHAIES | 1340 JACINTHE, L'ASSOMPTION QC J5W 6A7, Canada |
| ALAIN LANGLAIS | 1313 DES ROSIERS, L'ASSOMPTION QC J5W 6B8, Canada |
| LISA KOMOROSKI | 1313 DES ROSIERS, L'ASSOMPTION QC J5W 6B8, Canada |
| RAYNALD DESGAGNE | 1340 JACINTHE, L;ASSOMPTION QC J5W 6A7, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2003-03-11 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2003-03-11 | current | 1340 Jacinthe, L'assomption, QC J5W 6A7 |
| Name | 2003-03-11 | current | Plancher Exotika Flooring Inc. |
| Status | 2004-03-05 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 2003-03-11 | 2004-03-05 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2004-03-05 | Dissolution | Section: 210 |
| 2003-03-11 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Address | 1340 JACINTHE |
| City | L'ASSOMPTION |
| Province | QC |
| Postal Code | J5W 6A7 |
| Country | Canada |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Gestion Christian Roy Inc. | 652 Rue Payette, L'assomption, QC J5W 0B2 | 2006-10-11 |
| Hoobs Inc. | 972 Rue Fontaine, L'assomption, QC J5W 0B6 | 2020-02-25 |
| Tranzaction.ca Inc. | 992, Fontaine, L'assomption, QC J5W 0B6 | 2010-09-29 |
| Dsen Electron Ltd. | 1007 Rue Toupin, L'assomption, QC J5W 0B7 | 2020-11-22 |
| Sunshine World Media Inc. | 2580 AdhГ©mar-raynault, L Assomption, QC J5W 0E1 | 2015-04-01 |
| Canadian Association of Paralegals (cap) | 2606 Avenue AdhГ©mar-raynault, L'assomption, QC J5W 0E1 | 1980-05-22 |
| 11972529 Canada Inc. | 620 Pierre-digua-de-mons, L'assomption, QC J5W 0E4 | 2020-03-23 |
| 8628742 Canada Inc. | 620 Pierre-dugua-de-mons, L'assomption, QC J5W 0E4 | 2013-09-09 |
| 10636584 Canada Inc. | 620 Pierre-dugua-de-mons, L'assomption, QC J5W 0E4 | 2018-02-16 |
| 4017153 Canada Inc. | 545 Rue De Pons, L'assomption, QC J5W 0E5 | 2002-02-27 |
| Find all corporations in postal code J5W | ||
| Name | Address |
|---|---|
| JOSEE DESHAIES | 1340 JACINTHE, L'ASSOMPTION QC J5W 6A7, Canada |
| ALAIN LANGLAIS | 1313 DES ROSIERS, L'ASSOMPTION QC J5W 6B8, Canada |
| LISA KOMOROSKI | 1313 DES ROSIERS, L'ASSOMPTION QC J5W 6B8, Canada |
| RAYNALD DESGAGNE | 1340 JACINTHE, L;ASSOMPTION QC J5W 6A7, Canada |
| City | L'ASSOMPTION |
| Post Code | J5W 6A7 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Psg Flooring Inc. | 1-100 Rue Du Stratus, Gatineau, QC J9A 0B5 | 2020-09-09 |
| Plancher Louis Lalonde Flooring Inc. | 64 Rouen, Gatineau, QC J8T 1G8 | 1984-04-04 |
| Plancher Mekinac Flooring Incorporated | 630 Chemin Lac Huron, Lac Aux Sables, QC G0X 1M0 | 2005-02-23 |
| Best Value Flooring Inc. | 627 Boul. Industriel, Saint-stanislas-de-champlain, QC G0X 3E0 | 1998-11-27 |
| P.g. Hardwood Flooring Inc. | 2424 Principale, P.o.box 100, St-edouard, QC G0S 1Y0 | 1979-08-28 |
| Les Bois De Plancher P.g. Inc. | 2424 Rue Principale, Saint-edouard, QC G0S 1Y0 | |
| Les Bois De Plancher P.g. Inc. | 2424, Rue Principale, Saint-edouard, QC G0S 1Y0 | |
| Plancher Bois Franc Malette Inc. | 128, Maple Dale, East-farnham, QC J2K 5A5 | |
| Association Canadienne Des Manufacturiers De Plancher De Bois | 80 Crockford Blvd, Scarborough, ON M1R 3C3 | 1967-08-17 |
| Y. Genest Express Flooring Ltd. | 1245 Rue Romaine Suite 102, Brossard, QC J4X 2X8 | 1975-07-02 |
Please comment or provide details below to improve the information on Plancher Exotika Flooring Inc..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.