4143361 CANADA INC. (Corporation# 4143361) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is February 20, 2003.
| Corporation ID | 4143361 |
| Business Number | 897830303 |
| Corporation Name | 4143361 CANADA INC. |
| Registered Office Address |
1340 Plaisance Street Longueuil, Arrondissement De Bro QC J4W 2R3 |
| Incorporation Date | 2003-02-20 |
| Dissolution Date | 2006-07-06 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 1 - 10 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| MARINA Kessar | 1340 PLAISANCE ST., LONGUEUIL, ARRONDISSEMENT DE BROSSARD QC J4W 2R3, Canada |
| LINE BOUTIN | 33-75, VENTURA DRIVE, SAINTE-CATHERINES ON L2R 7J2, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2003-02-20 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2003-02-20 | current | 1340 Plaisance Street, Longueuil, Arrondissement De Bro, QC J4W 2R3 |
| Name | 2003-02-20 | current | 4143361 CANADA INC. |
| Status | 2006-07-06 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 2005-11-02 | 2006-07-06 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 2003-02-20 | 2005-11-02 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2006-07-06 | Dissolution | Section: 212 |
| 2003-02-20 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Address | 1340 PLAISANCE STREET |
| City | LONGUEUIL, ARRONDISSEMENT DE BRO |
| Province | QC |
| Postal Code | J4W 2R3 |
| Country | Canada |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 8676941 Canada Inc. | 1290 Av. Plaisance, Brossard, QC J4W 2R3 | 2013-10-29 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Samar Kassab Consulting Services Inc. | 1350 Palerme, Unit 603, Brossard, QC J4W 0A1 | 2010-12-03 |
| 2k Billing Solutions Inc. | 1350 Rue Palerme # 606, Brossard, QC J4W 0A1 | 2003-03-04 |
| Aei Aviation (canada) Inc. | App. 411 Rue Palerme, Brossard, QC J4W 0A1 | 2000-05-25 |
| Vit "n" Vin Inc. | 1390 Palerme, Apt 606, Brossard, QC J4W 0A2 | 2005-06-10 |
| Gestion Haikot Inc. | 109-1390 Palerme, Brossard, QC J4W 0A2 | 1984-06-13 |
| Dinialanto Inc. | 1390 Palerme Apt. 109, Brossard, QC J4W 0A2 | 1983-05-30 |
| 3222896 Canada Inc. | 602-5455 Boul. Marie-victorin, Brossard, QC J4W 0A3 | 1996-01-29 |
| 133515 Canada Inc. | 602 - 5455 Boul. Marie-victorin, Brossard, QC J4W 0A3 | |
| Excavation Lorrain & Fils Inc. | 109-5730 Boul Marie-victorin, Brossard, QC J4W 1A4 | 2010-10-19 |
| Gravel Auto Inc. | 5900, Boulevard Marie-victorin, Brossard, QC J4W 1A4 | 2009-08-28 |
| Find all corporations in postal code J4W | ||
| Name | Address |
|---|---|
| MARINA Kessar | 1340 PLAISANCE ST., LONGUEUIL, ARRONDISSEMENT DE BROSSARD QC J4W 2R3, Canada |
| LINE BOUTIN | 33-75, VENTURA DRIVE, SAINTE-CATHERINES ON L2R 7J2, Canada |
| City | LONGUEUIL, ARRONDISSEMENT DE BRO |
| Post Code | J4W 2R3 |
Please comment or provide details below to improve the information on 4143361 CANADA INC..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.