4142969 CANADA INC. (Corporation# 4142969) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is June 2, 2003.
| Corporation ID | 4142969 |
| Business Number | 887279404 |
| Corporation Name | 4142969 CANADA INC. |
| Registered Office Address |
41 Speers Road Suite 704 Oakville ON L6K 3R6 |
| Incorporation Date | 2003-06-02 |
| Dissolution Date | 2006-08-15 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 1 - 7 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| DEREK MACDONALD | 41 SPEERS ROAD, SUITE 704, OAKVILLE ON L6K 3R6, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2003-06-02 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2003-06-02 | current | 41 Speers Road, Suite 704, Oakville, ON L6K 3R6 |
| Name | 2003-06-02 | current | 4142969 CANADA INC. |
| Status | 2006-08-15 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 2006-03-06 | 2006-08-15 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 2003-06-02 | 2006-03-06 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2006-08-15 | Dissolution | Section: 212 |
| 2003-06-02 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 10904228 Canada Inc. | 41 Speers Road, Unit # 1603, Oakville, ON L6K 3R6 | 2018-07-25 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Free To Be Me Wellness Corporation | 102-41 Speers Road, Oakville, ON L6K 3R6 | 2020-07-01 |
| Corpshadow Inc. | 701-41 Speers Rd, Oakville, ON L6K 3R6 | 2013-09-04 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Fondation Des Lions Du Canada | 152 Wilson St., Oakville, ON L6K 0G6 | 1983-08-01 |
| Evergreen Ai Incorporated | 374 Tudor Ave, Oakville, ON L6K 0G8 | 2020-10-07 |
| Context Integration Systems, Inc. | 326 Tudor Avenue, Oakville, ON L6K 0G8 | 2005-12-05 |
| 12351684 Canada Inc. | 282 Tudor Avenue, Oakville, ON L6K 0G9 | 2020-09-18 |
| 8558540 Canada Inc. | 271 Rebecca Street, Oakville, ON L6K 0G9 | 2013-06-18 |
| 7576021 Canada Inc. | 233 Hanover Street, Oakville, ON L6K 0G9 | 2010-06-11 |
| Sunner Consulting Services Ltd. | 298 Tudor Avenue, Oakville, ON L6K 0G9 | 2008-05-21 |
| Rolai Investments Inc. | 253 Rebecca Street, Oakville, ON L6K 0G9 | 2004-10-21 |
| Sitara Group International Canada Inc. | 25 Lambert Common, Oakville, ON L6K 0H1 | 2017-04-18 |
| Kacers Ltd. | 263 Hanover Street, Oakville, ON L6K 0H3 | 2020-05-20 |
| Find all corporations in postal code L6K | ||
| Name | Address |
|---|---|
| DEREK MACDONALD | 41 SPEERS ROAD, SUITE 704, OAKVILLE ON L6K 3R6, Canada |
| City | OAKVILLE |
| Post Code | L6K 3R6 |
Please comment or provide details below to improve the information on 4142969 CANADA INC..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.