Green Directory Inc. (Corporation# 4143086) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is July 15, 2003.
| Corporation ID | 4143086 |
| Business Number | 882619109 |
| Corporation Name | Green Directory Inc. |
| Registered Office Address |
213a Augusta Avenue Unit A Toronto ON M5T 2L4 |
| Incorporation Date | 2003-07-15 |
| Dissolution Date | 2006-09-08 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 1 - 11 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| WALTER SKANKS | 3270 BATHURST AVENUE, APT. 222, TORONTO ON M4A 3A8, Canada |
| RICHARD LATTONVILLE | 193 REINER ROAD, TORONTO ON M3H 2M2, Canada |
| RICHARD WALTON | 135 SHERBOURNE STREET, SUITE 326, TORONTO ON M5A 2R5, Canada |
| FRANKLIN SKANKS | 27 MAIN STREET, APT. 1, TORONTO ON M4E 2V5, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2003-07-15 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2003-07-15 | current | 213a Augusta Avenue, Unit A, Toronto, ON M5T 2L4 |
| Name | 2003-07-15 | current | Green Directory Inc. |
| Status | 2006-09-08 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 2006-04-11 | 2006-09-08 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 2003-07-15 | 2006-04-11 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2006-09-08 | Dissolution | Section: 212 |
| 2003-07-15 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 12568411 Canada Inc. | 153 Augusta Avenue, Toronto, ON M5T 2L4 | 2020-12-14 |
| Rummg Media Inc. | 197 Augusta Avenue, Toronto, ON M5T 2L4 | 2020-11-06 |
| Tai Shan Guang Hai High School Students Association Eastern Canada | 189 Augusta Ave, Toronto, ON M5T 2L4 | 2017-10-02 |
| Fresco's Cuisine (st.clair) Inc. | 201 Augusta Ave, Toronto, ON M5T 2L4 | 2015-05-06 |
| El Arepazo Foods Inc. | 181 Augusta Ave., Toronto, ON M5T 2L4 | 2014-09-25 |
| 8964947 Canada Inc. | 225 Augusta Avenue, Toronto, ON M5T 2L4 | 2014-07-25 |
| Visionary Rails Ltd. | 223a Augusta Ave, Toronto, ON M5T 2L4 | 2013-09-18 |
| All Play, No Work Inc. | 205 Augusta Avenue, Toronto, ON M5T 2L4 | 2012-01-25 |
| Pretty Freedom Inc. | 165 Augusta Ave, Toronto, ON M5T 2L4 | 2011-07-21 |
| The Green Post - Health and Beauty Inc. | 221 Augusta Ave, Toronto, ON M5T 2L4 | 2008-03-01 |
| Find all corporations in postal code M5T 2L4 | ||
| Name | Address |
|---|---|
| WALTER SKANKS | 3270 BATHURST AVENUE, APT. 222, TORONTO ON M4A 3A8, Canada |
| RICHARD LATTONVILLE | 193 REINER ROAD, TORONTO ON M3H 2M2, Canada |
| RICHARD WALTON | 135 SHERBOURNE STREET, SUITE 326, TORONTO ON M5A 2R5, Canada |
| FRANKLIN SKANKS | 27 MAIN STREET, APT. 1, TORONTO ON M4E 2V5, Canada |
| City | TORONTO |
| Post Code | M5T 2L4 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Stewart's Green Line Directory Ltd. | 885 West Georgia St., Suite 800, Vancouver, BC V6C 3H1 | 1991-04-29 |
| American Directory Services (ads) Inc. | 6855 De L'epee Suite 205, Montreal, QC H3N 2C7 | 2002-08-16 |
| My Business Directory Inc. | 8510-7th Ave, Edmonton, AB T6X 1J2 | 2011-04-09 |
| App Page Directory Inc. | 4 Fryent St, Brampton, ON L7A 4N3 | 2017-09-28 |
| Directory Crm Ltd. | 775 Pacific Rd. Unit 34, Oakville, ON L6L 6M4 | 2008-01-01 |
| Directory Xperts, Inc. | 28 Michael St., Angus, ON L0M 1B2 | 2001-11-29 |
| Csg Web Directory Inc. | Suite 1506 - 15 Windermere Ave., Toronto, ON M6S 5A2 | 2009-04-16 |
| Aaa Judgment Directory Corp. | Suite 390, 800 - 6th Avenue Sw, Calgary, AB T2P 3G3 | 2016-10-17 |
| Coptic Directory Inc. | 48 River Valley Crescent, Markham, ON L6C 3G6 | 2020-04-27 |
| Canada Wedding Directory, Inc. | 7036 26th Ave. Sw, Calgary, AB T3H 5T2 | 2005-01-19 |
Please comment or provide details below to improve the information on Green Directory Inc..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.