Environment Funders Canada (Corporation# 3868168) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is February 21, 2001.
| Corporation ID | 3868168 |
| Business Number | 895098515 |
| Corporation Name |
Environment Funders Canada Financeurs en environnement au Canada |
| Registered Office Address |
2 St. Clair Avenue East Suite 300 Toronto ON M4T 2T5 |
| Incorporation Date | 2001-02-21 |
| Corporation Status | Active / Actif |
| Number of Directors | 3 - 15 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| Amy Buskirk | 8 Prince Arthur Avenue, 3rd Floor, Toronto ON M5R 1A9, Canada |
| Jason Bates | #700 999 - 8th Street S.W., Calgary AB T2R 1J5, Canada |
| Jeremy Guth | 315 West 36th Street, New York NY 10036-1802, United States |
| Kris Archie | 123 Slater Street, Suite 600, Ottawa ON K1P 5H2, Canada |
| Liz Liske | 4902 49 Street, Yellowknife NT X1A 2P1, Canada |
| James Littley | 1450 K.L.O. Road, Kelowna BC V1W 3Z4, Canada |
| Scott Lloy | Marysville Place P. O. Box 6000, Fredericton NB E3B 5H1, Canada |
| Eric St. Pierre | 615 René-Lévesque Blvd. West Suite 1220, Montreal QC H3B 1P5, Canada |
| Karen Shelstad | 2 St. Clair Ave. East, Suite 300, Toronto ON M4T 2T5, Canada |
| Megan Tate | 1350, 1 Lombard Place, Winnipeg MB R3B 0X3, Canada |
| Rod Ruff | 305 10 Avenue Southeast, Suite 250, Calgary AB T2G 0W2, Canada |
| Andrea Moffat | 11 Church St., Suite 400, Toronto ON M5E 1W1, Canada |
| Carolyn Scotchmer | 77 Wellington St. West, 10th Flr, Toronto ON M5K 1A2, Canada |
| Caroline North | 2888 West 15th Avenue, Vancouver BC V6K 2Z9, Canada |
| Brian Hong | 200 Bay Street, Toronto ON M5J 2J5, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2014-09-11 | current |
Canada Not-for-profit Corporations Act (NFP Act) Loi canadienne sur les organisations Г but non lucratif (Loi BNL) |
| Act | 2001-02-21 | 2014-09-11 |
Canada Corporations Act - Part II (CCA - Part II) Loi sur les corporations canadiennes - partie II (LCC - Partie II) |
| Address | 2016-01-11 | current | 2 St. Clair Avenue East, Suite 300, Toronto, ON M4T 2T5 |
| Address | 2014-09-11 | 2016-01-11 | 70 The Esplanade, Suite 300, Toronto, ON M5E 1R2 |
| Address | 2003-03-31 | 2014-09-11 | 615 Yonge Street, Suite 502, Toronto, ON M4Y 1Z5 |
| Address | 2001-02-21 | 2003-03-31 | 174 Avenue Road, Toronto, ON M5R 2J1 |
| Name | 2019-10-31 | current | Environment Funders Canada |
| Name | 2019-10-31 | current | Financeurs en environnement au Canada |
| Name | 2014-09-11 | 2019-10-31 | CANADIAN ENVIRONMENTAL GRANTMAKERS' NETWORK |
| Name | 2014-09-11 | 2019-10-31 | RÉSEAU CANADIEN DES SUBVENTIONNEURS EN ENVIRONNEMENT |
| Name | 2005-03-02 | 2014-09-11 | Canadian Environmental Grantmakers' Network |
| Name | 2005-03-02 | 2014-09-11 | RГ©seau canadien des subventionneurs en environnement |
| Name | 2001-02-21 | 2005-03-02 | CANADIAN ENVIRONMENTAL GRANTMAKERS' NETWORK |
| Name | 2001-02-21 | 2005-03-02 | RESEAU CANADIEN DES SUBVENTIONNEURS DE L'ENVIRONNEMENT |
| Status | 2014-09-11 | current | Active / Actif |
| Status | 2001-02-21 | 2014-09-11 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2019-10-31 | Amendment / Modification |
Name Changed. Section: 201 |
| 2014-09-11 | Continuance (transition) / Prorogation (transition) | Jurisdiction: Canada Corporations Act - Part II (CCA-II) / Loi sur les corporations canadiennes, partie 2 (LCC-Partie 2) |
| 2005-03-02 | Amendment / Modification | Name Changed. |
| 2001-02-21 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2020 | 2020-06-09 | Soliciting Ayant recours Г la sollicitation |
| 2019 | 2019-05-08 | Non-Soliciting N'ayant pas recours Г la sollicitation |
| 2018 | 2018-05-16 | Non-Soliciting N'ayant pas recours Г la sollicitation |
| 2017 | 2017-06-06 | Non-Soliciting N'ayant pas recours Г la sollicitation |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Equigenesis Corporation | 2 St. Clair Avenue East, Suite 1202, Toronto, ON M4T 2T5 | 1995-12-07 |
| Agora Foundation | 2 St. Clair Avenue East, Suite 300 Foundation House, Toronto, ON M4T 2T5 | 1979-01-23 |
