Make-A-Wish Foundation of Canada (Corporation# 3868231) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is February 20, 2001.
| Corporation ID | 3868231 |
| Business Number | 881291918 |
| Corporation Name | Make-A-Wish Foundation of Canada |
| Registered Office Address |
5800 - 40 King Street West Toronto ON M5H 3S1 |
| Incorporation Date | 2001-02-20 |
| Corporation Status | Active / Actif |
| Number of Directors | 3 - 5 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| Cheryl Hogg | 303-1184 West 6th Avenue, Vancouver BC V6H 1A4, Canada |
| Lynne Douglas | 113 Glyde Park, Calgary AB T3Z 0A1, Canada |
| Shawn White | 431 Astral Drive, Dartmouth NS B2V 2V1, Canada |
| Michele Augert | 171 Baisinger Drive, Winnipeg MB R2N 4H7, Canada |
| Dan Markou | 207 Queens Quay West, Toronto ON M5J 1A7, Canada |
| Carl Viel | 4908 Rue du Morillon, Saint-Augustin-de-Desmaures QC G3A 1Z1, Canada |
| Peter Noonan | 397 Lake Promenade, Etobicoke ON M8W 1C3, Canada |
| Jacques Perreault | 431 Astral Drive, Dartmouth NS B2V 2V1, Canada |
| Shaun Usmar | 161 Bay Street, Suite 4535, Toronto ON M5J 2S1, Canada |
| Carley Parish | 4 Centennial Road, Hampton NB E5N 6N2, Canada |
| Phil Hunt | 39 Summerdale Crescent, London ON N6K 4C3, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2014-09-26 | current |
Canada Not-for-profit Corporations Act (NFP Act) Loi canadienne sur les organisations Г but non lucratif (Loi BNL) |
| Act | 2001-02-20 | 2014-09-26 |
Canada Corporations Act - Part II (CCA - Part II) Loi sur les corporations canadiennes - partie II (LCC - Partie II) |
| Address | 2020-10-01 | current | 5800 - 40 King Street West, Toronto, ON M5H 3S1 |
| Address | 2018-01-25 | current | 5991 Spring Garden Road, Suite 705, Halifax, NS B3H 1Y6 |
| Address | 2018-01-25 | 2020-10-01 | 5991 Spring Garden Road, Suite 705, Halifax, NS B3H 1Y6 |
| Address | 2014-09-26 | 2018-01-25 | 5991 Spring Garden Road, Suite 605, Halifax, NS B3H 1Y6 |
| Address | 2007-03-31 | 2014-09-26 | 118 Wyse Road, Unit 10b, Dartmouth, NS B3A 1N7 |
| Address | 2005-03-31 | 2007-03-31 | 31 Lakeview Avenue, Dartmouth, NS B3A 3S8 |
| Address | 2001-02-20 | 2005-03-31 | 33 Lakeview Avenue, Dartmouth, NS B3A 3S8 |
| Name | 2020-10-01 | current | Make-A-Wish Foundation of Canada |
| Name | 2014-09-26 | current | Make-A-Wish Foundation (of the) Atlantic Provinces |
| Name | 2014-09-26 | 2020-10-01 | Make-A-Wish Foundation (of the) Atlantic Provinces |
| Name | 2001-02-20 | 2014-09-26 | MAKE-A-WISH FOUNDATION (of the Atlantic Provinces) |
| Status | 2014-09-26 | current | Active / Actif |
| Status | 2001-02-20 | 2014-09-26 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2020-10-01 | Amendment / Modification |
Name Changed. RO Changed. Directors Limits Changed. Section: 201 |
| 2014-09-26 | Continuance (transition) / Prorogation (transition) | Jurisdiction: Canada Corporations Act - Part II (CCA-II) / Loi sur les corporations canadiennes, partie 2 (LCC-Partie 2) |
| 2001-02-20 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2020 | 2020-08-04 | Soliciting Ayant recours Г la sollicitation |
| 2019 | 2019-05-14 | Soliciting Ayant recours Г la sollicitation |
| 2018 | 2018-05-08 | Soliciting Ayant recours Г la sollicitation |
