4143892 CANADA INC. (Corporation# 4143892) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is March 5, 2003.
| Corporation ID | 4143892 |
| Business Number | 896561701 |
| Corporation Name | 4143892 CANADA INC. |
| Registered Office Address |
5175 Parc Ave. Montreal QC H2V 4G3 |
| Incorporation Date | 2003-03-05 |
| Dissolution Date | 2011-10-20 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 1 - 5 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| SVETLANA VACHICHIN | 5175 PARC AVE., MONTREAL QC H2V 4G3, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2003-03-05 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2008-04-29 | current | 5175 Parc Ave., Montreal, QC H2V 4G3 |
| Address | 2003-03-05 | 2008-04-29 | 215 Mont-royal West, Montreal, QC H2T 2T2 |
| Name | 2008-04-18 | current | 4143892 CANADA INC. |
| Name | 2003-03-05 | 2008-04-18 | 4143892 CANADA INC. |
| Status | 2011-10-20 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 2011-09-16 | 2011-10-20 | Active / Actif |
| Status | 2011-08-16 | 2011-09-16 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 2008-04-18 | 2011-08-16 | Active / Actif |
| Status | 2006-05-15 | 2008-04-18 | Dissolved / Dissoute |
| Status | 2005-12-14 | 2006-05-15 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 2003-03-05 | 2005-12-14 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2011-10-20 | Dissolution | Section: 210(3) |
| 2008-04-18 | Revival / Reconstitution | |
| 2006-05-15 | Dissolution | Section: 212 |
| 2003-03-05 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2011 | 2011-08-30 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2010 | 2010-08-31 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2009 | 2009-04-05 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 10080977 Canada Inc. | 5181 Ave Du Parc, Montreal, QC H2V 4G3 | 2017-01-26 |
| 10080993 Canada Inc. | 5181 Avenue Du Parc, Montreal, QC H2V 4G3 | 2017-01-26 |
| Egs Group Inc. | 5181 Park Ave., Montreal, QC H2V 4G3 | 2016-11-15 |
| 8155453 Canada Inc. | 5175a Avenue Du Parc, MontrГ©al, QC H2V 4G3 | 2012-03-30 |
| Capital Obitech LtГ©e | 5155 Av Parc, MontrГ©al, QC H2V 4G3 | 2010-02-22 |
| 7136692 Canada Ltd. | 5135 Ave Du Parc # 7, Montreal, QC H2V 4G3 | 2009-03-09 |
| VГЄtements Dolce Uomo 2008 Inc. | 5107 Park Avenue, Montreal, QC H2V 4G3 | 2008-10-06 |
| 6399771 Canada Inc. | 5121 Avenue Du Parc, Montreal, QC H2V 4G3 | 2005-05-31 |
| 4032471 Canada Inc. | 5412 Avenue Du Parc, Montreal, QC H2V 4G3 | 2002-03-27 |
| Boutique Femme De La Lune Inc. | 5137 Avenue Du Parc, Montreal, QC H2V 4G3 | 1984-02-03 |
| Find all corporations in postal code H2V 4G3 | ||
| Name | Address |
|---|---|
| SVETLANA VACHICHIN | 5175 PARC AVE., MONTREAL QC H2V 4G3, Canada |
| City | MONTREAL |
| Post Code | H2V 4G3 |
Please comment or provide details below to improve the information on 4143892 CANADA INC..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.