FRAMEWORK FOUNDATION (Corporation# 4142322) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is February 4, 2003.
| Corporation ID | 4142322 |
| Business Number | 898745609 |
| Corporation Name | FRAMEWORK FOUNDATION |
| Registered Office Address |
2-457 King Street East Toronto ON M5A 1L6 |
| Incorporation Date | 2003-02-04 |
| Corporation Status | Active / Actif |
| Number of Directors | 3 - 3 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| Pete Bombaci | 1039 Spadina Avenue, Toronto ON M5N 2M7, Canada |
| Samantha Yarwood | 285 Highfield Road, Toronto ON M4L 2V4, Canada |
| ANIL PATEL | 457 King St E, TORONTO ON M5A 1L6, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2015-01-15 | current |
Canada Not-for-profit Corporations Act (NFP Act) Loi canadienne sur les organisations Г but non lucratif (Loi BNL) |
| Act | 2003-02-04 | 2015-01-15 |
Canada Corporations Act - Part II (CCA - Part II) Loi sur les corporations canadiennes - partie II (LCC - Partie II) |
| Address | 2019-04-25 | current | 2-457 King Street East, Toronto, ON M5A 1L6 |
| Address | 2015-03-19 | 2019-04-25 | 215 Spadina Ave, Suite 400, Toronto, ON M5T 2C7 |
| Address | 2015-01-15 | 2015-03-19 | 425 Adelaide Street West, Suite 300, Toronto, ON M5V 3C1 |
| Address | 2003-02-04 | 2015-01-15 | 3-136 Windermere Ave., Toronto, ON M6S 3J2 |
| Name | 2015-01-15 | current | FRAMEWORK FOUNDATION |
| Name | 2003-02-04 | 2015-01-15 | FRAMEWORK FOUNDATION |
| Status | 2015-01-15 | current | Active / Actif |
| Status | 2003-02-04 | 2015-01-15 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2015-01-15 | Continuance (transition) / Prorogation (transition) | Jurisdiction: Canada Corporations Act - Part II (CCA-II) / Loi sur les corporations canadiennes, partie 2 (LCC-Partie 2) |
| 2003-07-16 | Amendment / Modification | |
| 2003-02-04 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2019 | 2018-02-12 | Non-Soliciting N'ayant pas recours Г la sollicitation |
| 2018 | 2017-12-09 | Non-Soliciting N'ayant pas recours Г la sollicitation |
| 2017 | 2017-03-01 | Non-Soliciting N'ayant pas recours Г la sollicitation |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Org Pilates Limited | 2-457 King Street East, Toronto, ON M5A 1L6 | 2010-12-21 |
| Groomy Lifestyle Inc. | 2-457 King Street East, Toronto, ON M5A 1L6 | 2019-05-19 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 11479385 Canada Limited | 465 King Street East, Unit 17, Toronto, ON M5A 1L6 | 2019-06-23 |
| Cloud Wiz Inc. | 465 King Street East, Unit 17, Toronto, ON M5A 1L6 | 2016-07-20 |
| 7028661 Canada Inc. | 465, King Street E., Unit #14, Toronto, ON M5A 1L6 | 2008-08-18 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 12069946 Canada Inc. | 807-1 Oak Street, Toronto, ON M5A 0A1 | 2020-05-19 |
| Reclaim Yourself Inc. | 1 Oak Street, Apt. #307, Toronto, ON M5A 0A1 | 2019-08-02 |
| Giftora Inc. | 1 Oak Street, Suite 509, Toronto, ON M5A 0A1 | 2019-01-23 |
| 9917136 Canada Inc. | 509-1 Oak Street, Toronto, ON M5A 0A1 | 2016-09-22 |
| Bangladesh Awami League of Canada | 302-1 Oak Street, Toronto, ON M5A 0A1 | 1992-03-12 |
| G.i.c. Travel Inc. | 183 Wellington Street West, Suite 3403, Toronto, ON M5A 0A1 | 1980-09-17 |
| Ryket Incorporated | 35 Oak Street, Toronto, ON M5A 0A2 | 2015-01-30 |
| 6284922 Canada Inc. | 9 Oak Street, Toronto, ON M5A 0A2 | 2004-09-14 |
| Splash Bros Ecommerce Group Inc. | 59 Oak Street, Toronto, ON M5A 0A7 | 2020-12-05 |
| 10643289 Canada Inc. | 57 Oak St., Toronto, ON M5A 0A7 | 2018-02-21 |
| Find all corporations in postal code M5A | ||
| Name | Address |
|---|---|
| Pete Bombaci | 1039 Spadina Avenue, Toronto ON M5N 2M7, Canada |
| Samantha Yarwood | 285 Highfield Road, Toronto ON M4L 2V4, Canada |
| ANIL PATEL | 457 King St E, TORONTO ON M5A 1L6, Canada |
| City | Toronto |
| Post Code | M5A 1L6 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Framework Inc. | 586 Highland Avenue, Ottawa, ON K2A 2K1 | 2000-12-21 |
| Leadership Framework Inc. | 325 Mutual St, Toronto, ON M4Y 1X6 | 2019-10-10 |
| Premium Framework Inc. | 1916c, Elmridge Drive, Ottawa, ON K1J 6R7 | 2017-10-01 |
| B.m Auto & Framework Inc. | 3220 Kingston Rd Unit 4, Toronto, ON M1M 1P4 | 2010-04-07 |
| Ind Framework Corporation Ltd. | 27 Heritage Road, Po Box 275, Maitland, ON K0A 1P0 | 1969-02-07 |
| Certified Sustainable Beef Framework Canada | 180, 6815 - 8th St Ne, Calgary, AB T2E 7H7 | 2019-02-12 |
| Foundational Framework Incorporated | 7003 Wellington Road 124, Guelph, ON N1H 6J4 | 2019-08-12 |
| Nphsc Non-profit Framework Canada | 17, Church Avenue, Souris, PE C0A 1B0 | 2013-07-24 |
| Bridgetown Framework Enterprises Inc. | 1225 Simcoe Street South, Oshawa, ON L1H 4M1 | 2007-06-01 |
| Framework for Independence and Village Education for South Sudan | 98, Elizabeth Avenue, St.john's, NL A1B 1R8 | 2013-06-24 |
Please comment or provide details below to improve the information on FRAMEWORK FOUNDATION.
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.