4143141 CANADA INC. (Corporation# 4143141) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is February 17, 2003.
| Corporation ID | 4143141 |
| Business Number | 898758404 |
| Corporation Name | 4143141 CANADA INC. |
| Registered Office Address |
1449 St-alexandre Suite 512 Montreal QC H3A 2G6 |
| Incorporation Date | 2003-02-17 |
| Dissolution Date | 2007-01-15 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 1 - 10 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| CHEKIM CHHUOR | 1449 ST-ALEXANDRE, SUITE 512, MONTREAL QC H3A 2G6, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2003-02-17 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2003-02-17 | current | 1449 St-alexandre, Suite 512, Montreal, QC H3A 2G6 |
| Name | 2003-02-17 | current | 4143141 CANADA INC. |
| Status | 2007-01-15 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 2003-02-17 | 2007-01-15 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2007-01-15 | Dissolution | Section: 210 |
| 2003-02-17 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2005 | 2005-11-01 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Damyar Inc. | 1449 St-alexandre, Suite 806, Montreal, QC H3A 2G6 | 2016-07-05 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 12456133 Canada Inc. | 301-1449 Rue Saint-alexandre, MontrГ©al, QC H3A 2G6 | 2020-10-29 |
| 12084309 Canada Association | 1449 Rue St Alexandre, Unit602, Montreal, QC H3A 2G6 | 2020-06-03 |
| 11522345 Canada Incorporated | 304-1449 Saint Alexandre, Montreal, QC H3A 2G6 | 2019-07-17 |
| Hive Access Control Inc. | 806-1449 Rue Saint-alexandre, Montreal, QC H3A 2G6 | 2019-05-08 |
| 10030414 Canada Inc. | 1449 Saint Alexandre, Suite 305, Montreal, QC H3A 2G6 | 2016-12-20 |
| Section137 Technologies Corporation | 908-1449 Rue Saint-alexandre, MontrÉal, QC H3A 2G6 | 2014-04-23 |
| 8783004 Canada Inc. | 1449 Saint-alexandre Street, Suite 612, MontrГ©al, QC H3A 2G6 | 2014-02-07 |
| Thoughtbasin Inc. | 1449 St-alexandre,, Suite 708, Montreal, QC H3A 2G6 | 2013-08-22 |
| 8309574 Canada Corporation | 1449 St Alexandre, App 1004, Montreal, QC H3A 2G6 | 2012-09-25 |
| Iaaid | 1449 Saint-alexandre #404, Montreal, QC H3A 2G6 | 2011-09-30 |
| Find all corporations in postal code H3A 2G6 | ||
| Name | Address |
|---|---|
| CHEKIM CHHUOR | 1449 ST-ALEXANDRE, SUITE 512, MONTREAL QC H3A 2G6, Canada |
| City | MONTREAL |
| Post Code | H3A 2G6 |
Please comment or provide details below to improve the information on 4143141 CANADA INC..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.