4143825 CANADA INC. (Corporation# 4143825) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is March 4, 2003.
| Corporation ID | 4143825 |
| Business Number | 896561107 |
| Corporation Name | 4143825 CANADA INC. |
| Registered Office Address |
578 De Crete St. Vimont Laval QC H7K 3M7 |
| Incorporation Date | 2003-03-04 |
| Corporation Status | Inactive - Amalgamated / Inactif - FusionnГ©e |
| Number of Directors | 1 - 9 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| DANNY MONTESI | 578 DE CRETE ST., VIMONT, LAVAL QC H7K 3M7, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2003-03-04 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2003-03-04 | current | 578 De Crete St., Vimont, Laval, QC H7K 3M7 |
| Name | 2003-03-04 | current | 4143825 CANADA INC. |
| Status | 2007-01-08 | current | Inactive - Amalgamated / Inactif - FusionnГ©e |
| Status | 2006-11-17 | 2007-01-08 | Active / Actif |
| Status | 2006-11-14 | 2006-11-17 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 2003-03-04 | 2006-11-14 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2003-03-04 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2006 | 2005-01-01 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2005 | 2005-01-01 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2004 | 2004-12-01 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 12312140 Canada Inc. | 567 Rue De Crete, Laval, QC H7K 3M7 | 2020-09-01 |
| 6935044 Canada Ltd. | 558 Rue De Crete, Laval, QC H7K 3M7 | 2008-03-05 |
| Omentis Corporation | 578 De Crete, Laval, QC H7K 3M7 | 2003-09-09 |
| 4133625 Canada Inc. | 2797 Rue Prudentielle, Laval, QC H7K 3M7 | 2002-12-23 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Les Aventures Pugs Inc. | 157 Rue Nantel, Laval, QC H7K 0A2 | 2020-11-04 |
| 9621563 Canada Inc. | 2124 Rue De Castellane, Laval, QC H7K 0A3 | 2016-08-19 |
| Les Fibres Mondiales Bijoux Inc. | 3240 Rue De Lincoln, Laval, QC H7K 0A5 | 2020-11-02 |
| 3768244 Canada Inc. | 462 Rue De Chaville, Laval, QC H7K 0A5 | 2000-05-31 |
| Nadon Marketing Inc. | 539 Rue De Chaville, Laval, QC H7K 0A5 | 1990-05-18 |
| 10024112 Canada Inc. | 462 Rue De Chaville, Laval, QC H7K 0A5 | 2016-12-15 |
| Bhnb Holdings Inc. | 3279, Rue D'ankara, Laval, QC H7K 0A6 | 2020-03-03 |
| Pandemonium Interactive Inc. | 3250 Rue D'ankara, Laval, QC H7K 0A6 | 2017-03-20 |
| Digiworks Consulting Inc. | 4867 Rue De Lyon, Laval, QC H7K 0A7 | 2018-09-17 |
| 9851399 Canada Inc. | 4861 Rue De Lyon, Laval, QC H7K 0A7 | 2016-08-02 |
| Find all corporations in postal code H7K | ||
| Name | Address |
|---|---|
| DANNY MONTESI | 578 DE CRETE ST., VIMONT, LAVAL QC H7K 3M7, Canada |
| City | LAVAL |
| Post Code | H7K 3M7 |
Please comment or provide details below to improve the information on 4143825 CANADA INC..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.