EDUCODENT EXPERT INC. (Corporation# 3867897) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is February 21, 2001.
| Corporation ID | 3867897 |
| Business Number | 895629913 |
| Corporation Name | EDUCODENT EXPERT INC. |
| Registered Office Address |
12460 Rue Joseph-edouard Samson Montreal QC H4K 2N9 |
| Incorporation Date | 2001-02-21 |
| Dissolution Date | 2006-02-09 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 1 - 10 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| DR. HOUCHANG Rahimi | 12460 RUE JOSEPH-EDOUARD SAMSON, MONTREAL QC H4K 2N9, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2001-02-21 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2001-02-21 | current | 12460 Rue Joseph-edouard Samson, Montreal, QC H4K 2N9 |
| Name | 2001-02-21 | current | EDUCODENT EXPERT INC. |
| Status | 2006-02-09 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 2005-09-19 | 2006-02-09 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 2001-02-21 | 2005-09-19 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2006-02-09 | Dissolution | Section: 212 |
| 2001-02-21 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2002 | 2003-03-26 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Address | 12460 RUE JOSEPH-EDOUARD SAMSON |
| City | MONTREAL |
| Province | QC |
| Postal Code | H4K 2N9 |
| Country | Canada |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Atelier Iv V Vii Inc. | 12457 Joseph-Г‰douard-samson Avenue, Montreal, QC H4K 2N9 | 2019-05-10 |
| 7979185 Canada Inc. | 12435, Joseph Edouard Samson, Montreal, QC H4K 2N9 | 2011-11-16 |
| 4300777 Canada Inc. | 12457 Joseph Edouard-samson, Montreal, QC H4K 2N9 | 2005-05-17 |
| 3652815 Canada Inc. | 12435 Joseph Edouard Samson, Montreal, QC H4K 2N9 | 1999-11-01 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Gestion Ranya Inc. | 7777, Rue Henri-bÉland, Montreal, QC H4K 1A1 | |
| Gestion Peter Nasri Inc. | 7777 Henri-bГ©land Avenue, Montreal, QC H4K 1A1 | |
| Drukpa Canada | 7560 Rue BГ©ique, MontrГ©al, QC H4K 1A3 | 2018-02-02 |
| 9815180 Canada Inc. | 7570, Rue BÉique, MontrÉal, QC H4K 1A3 | 2016-06-30 |
| 6034969 Canada Inc. | 7550 Rue Beique, Montreal, QC H4K 1A3 | 2002-11-06 |
| 135694 Canada Inc. | 7570 Rue BÉique, MontrÉal, QC H4K 1A3 | 1984-09-20 |
| International Council for The Abolition of Land Mines (i.c.a.l.m.) | 6257 Gouin O., Suite#8, Montreal, QC H4K 1A7 | 2001-04-20 |
| 2814722 Canada Inc. | 6419 Boulevard Gouin Ouest, MontrГ©al, QC H4K 1A9 | 1992-04-22 |
| 171292 Canada Inc. | 6410 Gouin Boulevard West, Montreal, QC H4K 1B1 | 1990-01-08 |
| Forset Import-export Inc. | 6670 Gouin Blvd. West, St-laurent, QC H4K 1B4 | 1995-05-16 |
| Find all corporations in postal code H4K | ||
| Name | Address |
|---|---|
| DR. HOUCHANG Rahimi | 12460 RUE JOSEPH-EDOUARD SAMSON, MONTREAL QC H4K 2N9, Canada |
| City | MONTREAL |
| Post Code | H4K 2N9 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Expert Lighting R.e. Inc. | 6460 Desrosiers Boulevard, Anjou, QC H1M 2S2 | 1979-12-17 |
| Expert Business Form Inc. | 6723 Beaubien Est, Montreal, QC | 1978-10-31 |
| Expert Dental & Medical E.d.m. Inc. | 90, Chemin Des CГ€dres, Rigaud, QC J0P 1P0 | 2009-10-23 |
| Expert Holidays Inc. | 10,222 Boul. St-michel, Montreal-nord, QC H1H 5H1 | 1980-04-21 |
| T.i.p. Expert Consulting Inc. | 5745 Rue Fadette, St-leonard, QC H1P 1S1 | 1996-06-04 |
| Grange Expert Inc. | 29a MoГЇse-plante, Salaberry-de-valleyfield, QC J6S 5Z9 | 2012-10-24 |
| Expert Cutting Co. Inc. | 276 St. Jacques West, Suite 414, Montreal, QC | 1980-11-05 |
| L'expert Immobilier Inc. | 4280 Beaubien E., MontrГ©al, QC H1T 1S6 | 2007-01-24 |
| Product Expert Ja Inc. | 16 Papillon Street, Dollard-des-ormeaux, QC H9B 3J7 | 2018-06-26 |
| D Rock Expert Inc. | 4431 18e Avenue, Apartment #4, MontrГ©al, QC H1X 3J5 | 2018-07-30 |
Please comment or provide details below to improve the information on EDUCODENT EXPERT INC..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.