LES TRANSFORMATEURS LAITIERS DU SAGUENAY--LAC-SAINT-JEAN INC. (Corporation# 4142098) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is February 3, 2003.
| Corporation ID | 4142098 |
| Business Number | 860347152 |
| Corporation Name | LES TRANSFORMATEURS LAITIERS DU SAGUENAY--LAC-SAINT-JEAN INC. |
| Registered Office Address |
100 Rue Saint-joseph Sud Bureau 03, Complexe Jacques-gagnon Alma QC G8B 7A6 |
| Incorporation Date | 2003-02-03 |
| Dissolution Date | 2005-10-24 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 1 - 10 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| LUC BOIVIN | 2152 CHEMIN SAINT-JOSEPH, LA BAIE QC G7B 3N9, Canada |
| JULIEN DUPÉRÉ | 982 RUE SAINT-STANISLAS, LA BAIE QC G7B 4A8, Canada |
| YVAN MORIN | 425 RUE MELANÇON, SAINT-BRUNO QC G0W 2L0, Canada |
| YVES ST-LAURENT | 330 RUE DU PARC, SAINT-BRUNO QC G0W 2L0, Canada |
| SYLVIE BEAUDOIN | 1612 RUE DES TULIPES, ROBERVAL QC G8H 3J7, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2003-02-03 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2003-02-03 | current | 100 Rue Saint-joseph Sud, Bureau 03, Complexe Jacques-gagnon, Alma, QC G8B 7A6 |
| Name | 2003-02-03 | current | LES TRANSFORMATEURS LAITIERS DU SAGUENAY--LAC-SAINT-JEAN INC. |
| Status | 2005-10-24 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 2003-02-03 | 2005-10-24 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2005-10-24 | Dissolution | Section: 210 |
| 2003-02-03 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2003 | 2004-02-17 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Hexatrax Inc. | 410, Rue Ouimet, Alma, QC G8B 0A5 | 2017-01-18 |
| Sogfort Ltee | 505-555, Boulevard St-jude, Alma, QC G8B 0C7 | |
| Gestion De Patrimoine A.t. Inc. | 1105, Rue De La PГ©piniГЁre, Alma, QC G8B 0H6 | 2018-07-04 |
| Sylvain Lachance Hydraulique Inc. | 132 Rue Carcajou Est, Alma, QC G8B 1A4 | 2001-09-25 |
| Ideacad Inc. | 231 Boul. Auger Est, Alma, QC G8B 1E6 | 2010-07-13 |
| 8244936 Canada Inc. | 521, Rue SacrГ©-coeur Ouest, Alma, QC G8B 1M4 | 2012-07-06 |
| 8245029 Canada Inc. | 521, Rue SacrГ©-coeur Ouest, Alma, QC G8B 1M4 | 2012-07-06 |
| Les Aspirateurs D'alma Inc. | 435 Rue Collard O., Alma, QC G8B 1N1 | 1983-05-27 |
| 7827881 Canada Inc. | 414, Rue Collard, Alma, QC G8B 1N2 | 2011-04-06 |
| Les Entreprises Coutrep Inc. | 510 Rue Collard Ouest, Alma, QC G8B 1N2 | 1987-12-31 |
| Find all corporations in postal code G8B | ||
| Name | Address |
|---|---|
| LUC BOIVIN | 2152 CHEMIN SAINT-JOSEPH, LA BAIE QC G7B 3N9, Canada |
| JULIEN DUPÉRÉ | 982 RUE SAINT-STANISLAS, LA BAIE QC G7B 4A8, Canada |
| YVAN MORIN | 425 RUE MELANÇON, SAINT-BRUNO QC G0W 2L0, Canada |
| YVES ST-LAURENT | 330 RUE DU PARC, SAINT-BRUNO QC G0W 2L0, Canada |
| SYLVIE BEAUDOIN | 1612 RUE DES TULIPES, ROBERVAL QC G8H 3J7, Canada |
| City | ALMA |
| Post Code | G8B 7A6 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Dairy Processors Association of Canada | 220 Laurier Avenue West, Suite 500, Ottawa, ON K1P 5Z9 | 2003-06-11 |
| Les Produits Laitiers Michel Daze Inc. | 78 Rue Joseph Albert Morin, Saint Jean Sur Richelieu, QC J2X 5S1 | 1983-08-12 |
| Centre Xerographique S.o.l. Du Saguenay Lac St-jean Inc. | 1918 Boul. Mellon, Arvida, QC G7S 3H3 | 1983-03-31 |
| Vitrerie Commerciale Du Saguenay Lac St-jean Inc. | 680 Boul. Saguenay Est, Chicoutimi, QC G7H 1L2 | 1982-09-30 |
| Cloturex Du Saguenay Inc. | 1177, Boulevard Saint-paul, Saguenay (chicoutimi), QC G7J 3Y2 | |
| Les Distributions De Produits Laitiers Jean Bernier Inc. | 8625 Rue Pierre Boucher, St-francois, Laval, QC H7A 1X5 | 1983-05-27 |
| Saguenay Forest Products Ltd. | Route 172 Nord, Sacre-coeur, Saguenay, QC G0T 1Y0 | 1979-04-30 |
| Transport Forestier Saguenay-lac St-jean Inc. | 353 Rue Melancon, Cte Lac St-jean, St Bruno, QC | 1980-11-21 |
| Camions Saguenay-lac St-jean Inc. | 353 Rue Melancon St-bruno, Cte Lac St-jean, QC | 1980-07-09 |
| Agence De DÉveloppement Du Fjord Du Saguenay | 3031 Rue Mgr-dufour, Saguenay, QC G7B 1E8 | 2003-03-26 |
Please comment or provide details below to improve the information on LES TRANSFORMATEURS LAITIERS DU SAGUENAY--LAC-SAINT-JEAN INC..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.