4143531 CANADA INC. (Corporation# 4143531) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is February 12, 2003.
| Corporation ID | 4143531 |
| Business Number | 898944905 |
| Corporation Name | 4143531 CANADA INC. |
| Registered Office Address |
264 Querbes Ave. Outremount QC H2V 3W2 |
| Incorporation Date | 2003-02-12 |
| Dissolution Date | 2008-07-10 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 1 - 10 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| - SAKELLAROPOULO | 264 QUERBES AVE., OUTREMOUNT QC H2V 3W2, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2003-02-12 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2003-02-12 | current | 264 Querbes Ave., Outremount, QC H2V 3W2 |
| Name | 2003-02-12 | current | 4143531 CANADA INC. |
| Status | 2008-07-10 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 2008-02-13 | 2008-07-10 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 2005-11-29 | 2008-02-13 | Active / Actif |
| Status | 2005-11-02 | 2005-11-29 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 2003-02-12 | 2005-11-02 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2008-07-10 | Dissolution | Section: 212 |
| 2003-02-12 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2005 | 2004-07-12 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2004 | 2004-07-12 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Address | 264 QUERBES AVE. |
| City | OUTREMOUNT |
| Province | QC |
| Postal Code | H2V 3W2 |
| Country | Canada |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 7924356 Canada Inc. | 236 Avenue Querbes, Outremont, QC H2V 3W2 | 2011-08-24 |
| 7702752 Canada Inc. | 234, Avenue Querbes, Outremont, QC H2V 3W2 | 2010-11-17 |
| Audio Research Records Inc. | 252 Avenue Querbes, Outremont, QC H2V 3W2 | 2000-10-06 |
| Aciers Eurocan Inc. | 236, Avenue Querbes, MontrГ©al, QC H2V 3W2 | 1991-03-06 |
| Le Groupe Better LtÉe | 234 Avenue Querbes, Outremont(montreal), QC H2V 3W2 | |
| Le Groupe Better LtÉe | 234 Avenue Querbes, Outremont, QC H2V 3W2 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| CafÉ Tredici Inc. | 275 Avenue Fairmount Ouest, Montréal, QC H2V 0A1 | 2007-05-25 |
| F.gas Technologies Inc. | 5220 Rue Jeanne Mance Appt 311, Montreal, QC H2V 0A2 | 2018-05-21 |
| 7087829 Canada Inc. | 5220 Rue Jeanne Mance, Apt. 403, Montreal, QC H2V 0A2 | 2008-12-03 |
| Mont Royal Parkas Inc. | 5064 Hutchison, Outremont, QC H2V 0A6 | 2017-12-01 |
| 9318453 Canada Inc. | 5064, Rue Hutchison, MontrГ©al, QC H2V 0A6 | 2015-06-03 |
| Mission Dairy Farms Inc. | 225 Saint-zotique Street West, MontrГ©al, QC H2V 1A2 | 2020-12-07 |
| Union Des Producteurs Et Productrices Du CinГ©ma QuГ©bГ©cois | 335-6750, Avenue De L'esplanade, MontrГ©al, QC H2V 1A2 | 2020-07-15 |
| 12188571 Canada Inc. | 6750 Avenue De L'esplanade #290, MontrГ©al, QC H2V 1A2 | 2020-07-10 |
| Studio Bonafide Inc. | 225 Saint-zotique West, Montreal, QC H2V 1A2 | 2016-08-25 |
| 8527237 Canada Inc. | 215 St. Zotique Street West, Montreal, QC H2V 1A2 | 2013-05-22 |
| Find all corporations in postal code H2V | ||
| Name | Address |
|---|---|
| - SAKELLAROPOULO | 264 QUERBES AVE., OUTREMOUNT QC H2V 3W2, Canada |
| City | OUTREMOUNT |
| Post Code | H2V 3W2 |
Please comment or provide details below to improve the information on 4143531 CANADA INC..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.