HEALING KIDS SOCIETY (Corporation# 3868214) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is February 21, 2001.
| Corporation ID | 3868214 |
| Business Number | 895670719 |
| Corporation Name | HEALING KIDS SOCIETY |
| Registered Office Address |
5141 Park Place Circle Mississauga ON L5V 2M2 |
| Incorporation Date | 2001-02-21 |
| Dissolution Date | 2015-06-20 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 3 - 3 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| INDAR SINGH | 5141 PARKPLACE CIRCLE, MISSISSAUGA ON L5V 2M2, Canada |
| DEOKE SINGH | 5141 PARKPLACE CIRCLE, MISSISSAUGA ON L5V 2M2, Canada |
| RITA SINGH | 5141 PARKPLACE CIRCLE, MISSISSAUGA ON L5V 2M2, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2001-02-21 | current |
Canada Corporations Act - Part II (CCA - Part II) Loi sur les corporations canadiennes - partie II (LCC - Partie II) |
| Address | 2001-02-21 | current | 5141 Park Place Circle, Mississauga, ON L5V 2M2 |
| Name | 2001-02-21 | current | HEALING KIDS SOCIETY |
| Status | 2015-06-20 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 2015-01-21 | 2015-06-20 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 2001-02-21 | 2015-01-21 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2015-06-20 | Dissolution | Section: 222 |
| 2001-02-21 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2007 | 2007-01-07 | |
| 2003 | 2003-01-12 |
| Address | 5141 PARK PLACE CIRCLE |
| City | MISSISSAUGA |
| Province | ON |
| Postal Code | L5V 2M2 |
| Country | Canada |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 9582118 Canada Inc. | 5189 Parkplace Circle, Mississauga, ON L5V 2M2 | 2016-01-12 |
| Gilbert & Janette Holdings Ltd. | 5145 Parkplace Circle, Mississauga, ON L5V 2M2 | 2012-10-03 |
| Bm Systems Consulting Inc. | 5161 Parkplace Circle, Mississauga, ON L5V 2M2 | 2011-12-19 |
| 6517439 Canada Inc. | 5193 Parkplace Circle, Mississauga, ON L5V 2M2 | 2006-02-06 |
| Alpha Clear Financial Consulting Ltd. | 5070 Parkplace Circle, Mississauga, ON L5V 2M2 | 2005-10-11 |
| Techpoint Staffing Inc. | 5145 Parkplace Circle, Mississauga, ON L5V 2M2 | 2016-07-18 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 10442518 Canada Inc. | 609-810 Scollard Court, Mississauga, ON L5V 0A4 | 2017-10-10 |
| 9897224 Canada Inc. | 5390 Terry Fox Way Unit 7, Mississauga, ON L5V 0A5 | 2016-09-07 |
| 9479899 Canada Inc. | 12-5380 Terry Fox Way, Speedwell Street, Mississauga, ON L5V 0A5 | 2015-10-19 |
| Desishamiana Halal Restaurant Inc. | 816 Britannia Road West Unit 101, Mississauga, ON L5V 0A6 | 2019-12-19 |
| Ms Bian Health Incorporated | 808 Britannia Road West, Unit 204, Mississauga, ON L5V 0A6 | 2016-03-31 |
| Principia Learning Inc. | 808 Britannia Road West, Unit 207, Mississauga, ON L5V 0A6 | 2019-01-01 |
| 11209663 Canada Ltd. | 808 Britannia Road West, Unit 228, Mississauga, ON L5V 0A6 | 2019-01-21 |
| 11216511 Canada Inc. | 808 Britannia Road West, Unit 226, Mississauga, ON L5V 0A6 | 2019-01-24 |
| 10547573 Canada Inc. | 808 Britannia Road West, Suite 209, Mississauga, ON L5V 0A7 | 2017-12-19 |
| Ludus Cafe Corporation | 808 Britannia Rd West, Suite 212, Mississauga, ON L5V 0A7 | 2015-01-15 |
| Find all corporations in postal code L5V | ||
| Name | Address |
|---|---|
| INDAR SINGH | 5141 PARKPLACE CIRCLE, MISSISSAUGA ON L5V 2M2, Canada |
| DEOKE SINGH | 5141 PARKPLACE CIRCLE, MISSISSAUGA ON L5V 2M2, Canada |
| RITA SINGH | 5141 PARKPLACE CIRCLE, MISSISSAUGA ON L5V 2M2, Canada |
| City | MISSISSAUGA |
| Post Code | L5V 2M2 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Kakeka Healing Society, Inc. | 844 Bannatyne Avenue, Winnipeg, MB R3E 0W5 | 2011-09-20 |
| Healing Hands Health and Education Society | 11 Sherwood Common N.w, Calgary, AB T3R 1P6 | 2020-11-21 |
| Chacras Centre for Healing Across Cultures & Arts Society | 12e Hastings St., #64, Vancouver, BC V6A 1N1 | 2001-09-25 |
| Buffalo Heart Medicine Healing Society | 303-3615 Victoria Drive, Vancouver, BC V5N 0C3 | 2020-10-31 |
| Water for Kids Society | 8280 Number 2 Road, Unit 48, Richmond, BC V7C 3M2 | 2017-04-07 |
| Feeding Canadian Kids Society | 161 Bay Street, Suite 2900, Toronto, ON M5J 2S1 | 2017-11-24 |
| Kids In Distress Society | 5328 Calgary Trail South, Suite 1174, Edmonton, AB T6H 4J8 | 2002-06-26 |
| Canadian Society for Kids Achieving Through Education and Culture | 2237 Main Street, Vancouver, BC V5T 3C9 | 2011-11-10 |
| Free Play for Kids Inc. | 901-10025 106 Street, Edmonton, AB T5J 2J1 | |
| Whole Kids Foundation | 1000 Rue De La GauchetiГЁre Ouest, 3700, Montreal, QC H3B 4W5 | 2013-07-05 |
Please comment or provide details below to improve the information on HEALING KIDS SOCIETY.
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.