| Sentinel Hill Ventures Corporation | 2 St. Clair Avenue East, Suite 1202, Toronto, ON M4T 2T5 | 2000-01-14 |
| 3967204 Canada Limited | 2 St. Clair Avenue East, Suite 700, Toronto, ON M4T 2T5 | 2001-11-09 |
| 3967212 Canada Limited | 2 St. Clair Avenue East, Suite 700, Toronto, ON M4T 2T5 | 2001-11-09 |
| 3967221 Canada Limited | 2 St. Clair Avenue East, Suite 700, Toronto, ON M4T 2T5 | 2001-11-09 |
| 3967239 Canada Limited | 2 St. Clair Avenue East, Suite 700, Toronto, ON M4T 2T5 | 2001-11-09 |
| 3967255 Canada Limited | 2 St. Clair Avenue East, Suite 700, Toronto, ON M4T 2T5 | 2001-11-09 |
| 3967263 Canada Limited | 2 St. Clair Avenue East, Suite 700, Toronto, ON M4T 2T5 | 2001-11-09 |
| 3967271 Canada Limited | 2 St. Clair Avenue East, Suite 700, Toronto, ON M4T 2T5 | 2001-11-09 |
| Find all corporations in the same location | ||
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Sentureon Securedoc Inc. | 2 St. Clair Avenue East, Suite 901, Toronto, ON M4T 2T5 | 2019-07-05 |
| Aidan112204 Inc. | 2 St. Clair Ave East, Toronto, ON M4T 2T5 | 2018-02-06 |
| Getcoin Hub Inc. | 2 St Clair E, Unit 1206, Toronto, ON M4T 2T5 | 2017-07-05 |
| Janus Concepts Inc. | 2 St. Clair Ave E, Suite 800, Toronto, ON M4T 2T5 | 2015-12-01 |
| Braincap Corporation | 2708-88 Park Lawn Road, Toronto, ON M4T 2T5 | 2013-09-16 |
| Century Initiative | 2 St. Clair Avenue East, Suite 300, Toronto, ON M4T 2T5 | 2013-08-14 |
| Gems Capital Management Services Inc. | 2, St.clair Avenue East, Suite 1100, Toronto, ON M4T 2T5 | 2007-08-16 |
| 6129013 Canada Limited | 2 St. Clair Avenue East, Suite 700, Toronto, ON M4T 2T5 | 2003-08-19 |
| 3967247 Canada Limited | 2 St.clair Avenue East, Suite 700, Toronto, ON M4T 2T5 | 2001-11-09 |
| The Uxbridge Summer Festival Inc. | 2 St-clair Avenue East, Suite 700, Toronto, ON M4T 2T5 | 1999-07-23 |
| Find all corporations in postal code M4T 2T5 | ||
| Name | Address |
|---|---|
| Amy Buskirk | 8 Prince Arthur Avenue, 3rd Floor, Toronto ON M5R 1A9, Canada |
| Jason Bates | #700 999 - 8th Street S.W., Calgary AB T2R 1J5, Canada |
| Jeremy Guth | 315 West 36th Street, New York NY 10036-1802, United States |
| Kris Archie | 123 Slater Street, Suite 600, Ottawa ON K1P 5H2, Canada |
| Liz Liske | 4902 49 Street, Yellowknife NT X1A 2P1, Canada |
| James Littley | 1450 K.L.O. Road, Kelowna BC V1W 3Z4, Canada |
| Scott Lloy | Marysville Place P. O. Box 6000, Fredericton NB E3B 5H1, Canada |
| Eric St. Pierre | 615 René-Lévesque Blvd. West Suite 1220, Montreal QC H3B 1P5, Canada |
| Karen Shelstad | 2 St. Clair Ave. East, Suite 300, Toronto ON M4T 2T5, Canada |
| Megan Tate | 1350, 1 Lombard Place, Winnipeg MB R3B 0X3, Canada |
| Rod Ruff | 305 10 Avenue Southeast, Suite 250, Calgary AB T2G 0W2, Canada |
| Andrea Moffat | 11 Church St., Suite 400, Toronto ON M5E 1W1, Canada |
| Carolyn Scotchmer | 77 Wellington St. West, 10th Flr, Toronto ON M5K 1A2, Canada |
| Caroline North | 2888 West 15th Avenue, Vancouver BC V6K 2Z9, Canada |
| Brian Hong | 200 Bay Street, Toronto ON M5J 2J5, Canada |
| City | TORONTO |
| Post Code | M4T 2T5 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| G.i.e. Environment Inc. | 150 Graveline, Montreal, QC H4T 1R7 | 1998-03-11 |
| Afa Environment Inc. | 9 Rue Des Calcaires, Boichatel, QC G0A 1H0 | 1998-11-10 |
| C.r.i. Environment Inc. | 75 Rue Du Progres, Coteau Du Lac, QC J0P 1B0 | 1993-09-10 |
| Rpm Environnement LtÉe | 100 Marius-warnet, Blainville, QC J7C 5P9 | 2002-05-09 |
| Femmes Et Environnement | 538 Mcconnell, Gatineau, QC J9J 0J9 | 2016-12-18 |
| Environnement De PriГ€re | 9270 Rue De Quito, QuГ©bec, QC G2B 5R3 | 2019-08-21 |
| Gsi Environnement Inc. | 505, Boul. Du Parc-technologique, Bureau 200, Quebec, QC G1P 4S9 | |
| Lgl Environment Inc. | 1400 Rue Sauve Ouest, Suite 260, Montreal, QC H4N 1C5 | 1987-11-20 |
| Zenon Environment Quebec Inc. | 160 D Boul St-joseph, Lachine, QC H8T 3H5 | 1974-10-18 |
| Gsi Environment Inc. | 4495 Boul. Wilfrid-hamel, Bureau 100, Quebec, QC G1P 2J7 |
Please comment or provide details below to improve the information on Environment Funders Canada.
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.