TENTES FIESTA LTÉE (Corporation# 4141806) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is January 1, 1970.
| Corporation ID | 4141806 |
| Business Number | 134125913 |
| Corporation Name |
TENTES FIESTA LTÉE FIESTA TENTS LTD. |
| Registered Office Address |
3323, Douglas-b. Floreani Saint-laurent QC H4S 1Y6 |
| Corporation Status | Active / Actif |
| Number of Directors | 1 - 10 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| Alexandre Renaud | 120 rue Howie-Morenz, Vaudreuil-Dorion QC J7V 0B8, Canada |
| Eric Labelle | 1883 Route 600 Ouest, St-Albert ON K0A 3C0, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2003-02-01 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2019-09-16 | current | 3323, Douglas-b. Floreani, Saint-laurent, QC H4S 1Y6 |
| Address | 2011-03-30 | 2019-09-16 | 9091 Boul. Henri-bourassa Ouest, Saint-laurent, QC H4S 1H9 |
| Address | 2003-02-01 | 2011-03-30 | 1575 - 50 Avenue, Lachine, QC H8T 3C8 |
| Name | 2003-02-01 | current | TENTES FIESTA LTÉE |
| Name | 2003-02-01 | current | FIESTA TENTS LTD. |
| Status | 2003-02-01 | current | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2008-12-15 | Amendment / Modification | |
| 2003-02-01 | Amalgamation / Fusion |
Amalgamating Corporation: 2814820. Section: |
| 2003-02-01 | Amalgamation / Fusion |
Amalgamating Corporation: 2872765. Section: |
| 2003-02-01 | Amalgamation / Fusion |
Amalgamating Corporation: 3545938. Section: |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2020 | 2019-06-27 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2019 | 2018-06-28 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2018 | 2017-06-29 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Address | 3323, Douglas-B. Floreani |
| City | SAINT-LAURENT |
| Province | QC |
| Postal Code | H4S 1Y6 |
| Country | Canada |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 11112252 Canada Inc. | 3425 Douglas-b.-floreani Street, MontrГ©al, QC H4S 1Y6 | 2018-11-23 |
| 10479829 Canada Inc. | 3425 Rue Douglas B Floreani, MontrГ©al, QC H4S 1Y6 | 2017-11-03 |
| 6648975 Canada Inc. | 3401 Douglas B. Floreani, Saint-laurent, QC H4S 1Y6 | 2006-10-31 |
| West India Trading Co. Inc. | 3401 Douglas B.-floreani, St. Laurent, QC H4S 1Y6 | 2004-12-01 |
| 6279317 Canada Inc. | 3401, Douglas-b.-floreani Street, Saint-laurent, QC H4S 1Y6 | 2004-08-31 |
| Snm Holding Co. Ltd. | 3401 Douglas-b. Floreani St., St. Laurent, QC H4S 1Y6 | 2001-12-18 |
| Spk Holding Co. Ltd. | 3401 Douglas-b Floreani Street, St.laurent, QC H4S 1Y6 | 2001-12-18 |
| Les Investissements Richard Aziz Inc. | 3425 Douglas B Floreani, St-laurent, QC H4S 1Y6 | 1992-01-10 |
| Les Investissements Mark Aziz Inc. | 3425 Douglas B. Floreani, St. Laurent, QC H4S 1Y6 | 1992-01-10 |
| Domfoods Shah Inc. | 3401 Douglas-b.-floreani Street, St-laurent, QC H4S 1Y6 | 1989-02-03 |
| Find all corporations in postal code H4S 1Y6 | ||
| Name | Address |
|---|---|
| Alexandre Renaud | 120 rue Howie-Morenz, Vaudreuil-Dorion QC J7V 0B8, Canada |
| Eric Labelle | 1883 Route 600 Ouest, St-Albert ON K0A 3C0, Canada |
| City | SAINT-LAURENT |
| Post Code | H4S 1Y6 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Tentes Fiesta Ltee | 278 Avenue Labrosse, Pte-claire, QC H9R 5L8 | 1983-06-02 |
| Tentes Fiesta Ltee | 1575 50e Avenue, Lachine, QC H8T 3C8 | |
| Fiesta Tents Toronto Inc. | 1575 50e Avenue, Lachine, QC H8T 3C8 | 1998-10-23 |
| Productions Fiesta Smolash Inc. | 5465 Queen Mary Road, Suite 350, Montreal, QC H3X 1V5 | 1988-01-11 |
| Les Franchises Fiesta Tapas International Inc. | 360 Ouest St-jacques, Suite 407, Montreal, QC H2Y 1P5 | 1990-03-28 |
| A & D Fiesta Inc. | 5435 Casgrain St., Montreal, QC H2T 1X4 | 1974-05-06 |
| Fiesta Wholesale Inc. | 1698 Truscott Dr, Mississauga, ON L5J 1Z6 | 2005-12-23 |
| Alpex Industrial Components Inc. | 1515 Fiesta Ave., Cumberland, ON K4C 1A7 | 2000-07-24 |
| Fishing Fiesta Inc. | 180 Peak Point Blvd, Maple, ON L6A 0C1 | 2019-06-11 |
| Fiery Fiesta Beacon Inc. | 229 Helm Circle, Stittsville, ON K2S 0G1 | 2017-09-13 |
Please comment or provide details below to improve the information on TENTES FIESTA LTÉE.
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.