| 2017 | 2017-05-23 | Soliciting Ayant recours Г la sollicitation |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Axisource Holdings Inc. | 5800 - 40 King Street West, Toronto, ON M5H 3S1 | 2009-08-13 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Integrated Medhealth Communication Canada Inc. | Suite 5800, 40 King Street West, Toronto, ON M5H 3S1 | 2016-05-04 |
| Cannabis Rights Coalition | C/o Miller Thomson LLP, 5800, 40 King Street West, Toronto, ON M5H 3S1 | 2014-12-09 |
| Cannabis Growers of Canada | 5800, 40 King Street West, Toronto, ON M5H 3S1 | 2014-10-14 |
| The Trust for The Americas Canada | 5800-40 King Street, Toronto, ON M5H 3S1 | 2013-07-31 |
| Hybrid Financial Ltd. | 40 King Street West, Suite 1700, Toronto, ON M5H 3S1 | 2011-06-06 |
| Huron Advisors Canada Limited | 40 King West, Suite 5800, Toronto, ON M5H 3S1 | 2009-02-23 |
| Canadian Transport Lawyers' Association | 5800-40 King Street West, Toronto, ON M5H 3S1 | 2004-12-31 |
| Atco Chemical Corp. | 40 King Street West, Ste. 5800, P.o. Box 1011, Toronto, ON M5H 3S1 | 2000-11-01 |
| 3813088 Canada Ltd. | 20 Queen Street W., 2500 Box 27, Toronto, ON M5H 3S1 | 2000-09-25 |
| 3807908 Canada Limited | 40 King Street West, Suite 5800, Toronto, ON M5H 3S1 | 2000-09-11 |
| Find all corporations in postal code M5H 3S1 | ||
| Name | Address |
|---|---|
| Cheryl Hogg | 303-1184 West 6th Avenue, Vancouver BC V6H 1A4, Canada |
| Lynne Douglas | 113 Glyde Park, Calgary AB T3Z 0A1, Canada |
| Shawn White | 431 Astral Drive, Dartmouth NS B2V 2V1, Canada |
| Michele Augert | 171 Baisinger Drive, Winnipeg MB R2N 4H7, Canada |
| Dan Markou | 207 Queens Quay West, Toronto ON M5J 1A7, Canada |
| Carl Viel | 4908 Rue du Morillon, Saint-Augustin-de-Desmaures QC G3A 1Z1, Canada |
| Peter Noonan | 397 Lake Promenade, Etobicoke ON M8W 1C3, Canada |
| Jacques Perreault | 431 Astral Drive, Dartmouth NS B2V 2V1, Canada |
| Shaun Usmar | 161 Bay Street, Suite 4535, Toronto ON M5J 2S1, Canada |
| Carley Parish | 4 Centennial Road, Hampton NB E5N 6N2, Canada |
| Phil Hunt | 39 Summerdale Crescent, London ON N6K 4C3, Canada |
| City | Toronto |
| Post Code | M5H 3S1 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| We Can Make It Foundation | 83 Borough Dr Th 87, Toronto, ON M1P 5E4 | 2016-09-19 |
| Make Ripples Foundation | 102 Reed Drive, Ajax, ON L1S 6T5 | 2020-07-28 |
| Partenaires Make It Go Inc. | 5-1761 Cartier, Longueuil, QC J4K 4E3 | 2011-10-25 |
| Make Change Interactive Giving Foundation | 384 Sunnyside Ave. #105, Toronto, ON M6R 2S1 | 2010-06-04 |
| Make A Life Foundation | 1950 Harvey Avenue, # 112 Box: 140, Kelowna, BC V1Y 8J8 | 1999-08-25 |
| Make-up Art Cosmetics Canada Limited | 181 Bay Street, Suite 2100, Toronto, ON M5J 2T3 | 2000-12-28 |
| C.o. Make-up Inc. | 69 Ellsworth Avenue, Toronto, ON M6G 2K4 | |
| Make-a-wish Foundation of QuÉbec | 353 Saint-nicolas Street, Suite 210, Montreal, QC H2Y 2P1 | 2001-09-17 |
| Make-a-wish Foundation of Toronto & Central Ontario | 5803 Yonge St., Suite 109, North York, ON M2M 3V5 | 2005-03-04 |
| Make A Wish Productions Inc. | 1055 RenÉ-lÉvesque Blvd. East, Suite 900, Montreal, QC H2L 4S5 | 2000-02-21 |
Please comment or provide details below to improve the information on Make-A-Wish Foundation of Canada.
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.