BARRY SUTTON CONSULTING & HOLDINGS CORPORATION (Corporation# 4142985) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is June 2, 2003.
| Corporation ID | 4142985 |
| Business Number | 887340701 |
| Corporation Name | BARRY SUTTON CONSULTING & HOLDINGS CORPORATION |
| Registered Office Address |
48 Chestnut Park Road Toronto ON M4W 1W8 |
| Incorporation Date | 2003-06-02 |
| Corporation Status | Inactive - Amalgamated / Inactif - FusionnГ©e |
| Number of Directors | 1 - 10 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| PHYLLIS SUTTON | 48 CHESTNUT PARK ROAD, TORONTO ON M4W 1W8, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2003-06-02 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2003-06-02 | current | 48 Chestnut Park Road, Toronto, ON M4W 1W8 |
| Name | 2003-06-02 | current | BARRY SUTTON CONSULTING & HOLDINGS CORPORATION |
| Name | 2003-06-02 | current | BARRY SUTTON CONSULTING ; HOLDINGS CORPORATION |
| Status | 2009-01-01 | current | Inactive - Amalgamated / Inactif - FusionnГ©e |
| Status | 2006-11-21 | 2009-01-01 | Active / Actif |
| Status | 2006-10-11 | 2006-11-21 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 2003-06-02 | 2006-10-11 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2003-06-02 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2008 | 2007-11-02 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2007 | 2007-11-02 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2006 | 2006-06-30 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Barry Sutton Consulting & Holdings Corporation | 6a - 66 Collier Street, Toronto, ON M4W 1L9 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 3243796 Canada Inc. | 48 Chestnut Park Road, Toronto, ON M4W 1W8 | 1996-03-27 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Fidelio Films Inc. | 50 Chestnut Park Rd, Toronto, ON M4W 1W8 | 2018-11-29 |
| Starwater Heaven Holdings Inc. | 54 Chestnut Park Road, Toronto, ON M4W 1W8 | 2017-03-22 |
| Primal Communications Limited | 58 Chestnut Park Road, Toronto, ON M4W 1W8 | 1962-05-08 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Wgcc Women General Counsel Canada Network | 350 Bloor St East, 6th Floor, Toronto, ON M4W 0A1 | 2016-12-21 |
| Twin Properties Limited | 50 Yorkville Avenue, Suite 3504, Toronto, ON M4W 0A3 | 2020-09-10 |
| Croploop Inc. | 50 Yorkville Ave., Suite 5202, Toronto, ON M4W 0A3 | 2020-02-24 |
| 10358568 Canada Inc. | 3203-50 Yorkville Ave, Toronto, ON M4W 0A3 | 2017-08-09 |
| Beenthere Inc. | 3404-50 Yorkville Avenue, Toronto, ON M4W 0A3 | 2017-05-11 |
| 8719551 Canada Inc. | 3203 - 50 Yorkville Ave, Toronto, ON M4W 0A3 | 2013-12-08 |
| Canadian Mesothelioma Foundation | 4302-50 Yorkville Avenue, Toronto, ON M4W 0A3 | 2007-06-25 |
| The Holger and Claudette Kluge Family Foundation | 50 Yorkville Avenue, Sjuite 4101, Toronto, ON M4W 0A3 | 2003-11-13 |
| Archivesltd Ltd. | 1275 Bay Street, Toronto, ON M4W 0A4 | 2014-04-08 |
| 12407302 Canada Inc. | 1 Bloor St. E., Unit 1212, Toronto, ON M4W 0A8 | 2020-10-09 |
| Find all corporations in postal code M4W | ||
| Name | Address |
|---|---|
| PHYLLIS SUTTON | 48 CHESTNUT PARK ROAD, TORONTO ON M4W 1W8, Canada |
| City | TORONTO |
| Post Code | M4W 1W8 |
| Category | consulting |
| Category + City | consulting + TORONTO |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Barry Project Management Training&consulting Inc. | 2440 Rue Alexis, Longueuil, QC J3Y 4A5 | 2017-02-27 |
| Barry Thomson Holdings Inc. | 3792 Prud'homme Street, Montreal, QC | 1981-05-01 |
| Les Placements Barry V. Engel Inc. | 123 Lockhart Ave., Mount Royal, QC H3P 1Y9 | 1982-10-22 |
| Gestion Barry Feinstein Inc. | 1384 Ave Greene, Suite 300, Westmount, QC H3Z 2B1 | 1979-11-23 |
| Gestions Barry Rosenbloom Inc. | 1350 Sherbrooke St. W., Suite 700, Montreal, QC H3G 2T4 | 1986-03-05 |
| Gestion Barry Nashen Inc. | 725 Upper Belmont Avenue, Westmount, QC H3Y 1K1 | 1994-04-28 |
| Barry Downing Consulting Inc. | 3695 Front Road, East Hawkesbury, ON K6A 2W5 | 2014-02-12 |
| Mash-lee International Forensic Training and Consulting Corporation | 40249 Combermere Road, Barry's Bay, ON K0J 1B0 | 2019-10-27 |
| Sutton Milk Products Ltd. | 24 Rue Du Coeur Du Village, Sutton, QC J0E 2K0 | 1945-06-20 |
| Brome Conseil Inc. | 119 Ch Du Domaine Sutton, Sutton, QC J0E 2K0 | 2009-12-01 |
Please comment or provide details below to improve the information on BARRY SUTTON CONSULTING & HOLDINGS CORPORATION.
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.