GESTION MONEXIA INC. (Corporation# 4143787) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is March 3, 2003.
| Corporation ID | 4143787 |
| Business Number | 145341186 |
| Corporation Name |
GESTION MONEXIA INC. MONEXIA MANAGEMENT INC. |
| Registered Office Address |
259, Rue Hertel Rosemere QC J7A 2H9 |
| Incorporation Date | 2003-03-03 |
| Corporation Status | Active / Actif |
| Number of Directors | 1 - 10 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| MICHEL FORTIN | 79, CH. DE LA POINTE SUD, ILE-DES SOEURS QC H3E 1Z9, Canada |
| GUY MARTINEAU | 259, RUE HERTEL, ROSEMÈRE QC J7A 2H9, Canada |
| MARIO VIENS | 271, RUE YAMASKA EST, FARNHAM QC J2N 3S5, Canada |
| MICHEL CÔTÉ | 841, RUE DES GRANDS-DUCS, ST-BRUNO-DE-MONTARVILLE QC J3V 6E4, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2003-03-03 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2013-03-13 | current | 259, Rue Hertel, Rosemere, QC J7A 2H9 |
| Address | 2009-09-23 | 2013-03-13 | 1010 Rue De La Gauchetiere Ouest, Bureau 2230, Montreal, QC H3B 2N2 |
| Address | 2005-03-07 | 2009-09-23 | 485 Rue Mcgill, Bureau 401, Montreal, QC H2Y 2H4 |
| Address | 2003-03-03 | 2005-03-07 | 1031 Rue GariÉpy, Longueuil, QC J4G 2S7 |
| Name | 2007-09-12 | current | GESTION MONEXIA INC. |
| Name | 2007-09-12 | current | MONEXIA MANAGEMENT INC. |
| Name | 2003-03-18 | 2007-09-10 | CAPITAL Ві GESTION FX INC. |
| Name | 2003-03-18 | 2007-09-10 | CAPITAL Ві HOLDING FX INC. |
| Name | 2003-03-03 | 2003-03-18 | 4143787 CANADA INC. |
| Status | 2003-03-03 | current | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2009-11-05 | Amendment / Modification | |
| 2009-09-25 | Amendment / Modification | |
| 2007-09-10 | Amendment / Modification | Name Changed. |
| 2003-03-18 | Amendment / Modification | Name Changed. |
| 2003-03-03 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2011 | 2011-02-14 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2010 | 2010-02-15 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2009 | 2009-09-25 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Groupe Financier Monexia Inc. | 259, Rue Hertel, Rosemere, QC J7A 2H9 | 2002-03-22 |
| Fonds Monexia Inc. | 259, Rue Hertel, Rosemere, QC J7A 2H9 | 2004-12-06 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Fx Management Group Inc. | 259 Rue Hertel, Rosemere, QC J7A 2H9 | 2005-04-26 |
| 6263500 Canada Inc. | 259 Rue Hertel, Rosemere, QC J7A 2H9 | 2004-07-22 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 6282342 Canada Inc. | 8 Rue Paul-bergeron, Blainville, QC J7A 0A1 | 2004-10-01 |
| 10084344 Canada Inc. | 1 Rue Hector-maisonneuve, Blainville, QC J7A 0A2 | 2017-01-30 |
| 9768335 Canada Inc. | 15 Rue Hector-maisonneuve, Blainville, QC J7A 0A2 | 2016-05-30 |
| Ludicsteps Solutions Inc. | 4, Hector-maisonneuve, Blainville, QC J7A 0A2 | 2015-04-29 |
| 9015566 Canada Inc. | 4 Hector-maisonneuve, Blainville, QC J7A 0A2 | 2014-09-10 |
| Caj Asset Holding Inc. | 15, Rue Hector-maisonneuve, Blainville, QC J7A 0A2 | 2010-10-04 |
| 7505396 Canada Inc. | 35 Hector Maisonneuve, Blainville, QC J7A 0A2 | 2010-05-04 |
| 7505426 Canada Inc. | 35 Hector Maisonneuve, Blainville, QC J7A 0A2 | 2010-05-04 |
| Garderies Coffre À Jouets (arthur-sauvÉ) Inc. | 15, Rue Hector-maisonneuve, Blainville, QC J7A 0A2 | 2012-02-15 |
| 192372 Canada Inc. | 1 Rue Hector-maisonneuve, Blainville, QC J7A 0A2 | 1985-03-14 |
| Find all corporations in postal code J7A | ||
| Name | Address |
|---|---|
| MICHEL FORTIN | 79, CH. DE LA POINTE SUD, ILE-DES SOEURS QC H3E 1Z9, Canada |
| GUY MARTINEAU | 259, RUE HERTEL, ROSEMÈRE QC J7A 2H9, Canada |
| MARIO VIENS | 271, RUE YAMASKA EST, FARNHAM QC J2N 3S5, Canada |
| MICHEL CÔTÉ | 841, RUE DES GRANDS-DUCS, ST-BRUNO-DE-MONTARVILLE QC J3V 6E4, Canada |
| City | ROSEMERE |
| Post Code | J7A 2H9 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Groupe Financier Monexia Inc. | 259, Rue Hertel, Rosemere, QC J7A 2H9 | 2002-03-22 |
| Fonds Monexia Inc. | 259, Rue Hertel, Rosemere, QC J7A 2H9 | 2004-12-06 |
| Canadian Institute for Consulting and Training In Management, International Business, and Crisis Management Cictm Incorporated | 3595 Girouard Ave, MontrГ©al, QC H4A 3C5 | 2010-06-07 |
| Gestion G.f. Mi-cho Inc. | 520 Curzon, St-lambert, QC J4P 2V8 | 1989-01-31 |
| Gestion V C I Inc. | 31 Rue Du Mont-aki, Bromont, QC J2L 3G3 | 1984-12-21 |
| Rob Roy Management Inc. / Gestion Rob Roy Inc. | 68 Rue Acres, Kirkland, QC H9H 5B4 | 2018-10-29 |
| J.r. 124 Management Inc. | 235, St-raphael, Ile Bizard, QC H9E 1S1 | 1992-07-29 |
| Gestion If Inc. | 2 Rue Du Canal Sud, Grenville, QC J0V 1J0 | 2016-02-29 |
| Gestion Cbi Inc. | 200 Essiambre, Gatineau, QC J8R 1S9 | 2002-12-31 |
| Geo-vic Management Inc. | 926 Rue Marlatt, MontrГ©al, QC H4M 2H8 | 2018-08-06 |
Please comment or provide details below to improve the information on GESTION MONEXIA INC..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.