FERALCO INC. (Corporation# 414182) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is February 25, 1980.
| Corporation ID | 414182 |
| Corporation Name | FERALCO INC. |
| Registered Office Address |
3555 Berri Suite 1707 Montreal QC H2L 4G4 |
| Incorporation Date | 1980-02-25 |
| Dissolution Date | 1992-01-16 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 1 - 7 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| ALDO PICCININ | 34 MERCIER, DOLLARD-ORMEAUX QC H9A 1H5, Canada |
| JULIEN COTE | 2555 BERRI, #1707, MONTREAL QC H2L 4G4, Canada |
| FERNAND BONIN | 3210 FOREST HILL, #1607, MONTREAL QC H3V 1C7, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 1980-02-25 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Act | 1980-02-24 | 1980-02-25 |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 1980-02-25 | current | 3555 Berri, Suite 1707, Montreal, QC H2L 4G4 |
| Name | 1980-02-25 | current | FERALCO INC. |
| Status | 1992-01-16 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 1991-06-02 | 1992-01-16 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 1980-02-25 | 1991-06-02 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 1992-01-16 | Dissolution | |
| 1980-02-25 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 1989 | 1989-01-31 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 2854406 Canada Ltee | 3555 Berri, App 319, Montreal, QC H2L 4G4 | 1992-09-21 |
| Les Collections Nycole St-louis Inc. | 3555 Berri, Suite 315, Montreal, QC H2L 4G4 | 1985-09-17 |
| Les Editions Tour De Veille Ltee. | 3555 Berri, Apt. 1416, Montreal, QC | 1976-06-09 |
| 80304 Canada Limitee/limited | 3555 Berri, Suite 1418, Montreal, QC H2L 4G4 | 1976-06-30 |
| Condo Real Estate Ltd. | 3555 Berri, Suite 301, Montreal, QC | 1976-08-12 |
| The "deutsches Theatre Montreal" Company Inc. | 3555 Berri, Suite 415, Montreal, QC H2L 4G4 | 1978-08-31 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Patenaude Editeur Inc. | 3555 Rue Berri, Suite 1713 Pl. Du Cercl, Montreal, QC H2L 4G4 | 1977-08-02 |
| Les Courroies Extremultus, Limitee | 3555 Berri Street, Ground Fl, Montreal, QC H2L 4G4 | 1975-07-17 |
| Les Productions Franc Nord Ltee | 3555 Rue Berri, App 413, Montreal, QC H2L 4G4 | 1980-05-26 |
| Gestion Vadim Inc. | 3555 Rue Berri, Suite 100, Montreal, QC H2L 4G4 | 1976-07-16 |
| 121308 Canada Ltee | 3555 Rue Berri, Suite 1609, Montreal, QC H2L 4G4 | 1983-02-04 |
| Mozalack International Inc. | 3555 Rue Berri, Suite 1609, Montreal, QC H2L 4G4 | 1983-02-04 |
| Galamiche Realties Inc. | 3555 Rue Berri, Suite 100, Montreal, QC H2L 4G4 | 1978-08-01 |
| 131176 Canada Inc. | 3555 Rue Berri, Suite 1609, Montreal, QC H2L 4G4 | 1984-03-16 |
| Name | Address |
|---|---|
| ALDO PICCININ | 34 MERCIER, DOLLARD-ORMEAUX QC H9A 1H5, Canada |
| JULIEN COTE | 2555 BERRI, #1707, MONTREAL QC H2L 4G4, Canada |
| FERNAND BONIN | 3210 FOREST HILL, #1607, MONTREAL QC H3V 1C7, Canada |
Please comment or provide details below to improve the information on FERALCO INC..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.