INROADS JOURNAL PUBLISHING INC. (Corporation# 4142195) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is February 3, 2003.
| Corporation ID | 4142195 |
| Business Number | 897198909 |
| Corporation Name | INROADS JOURNAL PUBLISHING INC. |
| Registered Office Address |
280 Huron Street New Hamburg ON N3A 1J5 |
| Incorporation Date | 2003-02-03 |
| Corporation Status | Active / Actif |
| Number of Directors | 3 - 3 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| JOHN RICHARDS | 1524 KITCHENER, VANCOUVER BC V5L 2V9, Canada |
| HENRY MILNER | 3777 KENT, MONTREAL QC H3S 1N4, Canada |
| ARTHUR MILNER | 60 CHEMIN DU PIC-BOIS, VAL-DES-MONTS QC J8N 6C4, Canada |
| FRANCES BOYLSTON | 3777 KENT, MONTREAL QC H3S 1N4, Canada |
| ROBERT CHODOS | 280 HURON STREET, NEW HAMBURG ON N3A 1J5, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2014-07-21 | current |
Canada Not-for-profit Corporations Act (NFP Act) Loi canadienne sur les organisations Г but non lucratif (Loi BNL) |
| Act | 2003-02-03 | 2014-07-21 |
Canada Corporations Act - Part II (CCA - Part II) Loi sur les corporations canadiennes - partie II (LCC - Partie II) |
| Address | 2014-07-21 | current | 280 Huron Street, New Hamburg, ON N3A 1J5 |
| Address | 2003-02-03 | 2014-07-21 | 280 Huron Street, New Hamburg, ON N3A 1J5 |
| Name | 2014-07-21 | current | INROADS JOURNAL PUBLISHING INC. |
| Name | 2003-02-03 | 2014-07-21 | INROADS JOURNAL PUBLISHING INC. |
| Status | 2014-07-21 | current | Active / Actif |
| Status | 2003-02-03 | 2014-07-21 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2014-07-21 | Continuance (transition) / Prorogation (transition) | Jurisdiction: Canada Corporations Act - Part II (CCA-II) / Loi sur les corporations canadiennes, partie 2 (LCC-Partie 2) |
| 2003-02-03 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2020 | 2020-07-27 | Non-Soliciting N'ayant pas recours Г la sollicitation |
| 2019 | 2019-06-19 | Soliciting Ayant recours Г la sollicitation |
| 2018 | 2018-06-06 | Soliciting Ayant recours Г la sollicitation |
| 2017 | 2017-06-27 | Soliciting Ayant recours Г la sollicitation |
| Address | 280 HURON STREET |
| City | NEW HAMBURG |
| Province | ON |
| Postal Code | N3A 1J5 |
| Country | Canada |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Across Boundaries Multifaith Institute | 280 Rue Huron, New Hamburg, ON N3A 1J5 | 2002-03-28 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Walcek Enterprises Inc. | 198 Hostetler Road, New Hamburg, ON N3A 0B1 | 2016-05-11 |
| Walcek Holdings Inc. | 198 Hostetler Road, New Hamburg, ON N3A 0B1 | 2016-09-20 |
| 7348479 Canada Inc. | 126, Hostetler Rd., New Hamburg, ON N3A 0B2 | 2010-03-10 |
| 10274534 Canada Inc. | 104 Smith's Creek Drive, New Hamburg, ON N3A 0B3 | 2017-06-10 |
| 9438483 Canada Inc. | 89 Captain Mccallum Drive, New Hamburg, ON N3A 0B5 | 2015-09-13 |
| Own Star Property Inc. | 4 Captain Mccallum Drive, New Hamburg, ON N3A 0B7 | 2011-04-21 |
| 12514851 Canada Inc. | 88 Theodore Schuler Boulevard, New Hamburg, ON N3A 0B9 | 2020-11-23 |
| T. Ribeiro Contracting Inc. | 59 Stier Rd, New Hamburg, ON N3A 0B9 | 2014-03-01 |
| 10416118 Canada Inc. | 86 Kettle Lake Drive, New Hamburg, ON N3A 0C2 | 2017-09-21 |
| 3425037 Canada Inc. | 82 Kettle Lake Drive, New Hamburg, ON N3A 0C2 | 1997-10-14 |
| Find all corporations in postal code N3A | ||
| Name | Address |
|---|---|
| JOHN RICHARDS | 1524 KITCHENER, VANCOUVER BC V5L 2V9, Canada |
| HENRY MILNER | 3777 KENT, MONTREAL QC H3S 1N4, Canada |
| ARTHUR MILNER | 60 CHEMIN DU PIC-BOIS, VAL-DES-MONTS QC J8N 6C4, Canada |
| FRANCES BOYLSTON | 3777 KENT, MONTREAL QC H3S 1N4, Canada |
| ROBERT CHODOS | 280 HURON STREET, NEW HAMBURG ON N3A 1J5, Canada |
| City | NEW HAMBURG |
| Post Code | N3A 1J5 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Les Publications Du Journal De Stanstead Inc. | 620 Dufferin, Stanstead, QC J0B 3E0 | 1986-12-08 |
| Hockey Journal Publishing Company Limited | 425 University Ave, Suite 810, Toronto, ON M5G 1T6 | 1974-10-17 |
| The Journal Publishing Company of Ottawa, Limited | 444 Front Street West, Toronto, ON M5V 2S9 | |
| Le Journal Du RГЄve Vert | 12 - 4035 Rue Lanouette, Verdun, QC H4G 1B5 | 2011-12-10 |
| Night Life Journal Inc. | 1255 Phillips Square, Suite 603, Montreal, QC | 1984-09-04 |
| Rrt-le Journal Canadien De La Therapeutique Respiratoire, Inc. | 1785 Alta Vista Drive, Suite 102, Ottawa, ON K1G 3Y6 | 1986-08-20 |
| Conservative Journal of Canada | Suite 1800 - 510 West Georgia Street, Vancouver, BC V6B 0M3 | 2017-07-17 |
| International Employment Journal S.r.b. Inc. | 436 Rue Laurent, Duberger, QC G1P 3C4 | 1986-04-17 |
| Anglican Journal | 600 Jarvis Street, Toronto, ON M4Y 2J6 | 2002-01-23 |
| Inroads To Agriculture Institute | 2220 Northridge Drive, #16, Saskatoon, SK S7L 6X8 | 2010-04-01 |
Please comment or provide details below to improve the information on INROADS JOURNAL PUBLISHING INC..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.