CARDETTA TIRES & PARTS INC. (Corporation# 4142659) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is March 4, 2003.
| Corporation ID | 4142659 |
| Business Number | 896564507 |
| Corporation Name | CARDETTA TIRES & PARTS INC. |
| Registered Office Address |
12 Cadetta Road Unit 8 Brampton ON L6T 3Z8 |
| Incorporation Date | 2003-03-04 |
| Dissolution Date | 2011-10-14 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 1 - 11 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| DANIEL ORAHAN | 18 PANORAME COURT, APT. 605, ETOBICOKE ON M9V 3Z8, Canada |
| DOMENIC PRIMUCCI | 61 MARKBROOK LINE, APT. 515, TORONTO ON M9V 5E7, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2003-03-04 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2003-03-04 | current | 12 Cadetta Road, Unit 8, Brampton, ON L6T 3Z8 |
| Name | 2003-03-04 | current | CARDETTA TIRES & PARTS INC. |
| Name | 2003-03-04 | current | CARDETTA TIRES ; PARTS INC. |
| Status | 2011-10-14 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 2011-05-17 | 2011-10-14 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 2007-05-23 | 2011-05-17 | Active / Actif |
| Status | 2007-01-11 | 2007-05-23 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 2003-03-04 | 2007-01-11 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2011-10-14 | Dissolution | Section: 212 |
| 2003-03-04 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2008 | 2008-04-30 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2007 | 2005-11-05 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2006 | 2005-11-05 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 7803648 Canada Inc. | 11903 Airport Road, Brampton, ON L6T 3Z8 | 2011-03-14 |
| 6828213 Canada Corporation | 35 Michaelangelo Blvd., Brampton, ON L6T 3Z8 | 2007-08-23 |
| Ryan Ramlochan Transport Ltd. | 20 Rae Ave Rr # 9, Brampton, ON L6T 3Z8 | 2007-06-28 |
| 6752471 Canada Inc. | 11903 Airport Rd, Brampton, ON L6T 3Z8 | 2007-04-11 |
| Karmjit Sidhu Transport Inc. | 29 Merlin Drive, Brampton, ON L6T 3Z8 | 2005-08-31 |
| 6161537 Canada Inc. | 14 Fenton Way, Brampton, ON L6T 3Z8 | 2003-11-18 |
| 6148808 Canada Limited | 38 Estateview Circle, Brampton, ON L6T 3Z8 | 2003-10-09 |
| 6065376 Canada Inc. | 10365 Mcvean Drive, Brampton, ON L6T 3Z8 | 2003-02-13 |
| 6059139 Canada Inc. | 12 Marysfield Dr., Brampton, ON L6T 3Z8 | 2003-01-28 |
| 1st Peel Real Estate Ltd. | 5 Estateview Circle, Brampton, ON L6T 3Z8 | 2002-05-02 |
| Find all corporations in postal code L6T 3Z8 | ||
| Name | Address |
|---|---|
| DANIEL ORAHAN | 18 PANORAME COURT, APT. 605, ETOBICOKE ON M9V 3Z8, Canada |
| DOMENIC PRIMUCCI | 61 MARKBROOK LINE, APT. 515, TORONTO ON M9V 5E7, Canada |
| City | BRAMPTON |
| Post Code | L6T 3Z8 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Tommy Truck,trailer & Tires Parts Depot Inc. | 811-54 Malta Ave, Brampton, ON L6Y 4W6 | 2013-09-25 |
| Garage Lab Wholesale Parts & Tires Factory Inc. | 259 Traders Boulevard East, Unit 9, Mississauga, ON L4Z 2E5 | 2020-08-12 |
| Metrix Tires and Parts Inc. | 5246 Rue Mountain Sights, Montreal, QC H3W 2Y2 | 1983-01-01 |
| Cbs Parts Ltd. | Suite 2300 - 925 West Georgia Street, Vancouver, BC V6C 3L2 | |
| Pinwood Truck Parts Inc. | 360 Main Street, 30th Floor, Winnipeg, MB R3C 4G1 | |
| Sonshine Auto Parts Inc. | 404 Fruitland Road, Stoney Creek, ON L8E 5L9 | |
| Labelle Auto Parts (1979) Ltd. | 44 Ouest 9ieme Avenue, Vimont, Laval, QC H7M 1M9 | 1979-11-30 |
| Autochoice Parts & Paints Limited | 1959 Upper Water Street, Suite 900, Halifax, NS B3J 2X2 | |
| Tires On Rent Inc. | 610 Wild Rye St., Waterloo, ON N2V 0C8 | 2020-04-09 |
| Emesa Tires Inc. | 109 - 914 Wonderland Rd S, London, ON N6K 2V8 | 2019-11-21 |
Please comment or provide details below to improve the information on CARDETTA TIRES & PARTS INC..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.