STECAN IMPORTS INC. (Corporation# 4143957) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is March 7, 2003.
| Corporation ID | 4143957 |
| Business Number | 896281904 |
| Corporation Name | STECAN IMPORTS INC. |
| Registered Office Address |
1605 Henri Bourassa Ouest Suite 306 Montreal QC H3M 3B5 |
| Incorporation Date | 2003-03-07 |
| Dissolution Date | 2006-05-15 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 1 - 20 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| NADEEM KHALID | 10560 PL L'ACADIE, MONTREAL QC H4N 1A2, Canada |
| SUHAIL KHALID | 433-350 QUIGLEY RD., HAMILTON ON L8K 5N2, Canada |
| SHAKEEL KHALID | 433-350 QUIGLEY RD., HAMILTON ON L8K 5N2, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2003-03-07 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2003-04-01 | current | 1605 Henri Bourassa Ouest, Suite 306, Montreal, QC H3M 3B5 |
| Address | 2003-03-07 | 2003-04-01 | 26- 10560 Place L'acadie, Montreal, QC H4N 1A2 |
| Name | 2008-03-11 | current | STECAN IMPORTS INC. |
| Name | 2003-03-07 | 2008-03-11 | STECAN IMPORTS INC. |
| Status | 2011-10-14 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 2011-05-17 | 2011-10-14 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 2008-03-11 | 2011-05-17 | Active / Actif |
| Status | 2006-05-15 | 2008-03-11 | Dissolved / Dissoute |
| Status | 2005-12-14 | 2006-05-15 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 2003-03-07 | 2005-12-14 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2011-10-14 | Dissolution | Section: 212 |
| 2008-03-11 | Revival / Reconstitution | |
| 2006-05-15 | Dissolution | Section: 212 |
| 2003-03-07 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2008 | 2008-02-01 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2007 | 2008-02-01 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 12278090 Canada Inc. | 610-1605 Boulevard Henri-bourassa Ouest, MontrГ©al, QC H3M 3B5 | 2020-08-18 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 3976955 Canada Inc. | 1196 Boulv. Gouin Ouest, Montreal, QC H3M 1A1 | 2001-11-27 |
| Les Silencieux Propil Inc. | 1260 Boul. Gouin Ouest, Montreal, QC H3M 1A1 | 1983-02-01 |
| 4153049 Canada Inc. | 1413 Boul. Gouin Ouest, Montreal, QC H3M 1A2 | 2003-04-02 |
| 4181221 Canada Inc. | 1413 Boul. Gouin Ouest, Montreal, QC H3M 1A2 | 2003-07-30 |
| Gestion S. Brault Inc. | 1564, Boulevard Gouin Ouest, MontrГ©al, QC H3M 1A7 | 2005-11-17 |
| 8491429 Canada Inc. | 1589, Boul. Gouin Ouest, MontrГ©al, QC H3M 1A8 | 2013-04-10 |
| Castel Kitchen Cabinets Inc. | 1683 Gouin Blvd. West, Montreal, QC H3M 1A8 | 2008-04-16 |
| Gestion Nlg Inc. | 1644 Gouin Ouest, Montreal, QC H3M 1A9 | 2004-09-27 |
| 3644723 Canada Inc. | 2250 Gouin Blvd, Suite 1, Montreal, QC H3M 1B2 | 1999-07-26 |
| Addictive Media Incorporated | 2440 Gouin O, Montreal, QC H3M 1B4 | 2004-01-20 |
| Find all corporations in postal code H3M | ||
| Name | Address |
|---|---|
| NADEEM KHALID | 10560 PL L'ACADIE, MONTREAL QC H4N 1A2, Canada |
| SUHAIL KHALID | 433-350 QUIGLEY RD., HAMILTON ON L8K 5N2, Canada |
| SHAKEEL KHALID | 433-350 QUIGLEY RD., HAMILTON ON L8K 5N2, Canada |
| City | MONTREAL |
| Post Code | H3M 3B5 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Doudy Imports Inc. | 4943 Lake Road, Montreal, QC H9G 1G9 | 2000-10-13 |
| Suteki Imports Inc. | 18081 Rue Hardouin, Pierrefonds, QC H9K 1J3 | 2000-12-01 |
| Fibro International Imports/exports Ltd. | 1465 95e Avenue, Fabreville, Laval, QC H7P 4K9 | 1982-04-27 |
| Canadian Atlantic Seafood Imports Inc. | 2463 Winlord Place, Oshawa, ON L1L 0B7 | |
| Motowear Imports Inc. | 153 Day Ave, Toronto, ON M6E 3W4 | 2003-02-27 |
| Mr. Imports Inc. | 105 Anfred St, Leamington, ON N8H 5L4 | 2019-07-08 |
| Specule Imports Ltd. | 2307 Oxford St, Ndg, QC | 1972-12-11 |
| Imports R Us Inc. | 904-135 Hillcrest Avenue, Mississauga, ON L5B 4B1 | 2004-01-14 |
| Lidel Imports Inc. | Rr 1, Noelville, QC P0M 2N0 | 1984-06-11 |
| Mirocle Imports Inc. | 614 Miro Way, Ottawa, ON K2T 0E6 | 2014-04-11 |
Please comment or provide details below to improve the information on STECAN IMPORTS INC..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.